Zavrieť

Porady

Príjmy z Rakúska

Časť roka som pracovala v Rakúsku. Potvrdenie o mzde mám, ale neviem či v daňovom priznaní na riadok 32 mám uviesť hrubý príjem alebo hrubý príjem znížený o odpočítateľné položky.
Napr. HP = 8000 EUR, odpočít. položky v Rakúsku = 1000 EUR. Na riadok 32 uvediem sumu 8000 alebo 7000.
Viem, že sumy musia byť prepočítané na SK.
Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    ZŠ Sekule Pozri príspevok
    Časť roka som pracovala v Rakúsku. Potvrdenie o mzde mám, ale neviem či v daňovom priznaní na riadok 32 mám uviesť hrubý príjem alebo hrubý príjem znížený o odpočítateľné položky.
    Napr. HP = 8000 EUR, odpočít. položky v Rakúsku = 1000 EUR. Na riadok 32 uvediem sumu 8000 alebo 7000.
    Viem, že sumy musia byť prepočítané na SK.
    Ďakujem za pomoc.
    32/ príjem(hrubý) 8000 x kurz podľa § 31 ZoDP
    33/ odvody x kurz
    34/ hrubý príjem mínus odvody
    Nezdaniteľnú(odpočítateľnú) časť základu dane, ak máš na ňu nárok, uvádzaš na r.37(95616 Sk).

    _zuzana_ je offline (nepripojený) _zuzana_

    _zuzana_
    Mala som na mysli odpočítateľnú položku resp. nezdaniteľnú časť základu dane podľa zákonov platných v Rakúsku. Napr. vianočný plat sa v rakúsku nezdaňuje, ale v hrubom príjme je.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Z poučenia na vyplnenie DP typ A
    Riadky č. 32, 33, 34 – vyplní sa podľa údajov uvedených v potvrdeniach o všetkých príjmoch zo závislej činnosti zo zdrojov na území Slovenskej republiky ako aj zo zdrojov v zahraničí, o zaplatenom povinnom poistnom (na zdravotné poistenie, na sociálne poistenie) za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva priznanie. Príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, v brutto výške, bez odpočítateľných položiek, resp. nezdaniteľných častí základu dane podľa zákonov platných v zahraničí (uvedené v úhrne príjmov na r. 32) a poistné, charakteru povinného poistného a príspevkov, preukázateľne zaplatené v zahraničí (uvedené v úhrne povinného poistného na r. 33), uvedie sa v prepočte na slovenské koruny podľa § 31 ods. 2 zákona. Do úhrnu príjmov v riadku 32 sa uvedú aj nepeňažné príjmy podľa § 5, z ktorých nebolo možné v zdaňovacom období zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a) zákona], vrátené poistné, o ktoré si daňovník znížil základ dane z príjmov zo závislej činnosti podľa § 5 ods. 8 zákona, príjmy, z ktorých bola daň vybraná zrážkou v prípade, ak sa daňovník rozhodol daň vybranú zrážkou z týchto príjmov považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona.
    Poznámka (prepočítací kurz podľa § 31 ods. 2 zákona) - pri príjmoch zo závislej činnosti, plynúcich zo zdrojov v zahraničí na prepočet cudzej meny na slovenskú korunu sa použije kurz:
    - priemerný, za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem alebo
    - platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou alebo
    - priemerný ročný za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie alebo aj
    - priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.

    _zuzana_ je offline (nepripojený) _zuzana_

    _zuzana_
    Ďakujem za odpoveď. Poučenie som si prečítala, ale nie je mi celkom jasná veta: Príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí, v brutto výške, bez odpočítateľných položiek, resp. nezdaniteľných častí základu dane podľa zákonov platných v zahraničí (uvedené v úhrne príjmov na r. 32).
    Má to byť brutto príjem alebo brutto príjem mínus odpočítateľné položky v Rakúsku?

    _zuzana_ je offline (nepripojený) _zuzana_

    _zuzana_
    Ďakujem za odpoveď. Poučenie som si prečítala, ale nie je mi celkom jasná veta: Príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov v zahraničí v brutto výške bez odpočítateľných položiek, resp. nezdaniteľných častí platných v zahraničí.
    Na r. 32 má byť teda hrubý príjem alebo hrubý príjem mínus odpočítateľné položky v Rakúsku? Ešte raz moc ĎAKUJEM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.