Zavrieť

Porady

DP typu B - prenájom nehnuteľností

Pekný deň, chcem poprosiť o radu. Som FO, ktorá podáva DP typ B, vypĺňa VI.oddiel - tabuľku č. 1., riadok 2 vyplní na základe účtovania v PD. Zároveň musím vyplniť aj r. 10 - prenájom nehnuteľností ( som vlastníkom nehnuteľností, kt. nie je zapísaná v majetku firmy a prenajímam ju inému podnikateľovi ako nebytové priestory ). Môžem si v DP uplatniť skutočné výdavky r.2 a zároveň aj paušálne výdavky r.10 ? Môžem si uplatniť nezdaniteľ.čiastku na daňovníka a zároveň aj v paušál. výdavkoch päťnásobok život.minima ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

    JuKaS
    Áno.
    Doplním do výšky 5-násobku životného minima je príjem oslobodený t.j. do výšky 24900.- Sk a ešte si môžeš z prenájmu uplatniť výdavky 40%

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Prosím o radu. Nie je mi jasná jedna vec.
    Ak FO - nepodnikateľ prenajíma nehnuteľnosť, ak si chce uplatniť výdavky v preukázateľnej výške, musí ich tiež rozdeliť na výdavky, ktoré majú charakter opravy a výdavky, ktoré majú charakter technického zhodnotenia? Ak áno, môže v nasledujúcich obdobiach uplatniť odpisy tohto tech. zhodnotenia?
    Totižto, jedná sa o to, že FO kúpila budovu, ktorú kompletne v minulom roku opravila a prenajímať začala až koncom roka.
    Takže náklady na opravy vrátane nového kúrenia, vybavenia kuchyne atď budú cca 2 mil. a príjmy len asi 200 tis.
    Ako to urobiť, aby časť tých nákladov mohla uplatniť v bud. obdobiach vo forme odpisov?
    Veľmi ďakujem ochotníkovi, ktorý si nájde v tomto "hustom" období čas

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Prosím Vás, ak mi môže niekto pomôcť. Sedím nad posledným DP a je to práve z prenájmu, ktorý robím prvý krát. Môže byť strata z prenájmu, ak uvádzam príjmy a výdavky na r. 10 tabuľky č. 1? Môže sa táto strata umorovať v bud. obdobiach. Vopred veľké ďakujem!

    vale46 je offline (nepripojený) vale46

    vale46
    Ahojte, potreboval by som vedieť, či môžem dať do výdavkov aj splátky hypotéky, prípadne úrok z hypotéky...

    DP typu B - prenájom nehnuteľností

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.