Zavrieť

Porady

SZČO a nezdaniteľná čiastka na manželku

Prosím o radu,

SZČO si uplatňuje nezdaniteľnú čiastku na manželku, avšak manželka bola od januára do 11. 9. 07 nezamestnaná, vedená na úrade práce, od 12. 9. 2007 nastúpila do zamestnania, kde dosiahla príjem za mesiace 9 - 12 celkovo 29 317,-- Sk, SZČO si na manželku uplatní nezdaniteľnú časť 8 x 1/12 z 95616,-- Sk = 63 744,--), alebo sa berie do úvahy len to obdobie odkedy bola zamestnaná teda 95616 - 29 317 = 66 299,-- Sk.

Ako je to správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tacasina je offline (nepripojený) tacasina

    tacasina
    Do úvahy sa berie rozdiel medzi NČ a manželkiným príjmom. T.z., že 95.616 - 29.317

    Fiorela10 je offline (nepripojený) Fiorela10

    Fiorela10
    teda ak som to správne pochopila, mňa nebude zaujímať to obdobie kedy bola nezamestnaná. A ešte menšia podotázka...tie príjmy majú byť v hrubom, alebo v čistom?

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Fiorela10 Pozri príspevok
    teda ak som to správne pochopila, mňa nebude zaujímať to obdobie kedy bola nezamestnaná. A ešte menšia podotázka...tie príjmy majú byť v hrubom, alebo v čistom?
    Príjem sa berie v hrubom a odpočítaš od toho odvody.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Fiorela10 Pozri príspevok
    teda čistý príjem ))
    Hrubý príjem znížený o poistné /nie o daň, ak bola zrazená/.

    -------
    Veronika

    Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

    Marcela16
    Chcem sa spýtať ak manžel by si chcel uplatniť nezd. čiastku na manželku a tá poberala rodičovský príspevok 8 mesiacov (ten sa neberie do príjmu) a dva mesiace bola SZČO. Ako mám vyrátať aká bude tá čiastku, ktorú si môže odrátať? Je to jej príjem z podnikania mínus odvody, alebo základ dane?

    zsazsula je offline (nepripojený) zsazsula

    zsazsula
    Marcela16 Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať ak manžel by si chcel uplatniť nezd. čiastku na manželku a tá poberala rodičovský príspevok 8 mesiacov (ten sa neberie do príjmu) a dva mesiace bola SZČO. Ako mám vyrátať aká bude tá čiastku, ktorú si môže odrátať? Je to jej príjem z podnikania mínus odvody, alebo základ dane?
    je to jej príjem z podnikania mínus odvody do ZP a SP

    hudyvin je offline (nepripojený) hudyvin

    hudyvin
    Zdravím a tiež mám otázočku..
    Akú čiastku si na manželku može odrátať v DP manžel, ked do 3.7. bola zamestnaná a od 4.7. je na materskej??? Je to nejake percento z obdobia, ked bola zamestnaná??? (Ešte stále pracovný pomer trvá...)
    DAKUJEM

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hudyvin Pozri príspevok
    Zdravím a tiež mám otázočku..
    Akú čiastku si na manželku može odrátať v DP manžel, ked do 3.7. bola zamestnaná a od 4.7. je na materskej??? Je to nejake percento z obdobia, ked bola zamestnaná??? (Ešte stále pracovný pomer trvá...)
    DAKUJEM
    Rozdiel medzi NČZD a príjmom zo zamestnania zníženým o zaplatené poistné + príjem z materského vyplácaného sociálnou poisťovňou

    hudyvin je offline (nepripojený) hudyvin

    hudyvin
    A čo je NčZD??? :-(
    A výpis príjmu zo zamestnania + zaplatené poistné - dostane manželka v práci?
    A vyplatenu matersku na SP?
    A dakujem ;-)

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    hudyvin Pozri príspevok
    A čo je NčZD??? :-(= nezdaniteľná časť základu dane
    A výpis príjmu zo zamestnania + zaplatené poistné - dostane manželka v práci? áno
    A vyplatenu matersku na SP? áno
    A dakujem ;-)
    Odpoveď v texte

    hudyvin je offline (nepripojený) hudyvin

    hudyvin
    Ale aby bolo jasne na sto pro
    NčZD mínus príjem znížený o výdavky a matersku??? Teda vyplatená materská sa tiež odratáva od NčZD??

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Príjem manželky - ako ti písala Veronikasad v príspevku č. 11.
    Materské sa do príjmu manželky počíta, rodičovský príspevok nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.