Zavrieť

Porady

student a letne WAT

Dobry den, mam otazku ohladne letnej prace, respektive Work and travel v USA. Minuly rok som pracoval v priebehu roka na slovesnku, kde som zarobil zhruba 50 000SK zaroven v lete som bol na programe WAT v USA, kde som pracoval a zarobil tiez nejake peniaze.

Opravte ma ak sa mylim, ale zrejme aj tie si musim zahrnut do DP u nas. Problem nastava s tym, ze ja napisem do DP ze som tam zarobil "xy" a zaplatil dan "z", z ktorej sa mi nieco zarata ako zaplatene u nas v SR.

Otazka ale znie, mozem si potom podat danove priznanie v USA, kde mi zo sumy z vratia povedzme 2/3?

Dakujem za skoru odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka4 je offline (nepripojený) Lenka4

    Lenka4
    ahoj.

    tiež som mala prijmy v USA. Urcite si danove priznanie podam v USA, aby mi vratili peniaze a podam si ho aj tu a ten nedoplatok (reps. rozdiel) medzi slovenskou 19 % daňou a americkou daňou musim doplatit na Slovensku.

    Dejw je offline (nepripojený) Dejw

    Dejw
    No otazka znie, ze co napises do sumy dan zaplatena v zahranici? Tu co si zaplatila a chces z nej vratit, alebo tu, ktoru v skutocnosti zaplatis, cize bez toho co ti vratia? Lebo to co ti vratia vies az po tom co si podas v amerike a to je do 15.4. tusim.

    Dalsia vec je ze podla toho co som zistil, tak ani nejde o rozdiel medzi % ale tam sa nejako pocita ze co ti uznaju s tej dane co si zaplatila.

    Lenka4 je offline (nepripojený) Lenka4

    Lenka4
    Do sumy napisem celu dan, ktoru som zaplatila. ta co je uvedena na formulary W-2. Aj state income tax aj fed inc tax. To ze nam nejaky podiel z dane vratia je uz nasa sikovnost, ze sme o to poziadali. My sme tu dan zaplatili. a myslim, ze tieto danove urady medzi sebou ani nekomunikuju. Ja som sa pytala na DÚ ci tam mozem dat celkovu sumu a povedali, ze ano. ale nie velmi isto. asi prvykrat videli taketo tlacivo.

    Dejw je offline (nepripojený) Dejw

    Dejw
    No pokial viem malo kto si zahrnie toto do DP, ale ak som to pocital, tak moc na tom neusetrim a radsej nebudem mat problemy. Zaujima ma ci sa k tomu vyjadri aj niekto kto pracuje v tejto sfere, lebo co som tak cital a bavil sa kazdy ma na to svoj nazor a kazdy iny.

    Lenka4 je offline (nepripojený) Lenka4

    Lenka4
    aj ja si myslim, ze malokto poda DP. ja musim, lebo som bola odhlasena z povinneho poistneho na Slovensku. A mohli by mi na to prist, ze som bola z USA, keby sa zdravotka spojila s DU. tak pre istotu to uvediem do DP. ale vsetci mi vraveli aby som to nepriznavala. Ale tiez mi tam nevyjde az taka stasna dan, tak to nebudem rizkovat.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.