Zavrieť

Porady

živnostník platca DPH + prenájom bytu

Prosím Vás o radu, už som prečítala mnoho príspevkov na túto tému a mám v tom zmatok:
- živnostník pratca DPH, nadobudol byt, nebol ženatý
- oženil sa kúpil nový byt a starý byt prenajíma
- živnosť má na programovanie
*príjem a výdaj zo živnosti uvediem na r.9 DP TYP B
*príjem z prenájmu bytu, je len jeho príjmom, keďže ho nadobudol pred manželstvom /ANO/
*príjem je príjmom podľa §6 odst.3, keďže to prenajíma oko súkromná osoba, nemá živnosť na prenájom
*chcem sa opýtať, nájomca mu na účet vloží mesačne 5000, ale táto suma zahŕňa 800 zálohu za elektriku, 497 káblovku, 1703 zálohu na vodu, kurenie ...podľa výmeru zo spoločenstva /5000-800-497-1703/=2000 Do príjmov za prenájom uvediem sumu 5000*12 alebo sumu 2000*12?
*aké výdavky mu možem uplatnit?
-v súvislosti s tým, že je platca DPH zo živnosti, a tak mu uplatnujem preukazateľné výdavky
-má to vplyv aj na riadok 10 DP
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

ak je platiteľ DPH, tak je platiteľ DPH z celej svojej ekonomickej činnosti,......čiže v Tvojom prípade aj z prenájmu svojich súkromných nehnuteľností.
0 0
tara05 tara05

tara05 je offline (nepripojený) tara05

Ďakujem za odpoved, chcem sa teda ďalej opýtať, teda nemože uplatniť paušálne výdavky na prenájom.
-a keďže byt nie je v obchodnom majetku, čo mu možem uplatniť do výdavkov?
- ak teda budem do príjmov brať príjem 5000*12, tak do výdavkov budem dávať teplo, voda , elektrika a káblovka a dan za byt?
-možete mi niekto odpovedať aj na tu otázku akú výšku príjmu uvediem ? 5000*12 alebo 2000*12
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Určite musíš brať príjem 5000
A ak prenajíma bez DPH /napr. neplatiteľovi DPH musí prenajímať bez DPH/, tak musíš počítať DPH z CELEJ ekonomickej činnosti koeficientom.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Podľa stanoviska DRSR http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...aniedpfo07.pdf sa do základu dane uvedú príjmy nad 24900 /do 24900 sú oslobodené od dane/
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Muška Pozri príspevok
ak je platiteľ DPH, tak je platiteľ DPH z celej svojej ekonomickej činnosti,......čiže v Tvojom prípade aj z prenájmu svojich súkromných nehnuteľností.
Prepáč, ale tomuto nechápem > Aký má súvis prenájom súkromnej nehnuteľnosti na základe zmluvy o prenájme s podnikateľskou činnosťou daňovníka a jeho platiteľstvom DPH?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

M3G Pozri príspevok
Prepáč, ale tomuto nechápem > Aký má súvis prenájom súkromnej nehnuteľnosti na základe zmluvy o prenájme s podnikateľskou činnosťou daňovníka a jeho platiteľstvom DPH?
Dávno sme sa nebavili na tému prenájom

Súvis je tu:
Zákon o DPH
§ 3
Zdaniteľná osoba


(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
1 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Muška Pozri príspevok
Dávno sme sa nebavili na tému prenájom
Vyvesil som moju otázku bez toho aby som hľadal, avšak dnes sa mi podarilo nájsť Tvoje predchádzajúce príspevky, z ktorých som bol PAF. Zistil som, že stále sa je čo učiť .

Takže, aby som zhrnul moje myšlienkové pochody:

- živnostník platiteľ DPH prenajíma súkromnú nehnuteľnosť
- prenajíma ju bez DPH, vstupuje mu to teda do výpočtu koeficientu
- v daňovom priznaní to uvádza ako príjem z podnikania, nie príjem z prenájmu(pokiaľ má alebo i nemá v živnosti činnosti v oblasti nehnuteľností)
- jeho výdavky na prípadnú opravu a údržbu súkromnej nehnuteľnosti(t.j. nezahrnutej v obchodnom majetku) sú nedaňovými výdavkami
- Jediné jeho pozitívum je, že si môže kompenzovať prípadnú stratu z podnikania so ziskom s prenájmu, negatívum zase to, že mu to vstupuje do základu na výpočet odvodov


Pokiaľ je to takto, je to pěkná habaďúra....už iba čakám, kedy sa z toho začne platiť zrážková daň....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

M3G Pozri príspevok
Vyvesil som moju otázku bez toho aby som hľadal, avšak dnes sa mi podarilo nájsť Tvoje predchádzajúce príspevky, z ktorých som bol PAF. Zistil som, že stále sa je čo učiť .

Takže, aby som zhrnul moje myšlienkové pochody:

- živnostník platiteľ DPH prenajíma súkromnú nehnuteľnosť
- prenajíma ju bez DPH /ak ju prenajíma neplatiteľovi DPH - tak áno bez DPH, ak platiteľovi - tak s DPH/, vstupuje mu to teda do výpočtu koeficientu /ak bez DPH - tak áno
- v daňovom priznaní to uvádza ako príjem z podnikania , nie príjem z prenájmu(pokiaľ má alebo i nemá v živnosti činnosti v oblasti nehnuteľností) /Ak spĺňa podmienky na § 6 odst. 3 - tak uvádza príjem tu
- jeho výdavky na prípadnú opravu a údržbu súkromnej nehnuteľnosti(t.j. nezahrnutej v obchodnom majetku) sú nedaňovými výdavkami /ak ju nezahrnie - tak jasne, že nie
- Jediné jeho pozitívum je, že si môže kompenzovať prípadnú stratu z podnikania so ziskom s prenájmu, negatívum zase to, že mu to vstupuje do základu na výpočet odvodov / stratu z podnikania si môže vždy kompenzovať s § 6,7,8/. Ak prenájom zaradí do § 6 odst. 3, tak mu nevstupuje pre výpočet odvodov.


Pokiaľ je to takto, je to pěkná habaďúra....už iba čakám, kedy sa z toho začne platiť zrážková daň....
... texte.
Bez rozdielu, či je platiteľ DPH alebo nie....ak patrí prenájom do § 6 ods. 3, tak ho tam môže vždy zaradiť
Naposledy upravil Muška : 29.02.08 at 21:23 Dôvod: ach tá lovenčina :)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška pekne si to napísala , ale aj tak mám v tom nepredstaviteľný chaos . Veľa ľudí o tom ani netuší , UDRSR k tomu nevydá žiaden pokyn resp,usmernie ...... pomôž si sámmne nie sú niektoré veci jasné ...hmm
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zitka, síce som s Tvojim príspevkom súhlasila.

Zita5 Pozri príspevok
ale aj tak mám v tom nepredstaviteľný chaos .
.....ale toto Ti neverím
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

M3G Pozri príspevok
Vyvesil som moju otázku bez toho aby som hľadal, avšak dnes sa mi podarilo nájsť Tvoje predchádzajúce príspevky, z ktorých som bol PAF. Zistil som, že stále sa je čo učiť .

Takže, aby som zhrnul moje myšlienkové pochody:

1. - živnostník platiteľ DPH prenajíma súkromnú nehnuteľnosť
2. - prenajíma ju bez DPH, vstupuje mu to teda do výpočtu koeficientu
3. - v daňovom priznaní to uvádza ako príjem z podnikania, nie príjem z prenájmu(pokiaľ má alebo i nemá v živnosti činnosti v oblasti nehnuteľností)
4. - jeho výdavky na prípadnú opravu a údržbu súkromnej nehnuteľnosti(t.j. nezahrnutej v obchodnom majetku) sú nedaňovými výdavkami
5. - Jediné jeho pozitívum je, že si môže kompenzovať prípadnú stratu z podnikania so ziskom s prenájmu, negatívum zase to, že mu to vstupuje do základu na výpočet odvodov


Pokiaľ je to takto, je to pěkná habaďúra....už iba čakám, kedy sa z toho začne platiť zrážková daň....
1. Ak prenajímam nehnuteľnosť ako občan a som živnostník platiteľ DPH. Podstatou veci je komu prenajíma občan, či ide o občana, či ide o platiteľa DPH, alebo neplatiteľa DPH:
a-prenajímam občanovi. Prenajímam na základe zmluvy, prenájom je od DPH oslobodený. Riadim sa par. 38. Pri vyplnení DP DPH, postupujem tak, že vyplním riadky 03,04 (beriem do úvahy len 19% DPH), ako občan som podala oznámenie, že prenajímam nehnutenosť, pričom DIČ už mám pridelené, takže prenajímam pod týmto DIČ. Z prenájmu si vyplním riadok DP 13, pričom, použijem pre výpočet koef, pretože som poskytla plnenia oslobodené od DPH. (detto prenájom neplaiteľovi DPH)
b. prenajímam platiteľovi DPH. Rozhodnem sa, či bude prenájom predmetom dane a vzniká mi DP z poskytnutej služby, alebo ide o predmet dane od DPH oslobodený (ak bude oslobodený postupujem a-čkom). Ak bude prenájom v režime DH, potom vyplním riadky DP 03,04 - za svoje všetky ekon. činnosti.

Pričom je podstatné, ak prenajímam v režime DPH ako občan, môžem si uplatniť odposítanie DPH z maľovania nehnuteľnosti, z TZ, enerií, pretože ide o môj príjem z podnikania a prenájmu.
Musíme sa pozerať osobitne na 2 zákony: o DPH a o ZDP: To, že prenajímam podľa 6/3 ZDP ako občan, nemá nič spoločné s DPH. Podľa DPH vykonávam ekonom.činnosť.
Ak si však chcem uplatniť právo na odpočítanie DPH napr. z toho maľovania a TZ, musím mať nehnuteľnosť v OM (podľa 6/11 ZDP), pretože používam nehnuteľnosť na svoje "podnikanie" (nejdem už zamotávať).

2. ano vstupuje mi do koef., pretože je pre mňa nájom oslobodený podľa par. 38 z o DPH

3. v DP je to vždy príjem podľa par. 6.
Ak ide o príjem z podnikat. ččinnosti, teda príjem podľa 6/1-vtedy mám prenájom v živnosti.
Ale ako občan mám príjem podľa 6/3, nemôžem si uplatniť paušálne výdavky podľa 6/10, pretože som platiteľom DPH celé ZO. Uplatňujem si skutočné výdavky, a už j to na Vás, či zaradíte nehnuteľnosť do OM a budete si uplatňovať skutočné výdavky (odpisy, opravy, TZ......), alebo si nehnuteľnosť nezaradíte do OM, a vtedy výdavky nebudú (z pohľadu DPH ani nemám potom čo odpočítavať, pretože nemám budovu v OM)

4. Ak nie je budova v OM- ide ako píšete o nedaňové výdavky. Ak je v OM-daňové výdavky (DPH i nárok na odpočítanie). Tieto výdavky ako TZ, opravy, odpisy sú "pridelenéô k nehnuteľnosti, kt. mám v OM zahrnutý.

5. čo sa týka odvodov.
Príjem podľa 6/3-odvody neplatím, teda nie sú súčasou odvodou.
Príjem z prenájmu podľa 6/1 -platím odvody. To je asi hlavný rozdiel medzi prenájmom a prenájmom.

Je to komplikovaná a náročná téma. Treba optimalizovať i keď prenajímam ako občan, či zaradím do majetku, alebo nie. Treba si spísať všetky výhody a nevýhody. Ak zaradím do OM, čo ak predám. Bude to môj príjem, z kt. zaplatím daň z rozdielu medzi PaV.. Ak nezaradím, môže sa na mňa vzťahovať oslobodenie podľa par. 9 (vlastníctvo 5 rokov)

Trošku som to zobrala v sklratke
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ešte možno jedna rada a najjednoduhšie povedané.

PRI DPH sa riadte a neposudzujte ako občan, ale berte tento pohľad ako by ste boli a postupovali ako SZČO pri vyplňaní DP. (vzniká mi daňová povinnosť, mám nárok na odpočítanie DPH, nemám nárok na odpočítanie DPH, použijem koef....)

ZDP-beriete sa ako občan (súvis medzi 6/1 a 6/3)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Zitka, síce som s Tvojim príspevkom súhlasila.



.....ale toto Ti neverím
Mušenka ver , možno je na vine prichádzajúca jar a neodmysliteľne k tomu patrí 31.marec
Naposledy upravil Zita5 : 29.02.08 at 12:08
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Prosím Vás čo znamená formulka:
.."ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak."

pre manželku platcu DPH ak manžel má príjmy len zo ZČ + príjem z prenájmu ich spoločného bytu zdaňuje celý on v DP "B"?

Znamená to, že sa môžu dohodnúť inak, teda, že zdaňovať bude iba jeden z manželov a tým pádom sa manželka platca DPH nepovažuje z pohľadu zákona o DPH povinná?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
jessica Pozri príspevok
Prosím Vás čo znamená formulka:
.."ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak."

pre manželku platcu DPH ak manžel má príjmy len zo ZČ + príjem z prenájmu ich spoločného bytu zdaňuje celý on v DP "B"?

Znamená to, že sa môžu dohodnúť inak, teda, že zdaňovať bude iba jeden z manželov a tým pádom sa manželka platca DPH nepovažuje z pohľadu zákona o DPH povinná?
áno, správne si to pochopila. Manželia sa môžu dohodnúť tak, že bude prijaté fin. prostriedky za nájom zdaňovať len jeden z nich.
0 0
dadasv dadasv

dadasv je offline (nepripojený) dadasv

baran
Podnikateľ má nehnuteľnosť v OM. Pri stavbe si teda odpočítaval DPH. Teraz išiel na dôchodok. Živnosť nezrušil. Nehnuteľnosť ďalej prenajíma, ale chcel by ju vyňať z OM a poprípade deliť si príjmy s manželkou. (Hlavne aby mu tento príjem nevstupoval do odvodov). Nehnuteľnosť ale ešte nie je odpísaná. Má zo zostatkovej ceny pri prevode do OV odviesť DPH? A v akej výške, keď v čase stavby bola 10% ?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
dadasv Pozri príspevok
Podnikateľ má nehnuteľnosť v OM. Pri stavbe si teda odpočítaval DPH. Teraz išiel na dôchodok. Živnosť nezrušil. Nehnuteľnosť ďalej prenajíma, ale chcel by ju vyňať z OM a poprípade deliť si príjmy s manželkou. (Hlavne aby mu tento príjem nevstupoval do odvodov). Nehnuteľnosť ale ešte nie je odpísaná. Má zo zostatkovej ceny pri prevode do OV odviesť DPH? A v akej výške, keď v čase stavby bola 10% ?
Nech si to dobre rozmyslí, lebo musí odviesť 19% zo zostatkovej DAŇOVEJ ceny (ak prerušil odpisovanie, je to o to horšie).
0 0
Jackie Jackie

Jackie je offline (nepripojený) Jackie

prosím o radu, manželia získali nehnuteľnosť darom každý 1/2 -nie do bezpodielového vlastníctva. Aj v liste vlastníctva sú ako vlastníci zapísaní polovičným dielom/1/2/. V roku 2007 túto nehnuteľnosť prenajímali, ale jeden manžel je SZČO a platca DPH. Takže by vyhovovalo aby zdaňovala celý príjem len manželka. Je možné zmluvne dohodnúť, že zdaňovanie príjmu z prenájmu tejto nehnuteľnosti bude len manželka? Nenašla som to v zákone, ale skúšam nájsť najvýhodnejšie riešenie. Ďakujem pekne za rýchlu radu
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Muška Pozri príspevok
Určite musíš brať príjem 5000
A ak prenajíma bez DPH /napr. neplatiteľovi DPH musí prenajímať bez DPH/, tak musíš počítať DPH z CELEJ ekonomickej činnosti koeficientom.
Muška, ako to myslíš, že z celej ekonomickej činnosti koeficientom?
Napr.ak živnostník platiteľ DPH prevádzkuje obchod s potravinami a má ako občan príjmy z prenájmu, koeficient nepoužije na celý vstup t.j. nákup tovaru, ale len na vstup, ktorý súvisí s prenájmom. Alebo sa mýlim?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Katarina Pozri príspevok
Muška, ako to myslíš, že z celej ekonomickej činnosti koeficientom?
Napr.ak živnostník platiteľ DPH prevádzkuje obchod s potravinami a má ako občan príjmy z prenájmu, koeficient nepoužije na celý vstup t.j. nákup tovaru, ale len na vstup, ktorý súvisí s prenájmom. Alebo sa mýlim?
Katarínka,
to čo si ma citovala bola prvá veta odpoveď.
A druhá veta - upozornenie , že musí rátať z celej svojej činnosti /podnikateľskej aj z prenájmu/ koeficient.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať