Zavrieť

Porady

Prtedplatne na 08

Chcel by som poprosit o pomoc ako ste riesili nasledovnu situaciu. V 2007 sme zaplatili fakturu na predplatne v roku 2008. Ako to zauctovat po novom. Nikde nemozem objavit relevantnu odpoved. Vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

    AntekaK
    Ahoj, a ako si zaúčtovala úhradu predplatného?
    Ja som tiež platila predplatné, minulý rok som účtovala: 410/321, 321/232.

    Teraz v rámci účtovných prípadov k 1.1.2008 sumu predplatného zaúčtujem:
    381(naklady buducich období)/428.

    Zaúčtovanie v januári 2008:
    zaúčtovanie nákladov budúcich období do nákladov bežného obdobia 501/381.

    stefania71 je offline (nepripojený) stefania71

    stefania71
    Dobrý deň! Ja mám opačný problém, ako premietnuť do prevodového mostkíka
    fa za minulé obdobie /napr. za december 2007/? Faktúru mám evidovanú na 321. Ďakujem

    asma je offline (nepripojený) asma

    asma
    fa, ktorá príde do termínu účtovnej uzávierky zaúčtujem na 428/326, keď ju uhradím tak 326/222 RK

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    asma Pozri príspevok
    fa, ktorá príde do termínu účtovnej uzávierky zaúčtujem na 428/326, keď ju uhradím tak 326/222 RK
    Na účte 326 by sa mali otvoriť nevyfakturované dodávky, ktoré boli do 31.12.2007 účtované na účte 389 - Odhadné účty pasívne.
    V roku 2008 sa zaúčtuje najprv predpis záväzku z dodávateľskej faktúry MD 326 / D 321 a následne úhrada faktúry MD 321 / D 222+RK.

    s.h. je offline (nepripojený) s.h.

    s.h.
    pekné popoludnie
    neviem, či som správne pochopila účtovanie prípadov k 1.1.2008:
    takže ak mám v nákladoch roku 2007 aj trebárs predplatné či poistné na rok 2008 zaúčtujem to k 1.1.2008 ako 381/428
    a potom ich budem postupne mesačne rozpúšťať do nákladov roku 2008?
    a ako mám účtovať došlú faktúru v roku 2008 za telef.hovory,vodu,monitorovanie objektu a iné za rok 2007?
    sme štátna RO
    ďakujem

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    pekné popoludnie
    neviem, či som správne pochopila účtovanie prípadov k 1.1.2008:
    takže ak mám v nákladoch roku 2007 aj trebárs predplatné či poistné na rok 2008 zaúčtujem to k 1.1.2008 ako 381/428 áno
    a potom ich budem postupne mesačne rozpúšťať do nákladov roku 2008? áno
    a ako mám účtovať došlú faktúru v roku 2008 za telef.hovory,vodu,monitorovanie objektu a iné za rok 2007?
    sme štátna RO
    podľa starej metodiky účtovania faktúry, ktoré sa týkali účtovného obdobia roka 2007 a účtovnej jednotke prišli v roku 2008 do dňa zostavenia účtovnej závierky sa mali účtovať na účte 389 - Odhadné účty pasívne. Podľa novej metodiky účtovania by sa tento účet otvoril v rámci prevodového mostíka na účte 326-Nevyfakturované dodávky. V roku 2008 by sa zaúčtoval záväzok MD 326 / D 321.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    V tomto prípade sa zaúčtujú ako náklad nového účtovného obdobia, t.j. roku 2008 za predpokladu, že ide o nevýznamnú opravu chýb minulých účtovných období. Ak by podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky išlo o opravu významnej chyby z minulých období, účtovalo by sa na účte 428.
    Nová metodika je založená na zásade akruálneho princípu, t.j. náklady a výnosy sa účtujú do obdobia s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak by napr. podľa novej metodiky účtovná jednotka nemala faktúru od dodávateľa do dňa zostavenia účtovnej závierky a nepoznala by presnú výšku záväzku, účtovala by o rezervách na nevyfakturované dodávky.

    stefania71 je offline (nepripojený) stefania71

    stefania71
    Prajem pekný deň. Začínam nahadzovať január 2008. Mám tu fa za december 200478 , ktoré došli v jan. 2008. Robila som to správne:
    prevodový mostík: 428/326
    faktúra: 326/321
    úhrada: 321/221+RK
    Ďakujem.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    no neviem, ale ja som to zaúčtovala ako 428/383 (tuším že to sú výdavky udúcich období. faktúru som potom zaúčtovala 383/321
    a úhradu 321/222.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.