Zavrieť

Porady

Zrušenie živnosti a položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 zákona)

Živnostník zrušil živnosť k 31.12.2007.
Zostali mu neuhradené záväzky, pohľadávky a zásoby nepredaného tovaru.
Celkovú sumu neuhradených pohľadávok a obstarávacej ceny nepredaného tovaru zapíšem do riadku 40 položky zvyšujúce základ dane (§ 17 zákona) daňového priznania a zaúčtujem túto sumu do peňažného denníka cez interný doklad ako uzávierkové operácie príjmy zvyšujúce základ dane.
Príjmy zvyšujúce základ dane mi účtovný program Pohoda vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch započíta do ostatných príjmov.
Potom budem mať sumu neuhradených pohľadávok a obstarávacej ceny nepredaného tovaru započítanú v daňovom priznaní dvakrát:
1) v VI. oddiely v Tabuľke č. 1 riadok 2, stĺpec 1 ako príjmy zo živnosti.
2) a v riadku 40 na strane 4 ako položky zvyšujúce základ dane (§ 17 zákona).

Podobne je to aj s neuhradenými záväzkami.
Celkovú sumu neuhradených záväzkov zapíšem do riadku 41 položky znižujúce základ dane (§ 17 zákona) daňového priznania a zaúčtujem túto sumu do peňažného denníka cez interný doklad ako uzávierkové operácie príjmy znižujúce základ dane.
Príjmy znižujúce základ dane mi účtovný program Pohoda vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch započíta do prevádzkovej réžie.
Potom budem mať sumu neuhradených záväzkov započítanú v daňovom priznaní dvakrát:
1) v VI. oddiely v Tabuľke č. 1 riadok 2, stĺpec 2 ako výdavky zo živnosti.
2) a v riadku 41 na strane 4 ako položky znižujúce základ dane (§ 17 zákona).

Nie je to zle ?
Prosím o radu.
Usporiadat
petra80 petra80

petra80 je offline (nepripojený) petra80

Prosím, poraďte mi. Podnikateľ prerušil podnikanie 30.9.2008 a do dátumu na podanie DP ho ani neobnoví. Robím teda úpravu ZD podľa §17 od. 8 písm. a. Zostali mu však neuhradené pohľadávky v EUR. V akom kurze /prepočítané na SK/ ich mám vykázať. Kurzom kedy vznikli, prepočítané dátumom NBS k 30.9.08 alebo ku koncu roka?
Čo ak mu ich nakoniec zaplatia v SK v sume ako pri vystavení /kurz bol o dosť vyšší/ a ja ich pripočítam k ZD v inej hodnote?
Prosím, ak mi niekto vie poradiť, budem veľmi vďačná
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

prosím Vás, jednotlivé položky uzávierkových operácií sa dajú do príslušného riadku Výkazu o príjmoch a výdavkoch vecne tak, kam by patrili, keby boli príjmami alebo výdavkami bežného obdobia?
0 0
lulinka10001 lulinka10001

lulinka10001 je offline (nepripojený) lulinka10001

potrebovala by som poradit.uz sa to tu pisalo ,ale trosku som z toho zmatená.zivnost končí ku 31.12.odpisuje si notebooke a auto ma na lizing.mozem si uplatnovat odpisi?4i za rok 2008 si nemožem vobec nic odpisat? a čo zo zostatkom?leasing konči v maji 2009.
0 0
lulinka10001 lulinka10001

lulinka10001 je offline (nepripojený) lulinka10001

prosím nevie mi niekto poradit????
0 0
Sukino Sukino

Sukino je offline (nepripojený) Sukino

Zivnost bola skoncena k 30.6. a pohladavka bola zaplatena v druhej polovici roka 2008.

Do ktoreho riadka v DP sa tato suma zapisuje?

Dakujem
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Do žiadneho.
K 30.6. bolo treba príjmy navýšiť o všetky pohľadávky (Presnejšie - o pohľadávky, ktorých úhrada je zdaniteľným príjmom.)
Tým sa stali daňovo vysporiadanými.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať