Zavrieť

Porady

Nehnuteľnosť

Nakoľko som uviedla svoju otázku do strašieho príspevku a nikto nič, skúšam takto. Predali sme byt za sumu 2050000, kúpna cena bola 1100000, ny byte bola hypotéka, ktorá sa z peňazí z predaja predčasne vypaltila. môžem si to pripočítať ako náklady na byt? Nie je to nejaké blbosť platiť daň z príjmu, keď som prakticky žiadny príjem nemala, pretože za to čo som predala som vyplatila hypotéku , kúpila druhú nehnuteľnosť a prakticky zase brala hypotéku. nemám žiadne financie na to aby som zaplatila daň z príjmu, pretože výdavky boli vlastne vyššie. Čo sa stým dá robiť, ako postupovať?
ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bbtina Pozri príspevok
    Nakoľko som uviedla svoju otázku do strašieho príspevku a nikto nič, skúšam takto. Predali sme byt za sumu 2050000, kúpna cena bola 1100000, ny byte bola hypotéka, ktorá sa z peňazí z predaja predčasne vypaltila. môžem si to pripočítať ako náklady na byt? Nie je to nejaké blbosť platiť daň z príjmu, keď som prakticky žiadny príjem nemala, pretože za to čo som predala som vyplatila hypotéku , kúpila druhú nehnuteľnosť a prakticky zase brala hypotéku. nemám žiadne financie na to aby som zaplatila daň z príjmu, pretože výdavky boli vlastne vyššie. Čo sa stým dá robiť, ako postupovať?
    ĎAKUJEM
    Splátky hypotéky nie sú odpočitateľným nákladom pri predaji bytu. Náklady sú iba úroky z úveru.

    bbtina je offline (nepripojený) bbtina

    bbtina
    A nie je to potom nejako nelogické platiť daň z príjmu, keď žiaden príjem nemám, iba sa človek viacej zadĺži. Da sa stým niečo robiť?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    bbtina Pozri príspevok
    Nakoľko som uviedla svoju otázku do strašieho príspevku a nikto nič, skúšam takto. Predali sme byt za sumu 2050000, kúpna cena bola 1100000, ny byte bola hypotéka, ktorá sa z peňazí z predaja predčasne vypaltila. môžem si to pripočítať ako náklady na byt? Nie je to nejaké blbosť platiť daň z príjmu, keď som prakticky žiadny príjem nemala, pretože za to čo som predala som vyplatila hypotéku , kúpila druhú nehnuteľnosť a prakticky zase brala hypotéku. nemám žiadne financie na to aby som zaplatila daň z príjmu, pretože výdavky boli vlastne vyššie. Čo sa stým dá robiť, ako postupovať?
    ĎAKUJEM
    Predaj 2.05 mil Sk-príjem
    Na základe hypotek. úveru, kt. bol na obdobie napr. 5 rokov, som obstarala nehnuteľnosť, pričom kúpna cena bola 1.1 mil. Sk. Výška hypotéky môže byť totožná s kúpnou cenou.
    Hypotéku som platila priebežne mesačne-splátka istiny. V súvislosti so získaním hypotéky mi banka zrážala z účtu, úroky z úveru.

    Predaním bytu za 2.05 mil. Sk, som po niekoľkých mesiacoch vyplatila hypotéku, kt. bola max. 1.1 mil. Sk (nerátam so splátkami istiny) úroky z úveru boli v určitej čiastke, ak som hypotéku vyplatila skôr, nezaplatila som úroky z celého úveru.

    Takže môj príjem 2.05 mil
    Výdavky: KZ (1.1 mil. Sk, kt. je totožná s výškou hypotéky. Ak bola hypotéka nižšia, časť KZ ste zaplatili z vlastných PP). Nech sú úroky zo získaného úveru napr. 200 000, Sk (strieľam sumy, nviem, ako dlho ste ju platili...)

    P-V= 2.05-1.1-0.2=0,75 mil. Sk. To je váš ZD, dań 142 500 Sk.

    Ak mám zisk z niečoho skoro 100%, mala by som mať i na zaplatenie dane. Logika ma nepustí. Mohla som zaplatiť hyypotéku vo výške 20% od počiatku podpísania zmluvy a potom som naraz vyplatila zvyšných 80% banke.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ešte doplním:
    Ako výdavok by som si uplatnila aj poplatok súvisiaci s uzatvorením zmluvy o úvere (napr. 30 000, Sk), poplatok za predčasné ukončenie zmluvy o úvere (7 000, sk napr.), ak tento hypotekárny úver bol získaný konkrétne na práve tento predaný byt.

    bbtina je offline (nepripojený) bbtina

    bbtina
    No logika nepustí, že by tam mal byť zisk podľa výpočtov, ale ide o to že vlastne za utŕžené peniaze sa kúpila hneď ďaľšia nehnuteľnosť, ktorá bola drahšia a zase sa bral úver. Ide o to že je tam podľa výpočtov zisk, ale po praktickej stránke sa tie peniaze hneď ten istý mesiac použili na kúpu takže fyzicky som ich nevidela ani 1 deň. Proste nechápem, že keď predáte a kupujete drahšie, pričom ešte zase beriete úver, tak z čoho zaplatiť d´ň z príjmu?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    bbtina Pozri príspevok
    No logika nepustí, že by tam mal byť zisk podľa výpočtov, ale ide o to že vlastne za utŕžené peniaze sa kúpila hneď ďaľšia nehnuteľnosť, ktorá bola drahšia a zase sa bral úver. Ide o to že je tam podľa výpočtov zisk, ale po praktickej stránke sa tie peniaze hneď ten istý mesiac použili na kúpu takže fyzicky som ich nevidela ani 1 deň. Proste nechápem, že keď predáte a kupujete drahšie, pričom ešte zase beriete úver, tak z čoho zaplatiť d´ň z príjmu?
    Ide o ďalšiu Vašu investíciu, kt. sa bude v prípade predaja opať vysporiadavať v budúcnosti.

    Daň z predaja vyššie uvedenej investície treba zaplatiť, pretože ste dosiahli príjem, z kt. dosahujete zisky. DU nebude zaujímať, že PP ste použili na ďalšiu kúpu nehnuteľnosti.

    Trošku by som si dala pozor na skutočnosti, že kupujem a predávam byty, za účelom dosahovania zisku. Je tiež otázne v akom časovom rozpatí sa uskutočnujú kúpy a predaje, a či pôjde o príležitostnú činnosť, a či tieto činnosti už nemajú znaky podnikania (zatiaľ ešte nemajú, ale človek nikdy nevie)

    Maxima25 je offline (nepripojený) Maxima25

    Maxima25
    a mali ste v tom byte trvaly pobyt aspon 2 roky alebo ste ho vlastnili aspon 5 rokov?? potom by ten predaj mal byt oslobodeny od dane...§9 ZDP

    bbtina je offline (nepripojený) bbtina

    bbtina
    To viem, ale bohužial do 2 rokov od riadneho trvalého pobytu nam chýbalo asi pol roka, mali sme tam najprv len korešpondečnú adresu, potom pol roka sme mali uzatvorenú zmluvu o budúcej zmluve, zložili sme zálohu, bývali sme tam, ale byt bol stále na pôvodného majiteľa. Až v 6/2006 sme tam mali trvalý pobyt a nehnuteľnosť bola aj na nás, teraz sa nam podario ist do väčšieho a vôbec som neuvažovala nad daňou, teda ani mi to nenapadlo. neviem si predstaviť paltiť nejakých 160tis daň, ako budiž ak by mi tie peniaze ostali a mala by som 2 mil na účte je to OK, ale takto nemám nič a ešte aj ďaľšiu hypotéku ........

    Maxima25 je offline (nepripojený) Maxima25

    Maxima25
    a nemali ste este nejake dalsie vydavky spojene s rekonstrukciou (nove okna, podlaha,....) to su tiez vydavky, ktore mozno uplatnit

    daniela_s je offline (nepripojený) daniela_s

    daniela_s
    ahojte, chcela by som sa opýtať, s priateľom sme minulý rok predali byt a teraz ho ideme zaradiť do daňového priznania. V uvedenom byte sme mali každý 50 %, chcem sa opýtať či stačí ak si jeden z nás uvedie celý príjem do priznania alebo si každý musí uviesť do priznania 50 % z príjmov aj výdavkov.
    A som ešte aj zmätená z uplatnenia úrokov z hypotekárneho úveru, môžeme si ich uplatniť počas doby bývania v danom byte? ( sú to cca 4 roky)
    ďakujem a prajem pekný (aj keď trošku upršaný) víkend
    daniela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.