Zavrieť

Porady

čiastočne invalidný dôchodca a príjem bez zrazenej dane

sesternica mi dala spracovať DP:
- je čiastočne invalidný dôchodca a jej davky v roku 2007 boli 47 865,-
- príjmi za vykonané dohodnuté činnosti bez zrazenej dane 107 760,-
- odvody 3 126,-
- životné poistenie 7 032,-

Viem, že musím jej vyplniť DP B. Jej príjem napíšem do oddielu VI. riadok 8 príjmy (107 760,-) a do riadku 8 výdavky napíšem 40% z príjmu (43 104,-) - tu neviem či mám odvody pripočítať k týmto výdavkom, alebo ich mám iba napísať do prvého riadku pod tabuľkou.
Životné poistenie napíšem do oddielu X. riadok 74. (7 032,-)
Kde mám písať dávky invalidného dôchodku? (47 865,-)
A koľko ma nárok na zníženie ZD na daňovníka? Ak má nárok.

Prosím poraďťe.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    mysimis Pozri príspevok
    Čo sú to dohodnuté činnosti? Je SZČO?
    nie je SZČO.
    pracuje pre českú poisťovňu ako sprostredkovateľ, má pridelené DIČ

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    stefany2505 Pozri príspevok
    sesternica mi dala spracovať DP:
    - je čiastočne invalidný dôchodca a jej davky v roku 2007 boli 47 865,-
    - príjmi za vykonané dohodnuté činnosti bez zrazenej dane 107 760,-
    - odvody 3 126,-
    - životné poistenie 7 032,-

    Viem, že musím jej vyplniť DP B. Jej príjem napíšem do oddielu VI. riadok 8 príjmy (107 760,-) a do riadku 8 výdavky napíšem 40% z príjmu (43 104,-) - tu neviem či mám odvody pripočítať k týmto výdavkom, alebo ich mám iba napísať do prvého riadku pod tabuľkou.
    Životné poistenie napíšem do oddielu X. riadok 74. (7 032,-)
    Kde mám písať dávky invalidného dôchodku? (47 865,-)
    A koľko ma nárok na zníženie ZD na daňovníka? Ak má nárok.

    Prosím poraďťe.
    Ďakujem
    K príjmom si vypočítaš 40% výdavky, k nim pripočítaš sumu za zaplatené odvody. Invalidný dôchodok sa nepíše nikde /nezdaňuje sa/. Za daňovníka si uplatníš nezdaniteľnú položku v plnej výške, tj 95616,- Sk.

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    mysimis Pozri príspevok
    K príjmom si vypočítaš 40% výdavky, k nim pripočítaš sumu za zaplatené odvody. Invalidný dôchodok sa nepíše nikde /nezdaňuje sa/. Za daňovníka si uplatníš nezdaniteľnú položku v plnej výške, tj 95616,- Sk.
    Ďakujem a tie odvody napíšem aj dole pod tú tabuľku kde aj zaškrtnem prve okienko (príjmy §6 ods. 1 a 2)?
    Potvrdenia k DP priloži: potvrdenia zo živ. pois. A potvrdenie o príjme už nedávam!?

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Odvody zapíšeš aj pod ta buľku. K DP potvrdenie zo životnej poistky neprikladáš, to treba zodpovedne uložiť, keď DÚ vyzve k daňovej kontrole, aby si vedel túto čiastku preukázať. Aké máš to potvrdenie o príjme???? Však si písal, že príjem má z poisťovne.

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    mysimis Pozri príspevok
    Odvody zapíšeš aj pod ta buľku. K DP potvrdenie zo životnej poistky neprikladáš, to treba zodpovedne uložiť, keď DÚ vyzve k daňovej kontrole, aby si vedel túto čiastku preukázať. Aké máš to potvrdenie o príjme???? Však si písal, že príjem má z poisťovne.
    No pracuje pre česku poisťovňu a oni jej dali ,,potvrdenie o príjme za rok 2OO7" (Týmto Vám potvrdzujeme, že na základe platného zmluvného vzťahu medzi Vami a Českou poisťovňou - Slovensko, a.s. Vám v roku 2007 boli uhradené platby za vykonanie dohodnutej činnosti bez zrazenia dane v celkovej výške 107 760,-Sk. Potvrdenie Vám vystavujeme ako doklad k daňovému priznaniu za rok 2007)
    Takéto potvrdenie mi dala.
    Tak tieto jej príjmi dam do riadku 8 (príjmi z činností sprostredkovateľov, ktoré nie su živnosťou ods.2 písm. d)

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    mysimis Pozri príspevok
    Toto potvrdenie neprikladáš k DP.
    Dik, ale tie prijmy spravne davam do riadku 8 v oddiely VI? Prepáč, ale chcem si byť istá.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    je to príjem § 6 odst. 2 zákona o dani z príjmov, ktorý hovorí nasledovne:
    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy
    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady, b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním, c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29) d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    mysimis Pozri príspevok
    je to príjem § 6 odst. 2 zákona o dani z príjmov, ktorý hovorí nasledovne:
    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy
    a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27)a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady, b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním, c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29) d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)
    a vieš mi napísať čo je pod tou vysvetlivkou 29a?

    stefany2505 je offline (nepripojený) stefany2505

    stefany2505
    mysimis Pozri príspevok
    Pozri si zákon o dani z príjmov.....
    Ďakujem, ale dočitala som sa tam iba to:
    Obsah tejto časti Porady pripravujeme! Ďakujeme za porozumenie.
    a verila som, že mi to uľahčíš

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.