Zavrieť

Porady

Daňové priznanie

ahojte poraďáci, chce, mám otázočku, keď si manžel ide uplatniť daňový bonus na dieťa, potrebuje tam doložiť aj potvrdenie od manželky, že celý rok 2007 poberala rodičovský príspevok, alebo ďalší príklad, keď žena tiež pracovala má si manžel dokladať, že si neuplatňovala počas roku 2007 daňový bonus? Ďakujem za odpovede, pekný večer
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    anabella Pozri príspevok
    ahojte poraďáci, chce, mám otázočku, keď si manžel ide uplatniť daňový bonus na dieťa, potrebuje tam doložiť aj potvrdenie od manželky, že celý rok 2007 poberala rodičovský príspevok, alebo ďalší príklad, keď žena tiež pracovala má si manžel dokladať, že si neuplatňovala počas roku 2007 daňový bonus? Ďakujem za odpovede, pekný večer
    Nie. Netreba doložiť ani potvrdenie, že poberala RP, ani dokladovať, že si neuplatňovala DB...

    anabella je offline (nepripojený) anabella

    anabella
    Ďakujem, treba tam teda len originál potvrdenia o príjme a kópiu rodného listu dieťaťa a v riadku 59 uvádzam sumu daňového bonusu na vrátenie a v riadku 65 preplatok na vrátenie z dane, je to osobitne však?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    anabella Pozri príspevok
    Ďakujem, treba tam teda len originál potvrdenia o príjme a kópiu rodného listu dieťaťa a v riadku 59 uvádzam sumu daňového bonusu na vrátenie a v riadku 65 preplatok na vrátenie z dane, je to osobitne však?
    Každé je zvlášť a na každé vypisuješ v DP aj Žiadosť o vrátenie...

    Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

    Ofélia
    Ja len doplním, že zo zákona ma nárok na DB najprv matka a potom otec........preto na DP manžela pri odovzdávaní DP na DÚ v mojom obvode žiadala pracovníčka DÚ dopísať do poznámiek v DP manžela že " manželka si neuplatňuje daňový bonus na dieťa".

    anabella je offline (nepripojený) anabella

    anabella
    A ešte jedna otázočka, keď má kamarátka na potvrdení mesiace 1-12-príjem, ale v 11 a čiastočne aj v 12 mesiaci bola na marodke, ktorú jej vyplácala sociálka, má do príjmov zahrnúť aj sumu čo jej vyplatila sociálna poisťovňa, alebo len to čo má na potvrdení od svojho zamestnávateľa? Ďakujem

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    anabella Pozri príspevok
    A ešte jedna otázočka, keď má kamarátka na potvrdení mesiace 1-12-príjem, ale v 11 a čiastočne aj v 12 mesiaci bola na marodke, ktorú jej vyplácala sociálka, má do príjmov zahrnúť aj sumu čo jej vyplatila sociálna poisťovňa, alebo len to čo má na potvrdení od svojho zamestnávateľa? Ďakujem
    PN nie je zdaniteľný príjem... Uvádza údaje z Potvrdenia...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dadina Pozri príspevok
    Ja len doplním, že zo zákona ma nárok na DB najprv matka a potom otec........preto na DP manžela pri odovzdávaní DP na DÚ v mojom obvode žiadala pracovníčka DÚ dopísať do poznámiek v DP manžela že " manželka si neuplatňuje daňový bonus na dieťa".
    Kde je to v zákone uvedené. Ja v §33 ZoDP, ktorý hovorí o daňovom bonuse som sa dočítal iba to za akých podmienok si môže daňovník uplatniť daňový bonus. Ani zmienka o tom, že matka má prednostné právo na uplatnenie DB.

    Podľa mňa je to iba prehnaná iniciatíva úradníčky na daňovom úrade.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    dadina Pozri príspevok
    Ja len doplním, že zo zákona ma nárok na DB najprv matka a potom otec........preto na DP manžela pri odovzdávaní DP na DÚ v mojom obvode žiadala pracovníčka DÚ dopísať do poznámiek v DP manžela že " manželka si neuplatňuje daňový bonus na dieťa".
    Tak toto počujem prvý raz, že prednostné právo na DB má matka.

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    jamis Pozri príspevok
    Tak toto počujem prvý raz, že prednostné právo na DB má matka.
    Neviem presne, v ktorom zákone to je, ale niekde som to čítala, že ak sa rodičia nevedia dohodnúť, kto si uplatní daňový bonus, tak sa to nárokuje v poradí matka, otec ... Ale možno to platí iba na rodinné prídavky

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    A už som to aj našla - par.33, odsek 4 Zákona o DzP:

    4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti 57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba

    anabella je offline (nepripojený) anabella

    anabella
    a to, že manželka si neuplatňovala daňový bonus na dieťa uvádzam v oddiele IX. v osobitných záznamoch?

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    anabella Pozri príspevok
    a to, že manželka si neuplatňovala daňový bonus na dieťa uvádzam v oddiele IX. v osobitných záznamoch?
    V prvom príspevku ti Anja111 písala, že to, že si matka neuplatňovala DB netreba potvrdzovať nikde.

    Monik11 je offline (nepripojený) Monik11

    Monik11
    Dobrý deň!
    Chcem sa spýtať potrvdenie o príjme z obecného úradu ako VPP na ktorom je príjem 54141 poistné 7272 a daň iba 711,- Sk. Vie mi niekto povedať aké zdanenie používa obec pri týchto pracovníkoch. Je tá daň vôbec správna? Môžem ju v daňovom priznaní žiadať vrátiť. Iný príjem dotyčný nemal bol na ÚP.
    Ďakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Monik11 Pozri príspevok
    Dobrý deň!
    Chcem sa spýtať potrvdenie o príjme z obecného úradu ako VPP na ktorom je príjem 54141 poistné 7272 a daň iba 711,- Sk. Vie mi niekto povedať aké zdanenie používa obec pri týchto pracovníkoch. Je tá daň vôbec správna? Môžem ju v daňovom priznaní žiadať vrátiť. Iný príjem dotyčný nemal bol na ÚP.
    Ďakujem
    Podľa paragrafu 5 používajú všetci rovnakú daň. Je otázne ako mal príjmy počas jednotlivých mesiacov a či nemal uplatňovanú NČ... Pri vypracovaní DP mu priznáš všetko podľa Potvrdenia /ináč ani nemôžeš/ a po uplatnení NČ na rok 2007 mu vychádza daň nula, takže tú zaplatenú dostane naspäť.

    anabella je offline (nepripojený) anabella

    anabella
    nie potvrdzovať, písala, že to mám uviesť v poznámkach v daňovom priznaní manžela, na to som sa pýtala, či to má byť v tom oddiele IX.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.