Zavrieť

Porady

Platca DPH, prenajímam a byť o 5r.oslobodený od dani pri predaji

Dobrý deň, prosím Vás o radu na tieto otázky:
Som od r.2000 SZČO a od r.2005 dobrovoľný platca DPH a prenajímam byty už 12rokov, do konca r.2006 boli zaradené v JÚ a v OM §6/1 (v ŽL mám činnosť v oblasti nehnuteľností), a v r.2007 príjmy z bytov sa do r.13 v DP DPH nedávali (aj koef.-nie), lebo sa vyradili zo živnosti za účelom budúceho si uplatnenia oslobodenia od dani pri predaji o 5 rokov. Zrejme za r.2007 môžu byť už len zaradené v §6/3 (tým že si nemôžem uplatniť 40% paušálné výdavky lebo som platca DPH), tak mám možnosť už len si uplatniť preukázateľné daňové výdavky podľa §6/11 a viesť evidenciu: a)b)c) a to sú opäť byty aj v OM a o 5r. nemôžu byť oslobodené od dane pri predaji.
Aby byty boli v budúcnosti oslobodené od dane pri predaji, tak aké mám prosím Vás možnosti? Zrušiť DPH v tomto roku?
A za r.2007 je ešte niečo možné?, je možné mať prenájmy v §6/3 a neuplatňovať si preukáz.daň.výdavky a tým aj neviesť evidenciu podľa §6/11 a tým by neboli v OM?, alebo iba jeden prenájom si zaradiť do §6/3 a bez evidencie a ostané dať naspäť do živnosti a urobiť za celý rok 2007 opravné DP z DPH je to možné?
A ešte prosím Vás o radu, že tieto skutočne vynaložené výdavky a to ( mesačné zálohové platby byt. družstvám,plyn elektrina,UPC, + iné ako napr.: kuchynská doska,linoleum,posuvné dvere,tapety,?), boli uplatňované v živnosti z prenájmu nehnuteľností, že či aj v §6/11 sa môžu tieto isté preuk.daň.výdavky uplatňovať? Byty sú vedené v LV ako nebytový priestor-obyt.bunka.
Jeden z bytov bol kúpený v r.2007, keď bude v §6/3 tak pri ňom sa môžu tiež uplatniť všetky výdavky + odpisy 1/20-tinu z ceny bytu(je kúp.predajná zmluva) + úroky z úveru(úver na tento byt)?
Na DÚ nebolo podané žiadne oznámenie o prenajímaní bytov, nebude to teraz potrebné pri prechode z §6/1 na §6/3?

Ďakujem Vám.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Platca DPH, prenajímam a byť o 5r.oslobodený od dani pri predaji

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.