Zavrieť

Porady

zdaňovanie príjmu za klinické skúšky

lekár robí pre farm. firmu klinické skúšky liečiv, za čo mu je vyplatená nezdanená čiastka - príklad 700000,- . Kde sa to uvádza do DPFO? Je tu možnosť uplatnenia 40 % paušálne výdavky? Klient má príjmy len zo záv. činnosti a zo zmlúv o klinickom skúšaní liečiv, ktoré celkom prekračujú 1,5 mil. Sk.
Má tento príjem nejaký dosah aj na DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    Mám presne ten istý problém a neviem či môžem uplatniť 40% výdavky. Prosím poraďte .

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zrejme majú podpísanú aj nejakú zmluvu. Podľa znenia tej zmluvy by sme mohli nájsť riešenie, že do ktorého § to patrí.

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    Je to zmluva o vykonaní klinického skúšania medzi firmou a primárom v nemocnici. Ako koordinátor štúdie je zdravotná sestra, ktorá je vyplácaná za odmenu za štúdiu z účtu primára na jej účet. Za každú odmenu samostatne sa vystavuje Platba za štúdiu, kde je uvedené kedy a v akej výške bola odmena vyplatená. Ďakujem za odpoveď.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Dajanka Pozri príspevok
    Je to zmluva o vykonaní klinického skúšania medzi firmou a primárom v nemocnici. Ako koordinátor štúdie je zdravotná sestra, ktorá je vyplácaná za odmenu za štúdiu z účtu primára na jej účet. Za každú odmenu samostatne sa vystavuje Platba za štúdiu, kde je uvedené kedy a v akej výške bola odmena vyplatená. Ďakujem za odpoveď.
    Mal som na myslí to, že podľa akého § Obch.zákonníka je tá zmluva.

    P.S. Aj tá sestra bude musieť podať DP.

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    Má uvedený par.269 odst.2 OZ v ČR , to má zmluvu s ČR, ale na Slovensku má len to čo som napísala. Mne ide o tú sestru, viem že musí podať DP, len neviem, či si môže dať paušálne výdavky, nakoľko nemá žiadnu zmluvu uzatvorenú, len dostáva vždy doklad o poskytnutej platbe za štúdiu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Dajanka Pozri príspevok
    Má uvedený par.269 odst.2 OZ v ČR , to má zmluvu s ČR, ale na Slovensku má len to čo som napísala. Mne ide o tú sestru, viem že musí podať DP, len neviem, či si môže dať paušálne výdavky, nakoľko nemá žiadnu zmluvu uzatvorenú, len dostáva vždy doklad o poskytnutej platbe za štúdiu.
    No neviem či riešenie vyplácania odmeny sestre bolo v súlade so zákonom. Mne sa zdá, že je to závislá činnosť (má všetky atribúty). A hlavne, keď nemá žiadnu zmluvu.

    Treba si uvedomiť čo je závislá činnosť. (§1 ods. 2 Zákonníka práce)

    §5 - príjmy zo závislej činnosti - Asi áno
    §6 - príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti - NIE
    §7 - príjem z kapitálového majetku - NIE
    §8 - ostatné príjmy - NIE

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    Takže ,čo mi poradíte? Musím jej podať DP a nech odvedie daň, výdavky žiadne a k tomu pridám čo zarobila źo ZČ.Ešte raz ďakujem za odpoveď.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Myslím si, že áno. Len problém bude s absenciou odvodov do ZP a SP. Totiž jej príjem spadá do vymeriavacieho základu. Ale to treba riešiť už so ZP a SP.

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    Dám jej to všetko do príjmov podľa par. 5 a nech si to dorieši priamo u zamestnávateľa. Ešte raz dík.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Dajanka Pozri príspevok
    Dám jej to všetko do príjmov podľa par. 5 a nech si to dorieši priamo u zamestnávateľa. Ešte raz dík.
    Súhlasím, jednoznačne do §5, a potom bude musieť doriešiť ZP a SP.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    smith Pozri príspevok
    Myslím si, že áno. Len problém bude s absenciou odvodov do ZP a SP. Totiž jej príjem spadá do vymeriavacieho základu. Ale to treba riešiť už so ZP a SP.
    Klinické skúšky a liekové štúdie sa spravidla riešia formou dohôd o vykonaní práce, u zamestnanca by to VZ ovplyvniť nemalo.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    andrej_rv Pozri príspevok
    Klinické skúšky a liekové štúdie sa spravidla riešia formou dohôd o vykonaní práce, u zamestnanca by to VZ ovplyvniť nemalo.
    Pravda, nemyslel som na to. Ale SP áno u zamestnávateľa.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    smith Pozri príspevok
    Pravda, nemyslel som na to. Ale SP áno u zamestnávateľa.
    Áno, ale to by v tomto prípade zamestnanca (ani spracovateľa daňového priznania ) veľmi zaťažovať nemuselo....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Chcel by som vedieť ako to dopadne, ak pán doktor sa dozvie, že je problém s odmenou sestričky. Minimálne neodvedenie dane z príjmu zo závislej činnosti. Nenahlásenie do SP dohody a odvod urazového a garančného poistenia.

    frézia je offline (nepripojený) frézia

    frézia
    mňa zaujíma, :
    1.kde to dať do DP primárovi ? Jedná sa o uplatňovanie jeho duševného vlastníctva, má nárok na odpočet 40 % paušálnych výdavkov?
    2.A čo v prípade, ak príjem za klin. skúšky prevyšuje príjem zo ZČ. Konkrétne mám na mysli platenie preddavkov v roku 2008:
    3.čo v prípade, ak je príjem za klin. skúšanie liečiv za posledných 12 mes. vyšší ako 1 500 000 - je tu nejaký dopad na DPH ?, alebo je tu možné uplatniť § 29 Zák. o DPH?
    4.Ja mám v jednom prípade Zmluvu o kli. skúšaní liečiva bez uvedenia § a zákona..., len v záverečných ustanoveniach je
    uvedený Obch. zák.


    V druhom prípade mám zmluvu o spolupráci §269 ods.2 Obchod. zák., kde je predmetom zmluvy poskytovanie odborného poradenstva pre farmac. firmu - zu sa už nejedná o klinické skúšanie liečiv

    Záverom mám už iba malý dotaz - nemali by mať títo ľudia pridelené na DÚ DIČ ?

    Dajanka je offline (nepripojený) Dajanka

    Dajanka
    V prípade ktorý som písala na dotaz sestričky čo s tým príjmom za r.2007, že veď nemá zmluvu, len pokrčil plecami a povedal, že asi to bude musieť zdaniť. Teraz čakám, vraj nejaká zmluva je, ale len na primára a ostatní doktori a sestričky sú len spoluvykonávatelia .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.