Zavrieť

Porady

Auto v podnikaní

Podnikateľ kúpil auto v r.2006, má ho zaradený v podnikaní. Musí vykazovať nejaké jazdy, spotrebu PHM a pod.? Jedná sa mi o to, že mu vychádza minimálny daňový základ a nechce to ešte minimalizovať. Vo výdavkoch má zatiaľ len zaplatené poistné za auto. Je to v poriadku, keď nebude akože auto používať v súvislosti s podnikaním?
Usporiadat
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Osobne si myslím, že zákonnú poistku musí platiť aj keď auto stojí v garáži. Daň z MV má zaplatenú a že nejazdil - to je jeho problém. Len si treba dať pozor na km - keď sa už začnú písať jazdy, aby to sedelo.
E.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Môj názor: Nemusí sa akože tváriť, že auto nepoužíval v súvislosti s podnikaním. Môže mať napísané jazdy, aj spotreba PHM bude mať, len si tieto výdavky jednoducho neuplatný. Príjmy sa zdaniť musia, ale výdavky máme právo si uplatniť,čiže nemusíme. Sú podnikatelia, ktorí jednoducho nechcú byť v strate - napr. pre dôtácie.
0 0
bobo97 bobo97

bobo97 je offline (nepripojený) bobo97

Som starobný dôchodca SZČO vykonávam činnosť obchodného zástupcu na základe zmluvy pre s.r.o. Na výkon mojej činnosti
používam osobné mot.vozidlo, ktoré mám zaradené v podnikaní.
Vediem jednoduché účtovníctvo, kde väčsinu výdavkov tvorí nákup PHM. Som povinný viesť knihu jázd?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
bobo97 Pozri príspevok
Som starobný dôchodca SZČO vykonávam činnosť obchodného zástupcu na základe zmluvy pre s.r.o. Na výkon mojej činnosti
používam osobné mot.vozidlo, ktoré mám zaradené v podnikaní.
Vediem jednoduché účtovníctvo, kde väčsinu výdavkov tvorí nákup PHM. Som povinný viesť knihu jázd?
Auto je zaradené v obchodnom majetku , ste povinný jazdy vykazovať v Knihe jázd .
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
bobo97 Pozri príspevok
Som starobný dôchodca SZČO vykonávam činnosť obchodného zástupcu na základe zmluvy pre s.r.o. Na výkon mojej činnosti
používam osobné mot.vozidlo, ktoré mám zaradené v podnikaní.
Vediem jednoduché účtovníctvo, kde väčsinu výdavkov tvorí nákup PHM. Som povinný viesť knihu jázd?
Áno, je to povinná pomocná evidencia.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás, zatiaľ som vždy robila účtovníctvo pre s.r.o.-čky a čo sa týka jázd, vždy boli všetky služobné... Teraz mám klienta, vedie JÚ a má auto v podnikaní. Účtujem mu tankovania, cestnú daň, leasing, ... ale nerozumiem čo s tým, keď mi oznámil, že služobne najazdil len napríklad 800 km.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, zatiaľ som vždy robila účtovníctvo pre s.r.o.-čky a čo sa týka jázd, vždy boli všetky služobné... Teraz mám klienta, vedie JÚ a má auto v podnikaní. Účtujem mu tankovania, cestnú daň, leasing, ... ale nerozumiem čo s tým, keď mi oznámil, že služobne najazdil len napríklad 800 km.
V tom prípade zvyšné kilometre a spotrebované PHM budeš účtovať ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. A aj odpisy a všetky výdavky ohľadne auta budeš krátiť v pomere služobné km/súkromné km.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

smith Pozri príspevok
V tom prípade zvyšné kilometre a spotrebované PHM budeš účtovať ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. A aj odpisy a všetky výdavky ohľadne auta budeš krátiť v pomere služobné km/súkromné km.
Takže si podľa priemernej spotreby vypočítam, koľko nafty spotreboval na tých 800 km a len to do VOZD, správne? A keďže je aj cena nafty stále iná, aj tú použijem priemernú? A ak chce auto vyradiť z podnikania a prepísať ho na seba ako na FO keď mu skončí leasing, auto sa musí dať ohodnotiť a príjmy z jeho predaja by boli PNZD? Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Eva99 Pozri príspevok
Takže si podľa priemernej spotreby vypočítam, koľko nafty spotreboval na tých 800 km a len to do VOZD, správne? A keďže je aj cena nafty stále iná, aj tú použijem priemernú? A ak chce auto vyradiť z podnikania a prepísať ho na seba ako na FO keď mu skončí leasing, auto sa musí dať ohodnotiť a príjmy z jeho predaja by boli PNZD? Ďakujem.
Pri vyraďovaní auta z firmy na občana, pritom ide o toho istého človeka, nepotrebuješ ohodnotenie auta. A predaj sám sebe je právny nonsens. Nebude to auto predávať sebe.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

smith Pozri príspevok
Pri vyraďovaní auta z firmy na občana, pritom ide o toho istého človeka, nepotrebuješ ohodnotenie auta. A predaj sám sebe je právny nonsens. Nebude to auto predávať sebe.
A ako to teda spraviť, ak si ho chce prepísať na seba?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Po skončení leasingu vyradí z obchodného majetku. A hotovo. Len ak to auto predá do piatich rokov od vyradenia z obchodného majetku, tak príjem z toho predaja je predmetom dane z príjmov.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

smith Pozri príspevok
Po skončení leasingu vyradí z obchodného majetku. A hotovo. Len ak to auto predá do piatich rokov od vyradenia z obchodného majetku, tak príjem z toho predaja je predmetom dane z príjmov.
Ďakujem. A vedel by si mi takto z hlavy napísať nejaký ten §, ktorý o tom hovorí?
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

tak napr. §9 ods1 d) zákona 595/2003
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ohľadne čoho teraz?
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Ohľadom toho predaja do 5 rokov... Ďakujem Vám krásne!
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Ahojte!
Kúpili sme auto v auguste, dali sme ho zaradiť do podnikania. Takže teraz si môžem znížiť príjmy odpismi aj PHM. A ako to mám spraviť, keď sme používali auto aj na súkromné účely. Dám nákup PHM do VNZD alebo si to mám nejako rozpočítať. A ako to mám spraviť v evidencii jázd normálne tam zadám pre súkromne účely. Tam ide hlavne, aby mi sedeli km? A čo keby som sa rozhodla, že je výhodnejšie auto si dať na FO a ja si budem len uplatňovať len spotrebu PHM. Dá sa to spraviť alebo nie.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Všetko sa dá .... je to osobné MV ? Akú malo obstarávaciu cenu ?
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Johanka Pozri príspevok
Všetko sa dá .... je to osobné MV ? Akú malo obstarávaciu cenu ?
Johanka je to osobné MV a jeho OC bola 337. 000,- Sk kúpená v hotovosti.
Dalo by sa keby sa aj teraz auto vyradilo z podnikania?
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Chcem sa opýtať či mi vie niekto poradiť. Auto zaradené v podnikaní, platca DPH...v alefe vediem knihu jázd a súhrne na konci každého mesiaca priložím doklady o kúpe PHL. Potom z toho súhrného si uznáva DPH?
0 0
halimino halimino

halimino je offline (nepripojený) halimino

Ak kúpi SZČO auto - v KZ a taktiež v zmluve o úvere uvedie svoje IČO, DIČ - je povinný zaradiť toto auto do obchodného majetku? Skúšala som v inej téme z inej strany, ale nikto sa mi neozval. Prosím nejakého ochotného poraďáka o pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať