Zavrieť

Porady

Odpocet DPH pri leasingu automobilu N1

Mili poradovnici,

vie mi niekto poradit, aku ciastku DPH si ako pravnicka osoba mozem narokovat na vratenie z meascnej leasingovej splatky, ked budem leasovat auto vo verzii N1? Percentualne? Cena auta cca.1 mio.Sk.

Dakujem za odoved

Stefan
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    stefan07 Pozri príspevok
    Mili poradovnici,
    vie mi niekto poradit, aku ciastku DPH si ako pravnicka osoba mozem narokovat na vratenie z meascnej leasingovej splatky, ked budem leasovat auto vo verzii N1? Percentualne? Cena auta cca.1 mio.Sk.
    Dakujem za odoved
    Stefan
    Pri autách kategórie N1 pri dodržaní vecných a formálnych podmienok uvedených v § 49 ZDPH vzniká nárok na odpočet DPH v celej sume DPH vyčíslenej na príslušnej faktúre - daňovom doklade. (Faktúrou sa pre účely DPH rozumie aj splátkový kalendár, pokiaľ obsahuje náležitosti uvedené v § 72 ods. 2 ZDPH).
    Pomerné odpočítanie dane by pripadalo v úvahu len pri súbežnom používaní auta na podnikateľské a zároveň súkromné účely (§ 49 ods. 5 ZDPH).

    stefan07 je offline (nepripojený) stefan07

    stefan07
    Dakujem za odpoved Andrej_rv, u mna ide o auto, ktore mam k dispozicii aj na sukromne ucely. Su leasingove splatky splatkovym kalendarom? Majitelom auta sa stava leasingovka.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andrej_rv Pozri príspevok
    Pomerné odpočítanie dane by pripadalo v úvahu len pri súbežnom používaní auta na podnikateľské a zároveň súkromné účely (§ 49 ods. 5 ZDPH).
    Ruku na srdce, kto to tak robí?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    stefan07 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved Andrej_rv, u mna ide o auto, ktore mam k dispozicii aj na sukromne ucely. Su leasingove splatky splatkovym kalendarom? Majitelom auta sa stava leasingovka.
    Neviem, či dostávaš na každú splátku samostatnú faktúru alebo platíš podľa splátkového kalendára. Ale u bežných leasingových firiem obsahujú oba druhy týchto dokladov všetky náležitosti faktúry v zmysle § 72 a teda sa môžu použiť aj ako doklad pre odpočítanie DPH.
    To, že majiteľom auta je leasingová spoločnosť, nemá vplyv na odpočet DPH. Leasing je finančný prenájom, teda služba. A z poskytnutej služby si nájomca na základe faktúry odpočítava DPH (ak celé plnenie použije na účely svojho podnikania, tak aj celú DPH).

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    smith Pozri príspevok
    Ruku na srdce, kto to tak robí?
    Otázka neznela, kto to tak robí, ale ako sa to má robiť . A ja sa snažím odpovedať na to, na čo sa pýtajú

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    smith Pozri príspevok
    Ruku na srdce, kto to tak robí?
    Predpokladám že každý, koho sa daná problematika týka a chce to mať správne. Je to prácne, ale zaoberáme sa tým aj pri externom spracovaní agendy. Bez rozdielu.

    JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

    JUDDIT
    ako postupovať?
    uzavreli sme zmluvu s leas.spol. na nákladný automobil IVECO
    časť nultej - zvýšenej splátky v sume 133 994 Sk išla na účet predajcu , zaplatená bola 28.5.2008
    následne prišla faktúra od predajcu na túto zálohu s rozčlenením na ZD a dph. uplatnili sme si DPH na vstupe v máji 2008.
    Nákl.automobil sme prevzali 16.7.2008, dostali sme spl.kalendár, na ktorom je napísané " deň splatnosti prvej platby je dnom dodania sluzby a je totozny s dnom prevzatia predmetu leasingu " Dňa 10.7.2008 sme uhradili zvyšnú časť nultej splátky už na účet lízingovky a uplatnili sme si DPH na základe spl. kalendára / rozdiel /.myslím, že sme si nemali uplatniť DPH zo sumy zaplatenej dodávateľovi aj keď nám poslal riadny daňový doklad, ale uplatniť si celú DPH z nultej splátky na základe spl. kalendára, čo si myslíte, mám to opraviť , teda robiť dodatočné priznanie za máj , kde mi vznikne rozdiel dodaniť
    21 394 Sk a za júl odpočet na sumu 21 394 Sk ?
    čo mi radíte?

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    JUDDIT Pozri príspevok
    ako postupovať?
    uzavreli sme zmluvu s leas.spol. na nákladný automobil IVECO
    časť nultej - zvýšenej splátky v sume 133 994 Sk išla na účet predajcu , zaplatená bola 28.5.2008
    následne prišla faktúra od predajcu na túto zálohu s rozčlenením na ZD a dph. uplatnili sme si DPH na vstupe v máji 2008.
    Nákl.automobil sme prevzali 16.7.2008, dostali sme spl.kalendár, na ktorom je napísané " deň splatnosti prvej platby je dnom dodania sluzby a je totozny s dnom prevzatia predmetu leasingu " Dňa 10.7.2008 sme uhradili zvyšnú časť nultej splátky už na účet lízingovky a uplatnili sme si DPH na základe spl. kalendára / rozdiel /.myslím, že sme si nemali uplatniť DPH zo sumy zaplatenej dodávateľovi aj keď nám poslal riadny daňový doklad, ale uplatniť si celú DPH z nultej splátky na základe spl. kalendára, čo si myslíte, mám to opraviť , teda robiť dodatočné priznanie za máj , kde mi vznikne rozdiel dodaniť
    21 394 Sk a za júl odpočet na sumu 21 394 Sk ?
    čo mi radíte?
    Ja by som to nechala tak ako píšeš, máš doklad od dodávateľa, ten odviedol DPH v 6 mesiaci a ty si si ju podľa dokladu uplatnila v 6 mesiaci.

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    DPH ak ste išli cez leasing tak je nutné uplatniť DPH podľa leasingovej zmluvy a splátkového kalendára. Ale predajca nemal vystavovať zálohovú faktúru na Vás ale na leasingovú spol..

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Treba si pýtať ďalšie doklady, určite existuje nejaký "troj"zápočet medzi dodávateľom MV, leasingovou spoločnosťou a nájomcom ...

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    ak má ešte aj doklady medzi dodávateľom a lízingovkou : tzv: trojzápočet,
    ako to mení situáciu?

    JUDDIT je offline (nepripojený) JUDDIT

    JUDDIT
    mám taký doklad o trojzápočte,
    keď to nechám tak ako radí sway čo mi hrozí aký postih?
    predpokladám že len sankčný úrok t.z. že za máj 2008 som mala odviesť dph o 21394 Sk viac a v juli o 21394 menej táto suma za dva mesiace na stránke www.drsr.sk podľa ich kalkulačky mi vyšlo 606 Sk, dobre rátam?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ANNAP Pozri príspevok
    ak má ešte aj doklady medzi dodávateľom a lízingovkou : tzv: trojzápočet,
    ako to mení situáciu?
    Mení to situáciu tak, že zaplatili časť splátky dodávateľovi. Ten správne na základe prijatej platby vystavil faktúru, ktorá zakladá právo na odpočet DPH - vznikla daňová povinnosť v 5. mesiaci na základe prijatej platby a pri existencii faktúry, ktorú poslal dodávateľ aj právo na odpočet DPH.
    V rámci trojzápočtu už iba nastane finančné vyrovnanie medzi dodávateľom a lizingovkou, odberateľom /nájomcom/,resp. bude dokladom pre dorovnanie DPH. Podľa mojej mienky ste postupovali správne..

    JUDDIT Pozri príspevok
    ako postupovať?
    uzavreli sme zmluvu s leas.spol. na nákladný automobil IVECO
    časť nultej - zvýšenej splátky v sume 133 994 Sk išla na účet predajcu , zaplatená bola 28.5.2008
    následne prišla faktúra od predajcu na túto zálohu s rozčlenením na ZD a dph. uplatnili sme si DPH na vstupe v máji 2008.

    Nákl.automobil sme prevzali 16.7.2008, dostali sme spl.kalendár, na ktorom je napísané " deň splatnosti prvej platby je dnom dodania sluzby a je totozny s dnom prevzatia predmetu leasingu " Dňa 10.7.2008 sme uhradili zvyšnú časť nultej splátky už na účet lízingovky a uplatnili sme si DPH na základe spl. kalendára / rozdiel /.myslím, že sme si nemali uplatniť DPH zo sumy zaplatenej dodávateľovi aj keď nám poslal riadny daňový doklad, ale uplatniť si celú DPH z nultej splátky na základe spl. kalendára, čo si myslíte, mám to opraviť , teda robiť dodatočné priznanie za máj , kde mi vznikne rozdiel dodaniť
    21 394 Sk a za júl odpočet na sumu 21 394 Sk ?
    čo mi radíte?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    AHA Pozri príspevok
    DPH ak ste išli cez leasing tak je nutné uplatniť DPH podľa leasingovej zmluvy a splátkového kalendára. Ale predajca nemal vystavovať zálohovú faktúru na Vás ale na leasingovú spol..
    Nemohol na leasingovú spoločnosť v tom čase, lebo platbu v danom dátume neobdržal od lizingovky, ale odberateľa. Preto nasleduje potom trojzápočet....Nie všetky lizingy sú navlas totožné....

    dalilada je offline (nepripojený) dalilada

    dalilada
    Mám otázku ohľadom DPH pri finančnom leasingu:

    FO - JU obstarala automobil N1 ešte ako neplatca DPH v roku 2006 - t.j. predchádzajúca účtovníčka urobila odpisy z istiny + DPH. V roku 2007 sa stal platcom. Nechávam odpisy ako boli stanovené v roku 2006? Neriešim DPH, však?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.