Zavrieť

Porady

refakturácia a DzP

Zdravíčko, potrebujem poradiť pri refakturácii z hľadiska DzP. Prenajímame budovu na základe nájomnej zmluvy a zároveň refakturujeme každý mesiac internet, telefón, plyn. Moja otázka znie ako sa premietnu v účtovníctve r.2007 faktúry za december 2007, ktoré sú refakturované v januári 2008.
Mám dodávateľské faktúry za internet, telefón a plyn zaúčtovať ako nevyfakturované dodávky starého roku a nami vystavené refakturačné faktúry za decembrové plnenia zaúčtujem do starého roku ako??? Samozrejme cez interné doklady...
Problematika DPH mi je jasná, zaujímajú má základy dane.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    alderonka Pozri príspevok
    Zdravíčko, potrebujem poradiť pri refakturácii z hľadiska DzP. Prenajímame budovu na základe nájomnej zmluvy a zároveň refakturujeme každý mesiac internet, telefón, plyn. Moja otázka znie ako sa premietnu v účtovníctve r.2007 faktúry za december 2007, ktoré sú refakturované v januári 2008.
    Mám dodávateľské faktúry za internet, telefón a plyn zaúčtovať ako nevyfakturované dodávky starého roku a nami vystavené refakturačné faktúry za decembrové plnenia zaúčtujem do starého roku ako??? Samozrejme cez interné doklady...
    Problematika DPH mi je jasná, zaujímajú má základy dane.
    Dodávky účtuješ do r. 2007 5xx/326 interný doklad
    Prefakturácia v r. 2007 385/6xx interný doklad

    V r.2008
    Dodávky účtuješ 326,343/321 dodávateľská faktúra
    Prefakturácia 311/385,343 odberateľská faktúra.

    alderonka je offline (nepripojený) alderonka

    alderonka
    Dík za rýchlu odpoveď. Ešte mi nedá sa nespýtať na alternatívu zaúčtovania tej refakturácie. My postupujeme tak, že došlé faktúry na refakturáciu neúčtujeme priamo do nákladov, ale 315,343/321 a potom vyšlé refakturačné účtujeme ako 311/315,343. Existuje nejaký §, ktorý by nás nútil účtovať na účtoch 5XX a 6XX? Však logicky, to ani náš náklad alebo výnos nie je, keďže poskytovateľom konkrétnej služby je tretia osoba a my vystupujeme len v úlohe prenajímateľa budovy a sprostredkovateľa ďalších k nájmu nevyhnutných služieb.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    alderonka Pozri príspevok
    Dík za rýchlu odpoveď. Ešte mi nedá sa nespýtať na alternatívu zaúčtovania tej refakturácie. My postupujeme tak, že došlé faktúry na refakturáciu neúčtujeme priamo do nákladov, ale 315,343/321 a potom vyšlé refakturačné účtujeme ako 311/315,343. Existuje nejaký §, ktorý by nás nútil účtovať na účtoch 5XX a 6XX? Však logicky, to ani náš náklad alebo výnos nie je, keďže poskytovateľom konkrétnej služby je tretia osoba a my vystupujeme len v úlohe prenajímateľa budovy a sprostredkovateľa ďalších k nájmu nevyhnutných služieb.
    Aj táto alternatíva je možná.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.