Zavrieť

Porady

Stravne listky a DPH

Dobry den,

chcela by som sa spytat ako je to s uctovanim stravnych listkov, ktore nakupujeme v jedalni aj s DPH (od platcu DPH). Moze si zamestnavatel uplatnit z 55%, ktore mu idu do nakladov alikvotnu cast DPHcky? Viem, ze sa to nedalo a DPH musel hradit celu zamestnanec, ale teraz som pocula nazory, ze uz sa to da.

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    lydus2001 Pozri príspevok
    ahojte, chcem sa opýtať, či je ešte stále aktuálne to, že Zľ si na vstupe uplatní celú DPH, na výstupe odvedie z čiastky hradenej zamestnancom...
    účtujem o stravných lístkoch prvýkrát a do problematiky DPH veľmi nevidím, tak prosím o radu
    Ak sa jedná o stravu, (nie o gastrolístky), tak sa postupuje ako píšeš...

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    Strava zabezpečená prostredníctvom iného subjektu.
    príklad:
    cena stravného lístka 79Sk
    55% 43,5Sk
    SF 1,9Sk
    zrážka zamestnanca 33,60Skxpočet obedov
    DPH od zamestnanca 6,40Skx počet obedov odvediem

    Faktúra od dodávateľa stravy
    79 x počet stravných lístkov . DPH uvedenú vo faktúre si uplatním
    Takze ked som to podla toho pochopila, zamestnavatel odvedie DPH len z casti, ktoru hradi zamestnanec, ostatne si uplatni, ano?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pollakova Zuzana Pozri príspevok
    Takze ked som to podla toho pochopila, zamestnavatel odvedie DPH len z casti, ktoru hradi zamestnanec, ostatne si uplatni, ano?
    "na vstupe" si uplatní celú DPH, "na výstupe" odvedie z čiastky hradenej zamestnancom.

    -----
    Veronika
    Dakujem, to som potrebovala pocut, lebo doteraz sme na vystupe davali uhradit plnu vysku zamestnancovi.

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    Pollakova Zuzana Pozri príspevok
    Takze ked som to podla toho pochopila, zamestnavatel odvedie DPH len z casti, ktoru hradi zamestnanec, ostatne si uplatni, ano?
    správne si pochopila
    baby, aj tak mam na vas teraz este jednu otazku. poradte, ako to mam zauctovat? doteraz. ked si zamestnanci platili plnu vysku dph, tak som to uctovala 379/213,343 pre zamestnancov, 527/213 pre zamestnavatela a 472/213 prispevok zo SF. teraz ked tu cast dph budem uctovat zamestnavatelovi, tak to mam uctovat takto: 379/213,343 cast, ktoru plati zamestnanec, 527/213,343 zamestnavatel a 472/213,343 SF? lebo som z toho teraz zmatena. diky

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Pollakova Zuzana Pozri príspevok
    baby, aj tak mam na vas teraz este jednu otazku. poradte, ako to mam zauctovat? doteraz. ked si zamestnanci platili plnu vysku dph, tak som to uctovala 379/213,343 pre zamestnancov, 527/213 pre zamestnavatela a 472/213 prispevok zo SF. teraz ked tu cast dph budem uctovat zamestnavatelovi, tak to mam uctovat takto: 379/213,343 cast, ktoru plati zamestnanec, 527/213,343 zamestnavatel a 472/213,343 SF? lebo som z toho teraz zmatena. diky
    Teraz som z toho zmätená ja: prečo MD 379?
    Čo si sedím na kábli?
    Daj presné čísla, inak sa neodzmätiem.

    Libusa je offline (nepripojený) Libusa

    Libusa
    Pollakova Zuzana Pozri príspevok
    baby, aj tak mam na vas teraz este jednu otazku. poradte, ako to mam zauctovat? doteraz. ked si zamestnanci platili plnu vysku dph, tak som to uctovala 379/213,343 pre zamestnancov, 527/213 pre zamestnavatela a 472/213 prispevok zo SF. teraz ked tu cast dph budem uctovat zamestnavatelovi, tak to mam uctovat takto: 379/213,343 cast, ktoru plati zamestnanec, 527/213,343 zamestnavatel a 472/213,343 SF? lebo som z toho teraz zmatena. diky
    ja účtujem takto:
    Mzda-zrážka od zamestnanca
    zrážka zo mzdy od zamestnanca bez DPH 331/335
    DPH zrazené od zamestnanca 331/343A
    (asi správnejšie zraziť celú časť zrážky na 331/335 a potom preúčtovať DPH 335/343A)

    Prijatie faktúry od dodavateľa obedov
    preúčtovanie zrážky zamestnanca 335/321
    55% 527/321
    SF 472/321
    hal.vyr. 548/321

    Na 213 účtujem nákup stravných lístkov do zásoby/napr.Vaša stravovacia ...../ nie obedov ktoré uvarí dodávateľ a potom vystaví faktúru. a v tom prípade účtujem 213/211 stravné lístky
    518/211 poplatok
    343/211 DPH z poplatku
    Naposledy upravil Libusa : 14.03.08 at 06:10 Dôvod: doplnenie

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Libusa Pozri príspevok
    ja účtujem takto:
    Prijatie faktúry od dodavateľa obedov
    preúčtovanie zrážky zamestnanca 335/321
    55% ........527/321
    SF ...........472/321
    hal.vyr. 548/321
    Toto účtovanie je správne len za predpokladu, že ide o fakturáciu už skonzumovanej stravy.

    celas je offline (nepripojený) celas

    účtovník celas
    ak ste plátca DPH tak je to 55% zo základu dane, lebo DPH si uplatníte na vstupe, ak nie ste plátca DPH je to z celej sumy, 55%, lebo pre vás je cena lístka ako náklad aj s DPH.

    lydus2001 je offline (nepripojený) lydus2001

    lydus2001
    ahojte, chcem sa opýtať, či je ešte stále aktuálne to, že Zľ si na vstupe uplatní celú DPH, na výstupe odvedie z čiastky hradenej zamestnancom...
    účtujem o stravných lístkoch prvýkrát a do problematiky DPH veľmi nevidím, tak prosím o radu

    psps je offline (nepripojený) psps

    psps
    Anja111 Pozri príspevok
    Ak sa jedná o stravu, (nie o gastrolístky), tak sa postupuje ako píšeš...
    A ako je to u gastrolístkov?
    Ja účtujem takto:
    Kúpim gastrolístky od spoločnosti, faktúra bez DPH
    3,60 Eur 213/321
    55% uplatním do nákladov
    1,98 Eur 527/213
    45% mi zostane ako zvyšok a z toho časť strhávam mesačne zamestancom z čistej mzdy
    1,50 Eur 331/213
    a ostatná časť ide zo SF
    0,12 Eur 472/213
    Týmto sa mi účet 213 vyrovná. Účtujem správne?
    A čo DPH? Ja sa vôbec DPH-ačkou nezaoberám, faktúra od spoločnosti za stravné poukážky je bez DPH a ja teda tiež zamestnancom DPH neúčtujem. Takže nemám DPH ani na vstupe ani na výstupe. Uvažujem dobre?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.