Zavrieť

Porady

Sprostredkovanie predaja bytu

Čaute, prosím, pomôžte mi s týmto problémom:

Mám firmu, ktorá sprostredkovala v roku 2007 predaj bytu. Podľa zmluvy má nárok na sprostredkovateľskú províziu vo výške 45% predajnej ceny, a to v 2 obdobiach:
- na prvú časť provízie má nárok vtedy, keď jej odberateľ uzatvorí zmluvu o budúcej zmluve s kupujúcim a zároveň kupujúci zaplatí 1. splátku bytu /vtedy vzniká aj daňová povinnosť DPH/ - toto sa uskutočnilo v roku 2007
- na druhú časť provízie má nárok až po vydaní kolaudačného rozhodnutia - toto sa uskutoční až v roku 2008.
Z pohľadu DPH jej vzniká daňová povinnosť 2x a to uzatvorením zmluvy v roku 2007 a kolaudačným rozhodnutím v roku 2008.
Ale z pohľadu dane z príjmov ide podľa mňa o výnos roka 2007, pretože sprostredkovanie sa uskutočnilo v roku 2007. V prípade, že by kupujúci v roku 2008 odstúpil atď, takže by nemala nárok na províziu, potom na základe mimoriadnej udalosti, by buď opravila rok 2007 alebo ponížila výnosy roka 2008.
Dík za pomoc, Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Sprostredkovanie predaja bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.