Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti a položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 zákona)

Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Zostali mu neuhradené záväzky, pohľadávky a zásoby nepredaného tovaru.
Celkovú sumu neuhradených pohľadávok a obstarávacej ceny nepredaného tovaru zapíšem do riadku 40 položky zvyšujúce základ dane (§ 17 zákona) daňového priznania a zaúčtujem túto sumu do peňažného denníka cez interný doklad ako uzávierkové operácie príjmy zvyšujúce základ dane.
Príjmy zvyšujúce základ dane mi účtovný program Pohoda vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch započíta do ostatných príjmov.
Potom budem mať sumu neuhradených pohľadávok a obstarávacej ceny nepredaného tovaru započítanú v daňovom priznaní dvakrát:
1) v VI. oddiely v Tabuľke č. 1 riadok 2, stĺpec 1 ako príjmy zo živnosti.
2) a v riadku 40 na strane 4 ako položky zvyšujúce základ dane (§ 17 zákona).

Podobne je to aj s neuhradenými záväzkami.
Celkovú sumu neuhradených záväzkov zapíšem do riadku 41 položky znižujúce základ dane (§ 17 zákona) daňového priznania a zaúčtujem túto sumu do peňažného denníka cez interný doklad ako uzávierkové operácie príjmy znižujúce základ dane.
Príjmy znižujúce základ dane mi účtovný program Pohoda vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch započíta do prevádzkovej réžie.
Potom budem mať sumu neuhradených záväzkov započítanú v daňovom priznaní dvakrát:
1) v VI. oddiely v Tabuľke č. 1 riadok 2, stĺpec 2 ako výdavky zo živnosti.
2) a v riadku 41 na strane 4 ako položky znižujúce základ dane (§ 17 zákona).

Nie je to zle ?
Prosím o radu.
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ja teda neviem ako je to v tvojom softe, ale robím to tak:
Upravím položky zvyšujúce a znižujúce ZD priamo v DP, pretože keď by som ich aj cez uzávierkové operácie zaúčtovala, boli by tieto sumy dvakrát: raz v celkových príjmoch a výdavkoch (DP) a raz na r. 40 a 41

Takže uzávierkové operácie (hovoríš ID) v JÚ nerobím.
V DP je na konci oddiel na pomocné výpočty - osobitné záznamy: tam uvediem sumy, z ktorých pozostávajú r. 40 a 41 .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Vy do peňažného denníka neúčtujete úpravu ZD .
Čo sa týka úpravy ZD pri ukončení činnosti , ZD upravíte cez riadky 40 a 41 DP.
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Úplne s Vami súhlasím.
Takže v peňažnom denníku o týchto neuhradených záväzkoch, pohľadávkach a nespotrebovaných zásobách vôbec účtovať nebudem.
Ďakujem.
Naposledy upravil Mirkaporada : 13.03.08 at 07:13
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Bol platcom DPH.
Položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 zákona) riadok 40 a 41 daňového priznania budú uvedené bez DPH (na faktúrach len základ dane) ?
Prosím o radu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mirkaporada Pozri príspevok
Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Bol platcom DPH.
Položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 zákona) riadok 40 a 41 daňového priznania budú uvedené bez DPH (na faktúrach len základ dane) ?
Prosím o radu.

Áno bez DPH .
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Mirkaporada Pozri príspevok
Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Bol platcom DPH.
Položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 zákona) riadok 40 a 41 daňového priznania budú uvedené bez DPH (na faktúrach len základ dane) ?
Prosím o radu.
a do položky znižujúcej ZD uvedieš DPH pri zrušení registrácie...
dosť dôležité...
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Živnosť bola zrušená v decembri 2007. V q-nom DP DPH vyšiel NO okolo 5000 SK. Aj toto treba zohľadniť v DP B?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

nie nadmerný odpočet, ale DPH pri zrušení registrácie..
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
gita Pozri príspevok
Živnosť bola zrušená v decembri 2007. V q-nom DP DPH vyšiel NO okolo 5000 SK. Aj toto treba zohľadniť v DP B?

ermon má na mysli napr.. nasledovné / toho sa Vaša vyššie uvedená otázka netýkala /


Zrušenie registrácie
§ 81

Na začiatok
(5) Daňový úrad pri zrušení registrácie pre daň určí platiteľovi posledné zdaňovacie obdobie. Skončením posledného zdaňovacieho obdobia platiteľ prestáva byť platiteľom a zaniká platnosť jeho osvedčenia o registrácii pre daň a platnosť identifikačného čísla pre daň. Platiteľ je povinný do desiatich dní od skončenia posledného zdaňovacieho obdobia odovzdať daňovému úradu osvedčenie o registrácii.

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
A preto by bolo vhodné (ak sa dá) IM vyradiť formou likvidácie pred zrušením registrácie. Vtedy povinnosť odviesť DPH nevzniká.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Opravujem svoj príspevok číslo 11 , ktorý patrí pre Mirkaporada , omylom som citovala poraďáčku Gitu .Ospravedľňujem sa týmto .
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Neuhradené dobropisy mám započítať medzi položky zvyšujúce základ dane (§ 17)?
Prosím o radu.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Mirkaporada Pozri príspevok
Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Neuhradené dobropisy mám započítať medzi položky zvyšujúce základ dane (§ 17)?
Prosím o radu.
Áno medzi položky zvyšujúce základ dane. Očakáva sa, že dodávateľ, ktorý vystavil dobrobis vráti peniaze.
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Ďakujem.
0 0
mimaemma mimaemma

mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

momentálne na MD
Nadväzujem na tému, robím akurát DP pre kamošku a má zrušenú živnosť od septembra. V októbri zaplatila dodatočne ešte odvody do SP. Asi jej to tam už nemôžem dať ako odpočítateľnú položku, keďže mi nesedí obdobie..?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

v septembri uzavri účtovné knihy a postupuj podľa príspevkov v tejto téme: upravíš ZD na r. 40 a 41 v DP.
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Živnostník ukončil živnosť 31.12.2007.
Zostatkový nepredaný tovar sa zahrnie do Výkazu o majetku a záväzkoch alebo nezahrnie ?
Prosím o radu.
Naposledy upravil Mirkaporada : 20.03.08 at 12:41
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Výkaz bude na konci obdobia nulový - čistý.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ermon Pozri príspevok
Výkaz bude na konci obdobia nulový - čistý.
Prečo? Ja si myslím, že nebude. Budú tam uvedené všetky zostatky. Úprava podľa § 17 prebehne v DP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať