Zavrieť

Porady

Jednorázový príjem FO

Máme zamestnanca,ktorý mal jednorázový príjem vo výške 18 tis. na základe licenčnej zmluvy podľa autorského zákona. Môže sa tento príjem považovať za príjem príležitostný podľa par.8 ZDP a teda oslobodený od dane,lebo nepresiahol sumu 24900,-Sk ?
Alebo je to príjem podľa par. 6 ZDP ? Nie je zaregistrovaný na DÚ.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

? ego.mc
Ak autorské práva nezdedil, tak je to podľa mňa príjem podľa § 6.

alušik je offline (nepripojený) alušik

alušik
Zadávateľke otázky nejde o § 8 ods.1 písm. g ale či je možné takýto príjem zaradiť do § 8 ods. 1 písm. a - ako príležitostný. Potom by bol podľa § 9 ods.1 písm. h oslobodený...

h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum"); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

Dôležité je, či nebol zdanený zrážkovo. Ak nie, tiež uvažujem, že takýto príjem je možné zahrnúť do § 8. Mám rovnaký problém. Zadala som otázku na daňové riaditeľstvo. Budem len veriť, že stihnú poradiť... Skôr však predpokladám nejakú odpoveď v zmysle, že sa mám obrátiť na daňového poradcu. Preto by som bola rada, ak by sa našiel niekto, kto má s tým osobnú skúsenosť a potvrdil nám úvahy.

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA ekopo
Osobne by som považoval uvedený príjem za príjem podľa § 6 ods.1 písm. c, zák. o dani z príjmov,nakoľko je to vyslovene príjem podľa autorského zákona (aj keď bol len raz za rok). Príležitostná činnosť je vtedy ak nejde o príjem podľa § 5 až 7 zákona

alušik je offline (nepripojený) alušik

alušik
No neviem - s tou definíciou príležitostnej činnosti si dovolím nesúhlasiť. Veď napr. príjmy z poľnohospodárskej výroby sú v § 6, no ak sú príležitostné, môžem ich dať do § 8.

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

vjejka
Ja mám ten istý problém, podľa mna to určite ide o § 8, len neviem či z toho odrátam 24 900 a potom zdanujem, alebo celé?

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Kelis
Dobrý deň,

mám aj ja otázočku týkajúcu sa tejto témy. Zamestnanec FO mal príležitostný príjem z predaja elektroinštalačného materiálu, atď. inej SZČO na základe kúpnej zmluvy vo výške Sk 16 000. Má povinnosť tento príjem zdaniť? Podľa mňa ide o jednorázový nahodilý príjem do 24tis. aj niečo, a ten je od zdanenia oslobodený. A taktiež nie je povinnosť ho hlásiť DÚ.

Ďakujem.
Naposledy upravil Kelis : 28.03.08 at 05:47

alušik je offline (nepripojený) alušik

alušik
Konečne som sa dočkala odpovede z daňového riaditeľstva. Žiaľ, nepotešili ma.
Pripájam ich odpoveď - snáď to niekomu do budúcnosti pomôže...

Podľa § 6 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5 sú príjmy z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady

V zmysle uvedeného je vyplatený príjem z autorského honoráru príjmom podľa § 6 ods. 2 písm. a), bez ohľadu na to, či ide o príležitostný alebo sústavný príjem. V danom prípade nemožno uplatniť oslobodenie, zdaňuje sa celá suma honoráru.

Kelis je offline (nepripojený) Kelis

Kelis
Milá Silvia,

bola som to konzultovať na daňovom úrade aj s inými účtovníčkami. Jednoznačne mi povedali, že takýto jednorázový príjem do výšky určenej v zákone, myslím § 8 minulý rok 24 900, teraz 25 000 aj niečo je oslobodeným príjmom. To znamená, taká FO nie je povinná podať daňové priznanie z tohto príjmu.

Denda je offline (nepripojený) Denda

Denda
V tejto téme sú rozoberané dva rozdielne príjmy FO a tým sú odpovede v tejto téme zmätočné. Tému uzatváram.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.