Zavrieť

Porady

Auto v podnikaní

Podnikateľ kúpil auto v r.2006, má ho zaradený v podnikaní. Musí vykazovať nejaké jazdy, spotrebu PHM a pod.? Jedná sa mi o to, že mu vychádza minimálny daňový základ a nechce to ešte minimalizovať. Vo výdavkoch má zatiaľ len zaplatené poistné za auto. Je to v poriadku, keď nebude akože auto používať v súvislosti s podnikaním?
Usporiadat
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Ja by som ho zaradila, lebo ho kúpil na IČO a DIČ a nie na rod.číslo. Vtedy by to bolo iné.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,môj klient začal podnikať iba v r.2007,aj auto si kúpil až v priebehu roka.Zaplatil cestnú daň,odkladal si bločiky o nákupe PHM,ale veľkú časť bločikov stratil.Knihu jázd si ešte nepísal,napíše ju vraj až po daňovom,na základe tých PHM,ktoré mu ostali.Je to prosím správne?
myslím z hľadiska účtovania
-viem že si mal knihu jázd písať priebežne,aj on o tom vie,žiaľ nepísal.Teraz má iba pár potvrdeniek,tak si napíše iba pár jázd,vlastne on bude ukrátený,lebo mal vyššie náklady na nákup PHm.. (má firemný automobil).
Ďakujem za odpoveď
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,môj klient začal podnikať iba v r.2007,aj auto si kúpil až v priebehu roka.Zaplatil cestnú daň,odkladal si bločiky o nákupe PHM,ale veľkú časť bločikov stratil.Knihu jázd si ešte nepísal,napíše ju vraj až po daňovom,na základe tých PHM,ktoré mu ostali.Je to prosím správne?
myslím z hľadiska účtovania
-viem že si mal knihu jázd písať priebežne,aj on o tom vie,žiaľ nepísal.Teraz má iba pár potvrdeniek,tak si napíše iba pár jázd,vlastne on bude ukrátený,lebo mal vyššie náklady na nákup PHm.. (má firemný automobil).
Ďakujem za odpoveď
A tie bločky čo má, už má zaúčtované alebo nie ? Je aj plátca DPH ?
To že bude ukrátený o pár tisíc za PHL je jedna vec ale podstatnejšie je to, že ako napíše KJ, ak má bločky napr. na prejazdenie 1000 km a on má na tachometri natočené napr. 12.000 km. Pretože u firemného auta musí stav kilometrov korešpondovať so stavom tachometra v aute....
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Manual Pozri príspevok
A tie bločky čo má, už má zaúčtované alebo nie ? Je aj plátca DPH ?
To že bude ukrátený o pár tisíc za PHL je jedna vec ale podstatnejšie je to, že ako napíše KJ, ak má bločky napr. na prejazdenie 1000 km a on má na tachometri natočené napr. 12.000 km. Pretože u firemného auta musí stav kilometrov korešpondovať so stavom tachometra v aute....
Tie bločky mi doniesol teraz,nech mu ich zaúčtujem..
Myslíš že daňová kontrola porovnáva aj stav tachometra s knihou jázd?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

erika_H Pozri príspevok
Tie bločky mi doniesol teraz,nech mu ich zaúčtujem..
Myslíš že daňová kontrola porovnáva aj stav tachometra s knihou jázd?
Niekedy aj áno ak nemajú nič nájdené, tak idú aj sem. Nám kontrolovali, preto to píšem z vlastnej skúsenosti.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Manual Pozri príspevok
Niekedy aj áno ak nemajú nič nájdené, tak idú aj sem. Nám kontrolovali, preto to píšem z vlastnej skúsenosti.
uf
no viem že väčšina našich klientov si stav tachometra nepíše..
Tak teraz neviem,čo poviem tomu pánovi,nech si napíše od vtedy ako používa automobli v podnikaní-knihu jázd?Automobil používa aj súkromne,hlavne cesta na pracovisko je dosť kilomentrov(táto sa do nákladov súvis.s podnikaním ale nepočíta)
potom by sme to museli pomerne prepočítavať-súkromné a firemné kilometre a úmerne k tomu náklady na automobil však?
alebo si napíše cesty len na tie bločky za rok 2007,a r.2008 už nech píše poriadne..
len tie súkromné tam asi písať nebude.. tých je veľa veľa
hm a keď nemá v knihe jázd napísaný stav tachometra-môžu mu uložiť pokutu?
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
uf
no viem že väčšina našich klientov si stav tachometra nepíše..
Tak teraz neviem,čo poviem tomu pánovi,nech si napíše od vtedy ako používa automobli v podnikaní-knihu jázd?Automobil používa aj súkromne,hlavne cesta na pracovisko je dosť kilomentrov(táto sa do nákladov súvis.s podnikaním ale nepočíta)
potom by sme to museli pomerne prepočítavať-súkromné a firemné kilometre a úmerne k tomu náklady na automobil však?
alebo si napíše cesty len na tie bločky za rok 2007,a r.2008 už nech píše poriadne..
len tie súkromné tam asi písať nebude.. tých je veľa veľa
hm a keď nemá v knihe jázd napísaný stav tachometra-môžu mu uložiť pokutu?
posúvam
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

súkromná osoba si vzala v marci 2007 na leasing osobné auto. Riadne platila splátky, PZP atď. Od 3.12.2007 je táto osoba SZČO, a k 1.1.2008 zaplatila daň z MV a tým si previedla leasované auto do podnikania. Kedy sa zaradí do majetku? a čo s odpismi za rok 2007? ??? A môže byť vôbec takto leasované auto prevedené do podniaknia, ked na leasingovej zmluve nei je ani IČO ani DIČ???
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás, zatiaľ som vždy robila účtovníctvo pre s.r.o.-čky a čo sa týka jázd, vždy boli všetky služobné... Teraz mám klienta, vedie JÚ a má auto v podnikaní. Účtujem mu tankovania, cestnú daň, leasing, ... ale nerozumiem čo s tým, keď mi oznámil, že služobne najazdil len napríklad 800 km.
smith Pozri príspevok
V tom prípade zvyšné kilometre a spotrebované PHM budeš účtovať ako výdavky neovplyvňujúce základ dane. A aj odpisy a všetky výdavky ohľadne auta budeš krátiť v pomere služobné km/súkromné km.
Prosím Vás, aj DPH si môžem uplatniť len z tých 800 km?
0 0
denisie denisie

denisie je offline (nepripojený) denisie

áno, DPH len zo skutočne spotrebovaných PHM na podnikanie
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

denisie Pozri príspevok
áno, DPH len zo skutočne spotrebovaných PHM na podnikanie
Ďakujem
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

halimino Pozri príspevok
Ak kúpi SZČO auto - v KZ a taktiež v zmluve o úvere uvedie svoje IČO, DIČ - je povinný zaradiť toto auto do obchodného majetku? Skúšala som v inej téme z inej strany, ale nikto sa mi neozval. Prosím nejakého ochotného poraďáka o pomoc.
Daňovník sa môže rozhodnúť či zaradí automobil do podnikania, alebo nie. Podstatné je ako bude automobil evidovať a účtovať ....
0 0
Verca26 Verca26

Verca26 je offline (nepripojený) Verca26

Mňa by tiež zaujímalo, čo sa rozumie pod zaradením auta do obchodného majetku. Je to zaevidovanie v účtovníctve alebo aj prehlásenie na dopravnom inšpektoráte z fyzickej osoby (pod rod. číslom) na fyzickú osobu pod IČO a DIČ?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Verca26 Pozri príspevok
Mňa by tiež zaujímalo, čo sa rozumie pod zaradením auta do obchodného majetku. Je to zaevidovanie v účtovníctve alebo aj prehlásenie na dopravnom inšpektoráte z fyzickej osoby (pod rod. číslom) na fyzickú osobu pod IČO a DIČ?
Prehlasovanie nie je nutné. Jedná sa o jednu a tú istú osobu (s r.č. aj s IČO). Podstatná je evidencia, či daňovník zaradí automobil do podnikania, alebo nie, resp či ho z podnikania vyradí.....
0 0
Verca26 Verca26

Verca26 je offline (nepripojený) Verca26

Ďakujem za odpoveď.
0 0
ada1602 ada1602

ada1602 je offline (nepripojený) ada1602

Pekný deň, potrebovala by som poradiť. SZČO kúpil automobil a zaradil ho do majetku.Prepis auta na inšpektoráte bol 13.5.2008 a s týmto dátumom bolo auto nahlásené aj na DÚ. Mám však bloky na nákup kolkov, diaľn. známku, lekárničku s dátumom 12.5.2008. Môžem toto zaúčtovať dátumom 12.5.2008 výdaj z pokladne ako VNZD a na kocni mesiaca ich preúčtovať interným dokladom do VOZD ? Ďakujem
0 0
ada1602 ada1602

ada1602 je offline (nepripojený) ada1602

Pekne Vás prosím, poradí mi niekto ?
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, prosím Vás podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH, a viem, že určite nemá auto v podnikaní, si na ním vystavenej faktúre pre našu firmu uplatnil aj dopravu ( cestu k nám a späť). Prosím, je to možné ? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím Vás podnikateľ, ktorý nie je platiteľom DPH, a viem, že určite nemá auto v podnikaní, si na ním vystavenej faktúre pre našu firmu uplatnil aj dopravu ( cestu k nám a späť). Prosím, je to možné ? Ďakujem
Autom v podnikani myslíš v majetku? Ak to, nevadí, že nemá, mohol ho mať požičané, alebo použil svoje súkromné.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať