Zavrieť

Porady

Daňové priznanie - rok 2007

Prajem všetkým príjemný deň.

Počas hľadania riešenia svojho problému na internete som natrafil na túto stránka. Po prečítaní niektorých príspevkov som uznal, že práve tu by sa môj problém mohol vyriešiť.
Preto veľmi pekne prosím každého kto by mi vedel poradiť a venovať mi chvíľu zo svojho času aby mi pomohol.
Rád by som totiž vedel:
V daňovom priznaní typu A pre FO je riadok: "úhrn povinného poistného (§ 5 ods. 8 zákona)"..sem sa píšu odvody do poisťovní, ktoré za mňa platí zamestnávateľ, však? Neviem však čo robiť, ak som bol niekoľko mesiacov v roku 2007 samoplatitelom a platil 692SK mesačne.Kam do priznania mám túto sumu zarátať, či do už spomínaného úhrnu povinného poistného, alebo niekam inam, ale to do priznania nenapísať vôbec?..

Daňové priznanie robím prvýkrát v živote, preto by mi vaše skúsenosti a pomoc veľmi pomohli.

Všetkým vopred veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Do toho istého riadku, čo si spomenul. Samoplatiteľstvo je tiež povinné zo zákona.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 05.03.08 at 13:26

    Vandalien je offline (nepripojený) Vandalien

    Vandalien
    Ďakujem Ti veľmi pekne, naozaj. Volal som totiž na daňový úrad a pani mi tam niečo vravela o § 6. Nič Ti to nehovorí? Som z toho trochu zmätený.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    smith Pozri príspevok
    Do toho istého riadku, čo si spomenul. Samoplatiteľstvo je tiež povinné zo zákona.
    S týmto nesúhlasím.

    Ide o DP typu A - závislá činnosť. Patrí tam údaj podľa §5/8 zák. 595/2003 Zz. - poistné a príspevky, kt. je povinný platiť zamestnanec ...

    Poistné platené ako samoplatiteľ si zadávateľ otázky nemôže uplatniť.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    benka Pozri príspevok
    S týmto nesúhlasím.

    Ide o DP typu A - závislá činnosť. Patrí tam údaj podľa §5/8 zák. 595/2003 Zz. - poistné a príspevky, kt. je povinný platiť zamestnanec ...
    Máš pravdu. Poplietol som typ A s B. Opravil som. Vďaka za upozornenie.

    Vandalien je offline (nepripojený) Vandalien

    Vandalien
    benka Pozri príspevok
    S týmto nesúhlasím.

    Ide o DP typu A - závislá činnosť. Patrí tam údaj podľa §5/8 zák. 595/2003 Zz. - poistné a príspevky, kt. je povinný platiť zamestnanec ...

    Poistné platené ako samoplatiteľ si zadávateľ otázky nemôže uplatniť.

    Dobre, tak ja to tam teda nedám len dúfam, že ma za to nezavrú alebo čo
    Ďakujem pekne za rady, naozaj si to vážim.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Vandalien Pozri príspevok
    Ďakujem Ti veľmi pekne, naozaj. Volal som totiž na daňový úrad a pani mi tam niečo vravela o § 6. Nič Ti to nehovorí? Som z toho trochu zmätený.
    Na vysvetlenie:
    §6 hovorí o príjmoch zo samostatnej zárobkovej činnosti . V takomto prípade by ste použili priznanie typ B.


    Záver:
    Poistné platené samoplatiteľom ( nie dobrovoľné platenie "odvodov" ) si nemôžete uplatniť v DP. Ani v type A ( nesúvisí s príjmami podľa §5) ani v type B ( počas samoplatiteľstva nebol daňovníkom s príjmami podľa § 6, nie je to presne v zákone napísané, ale významovo to korešponduje s mojím názorom - viď §19/3 i .

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Vandalien Pozri príspevok
    Dobre, tak ja to tam teda nedám len dúfam, že ma za to nezavrú alebo čo
    Ďakujem pekne za rady, naozaj si to vážim.
    Nezavrú.

    Na okraj:
    Povinnosťou daňovníka je priznať všetky príjmy, nie je povinný uplatniť si všetky výdaje ( aj keď sú daňovo uznateľné).

    Vandalien je offline (nepripojený) Vandalien

    Vandalien
    benka Pozri príspevok
    Nezavrú.

    Na okraj:
    Povinnosťou daňovníka je priznať všetky príjmy, nie je povinný uplatniť si všetky výdaje ( aj keď sú daňovo uznateľné).
    Tak už aspoň viem prečo nie som účtovník alebo daňový poradca
    Naozaj, veľká srdečná vďaka.

    Daňové priznanie - rok 2007

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.