Zavrieť

Porady

Daň vyberaná zrážkou

Prosím Vás o radu, ak mi zamestnanec doniesol potvrdenie, kde je vyplnený iba r. 11 a 13 / daň vyberaná zrážkou/ mám mu to prirátať k ostatným príjmom? Idem mu spraviť ročné zúčtovanie. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    SERVIS Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu, ak mi zamestnanec doniesol potvrdenie, kde je vyplnený iba r. 11 a 13 / daň vyberaná zrážkou/ mám mu to prirátať k ostatným príjmom? Idem mu spraviť ročné zúčtovanie. Ďakujem.
    Nie, do úvahy pri RZ berieš len príjmy zdanené preddavkovou daňou.

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    Prosím o radu.
    Robím DP typu B a váham, čo s potvrdeniami o príjmoch zo závislej činnosti.
    Mám také, kde je len daň vyberaná zrážkou ( § 43), také kde je zrážaná podľa § 35 ( riadok 05), alebo kombinácia oboch. Usúdila som, že do DP musím dať len tie, ktoré sú podľa §35. Ostatné len keď budem chcieť a ja nechcem, nakoľko mi takéto príjmy zdvíhajú daňový základ a následne znižujú nezdaniteľnú časť na daňovníka. Poraďte, či konám správne.

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    Katy a R Pozri príspevok
    Skús si to prepočítať ... aj jedným aj druhým spôsobom..
    ja som si to prepočítala, keď dám aj príjmy zdaňované podľa §43 ( riadok 11 potvrdenia ), daňový základ sa zvýši a nezdaniteľná suma zníži, čo je nevýhodné. Preto sa pýtam, či tieto príjmy zdaňované zrážkou v tomto prípade musím dať do daňového priznania.

    ZDENIELA je offline (nepripojený) ZDENIELA

    som kto som ZDENIELA
    alenad Pozri príspevok
    ja som si to prepočítala, keď dám aj príjmy zdaňované podľa §43 ( riadok 11 potvrdenia ), daňový základ sa zvýši a nezdaniteľná suma zníži, čo je nevýhodné. Preto sa pýtam, či tieto príjmy zdaňované zrážkou v tomto prípade musím dať do daňového priznania.
    Nie príjmy zdanené zrážkou do DP dávať nemusíš ak nechceš. Tu záleži na rozhodnutí daňovníka ... ak ich tam nedáš, tieto príjmy sa považujú za vysporiadané

    benča je offline (nepripojený) benča

    benča
    Ahojte poradaci......viete mi poradit ako je to, ak si manzel uplatnuje na manzelku OP, a mala aj prijem kde bola dan vyberana zrazkou?....Ratam to do jej prijmu?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    benča Pozri príspevok
    Ahojte poradaci......viete mi poradit ako je to, ak si manzel uplatnuje na manzelku OP, a mala aj prijem kde bola dan vyberana zrazkou?....Ratam to do jej prijmu?
    áno

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    benča Pozri príspevok
    Ahojte poradaci......viete mi poradit ako je to, ak si manzel uplatnuje na manzelku OP, a mala aj prijem kde bola dan vyberana zrazkou?....Ratam to do jej prijmu?
    Áno ráta sa to do príjmu manželky, a zrejme by sa oplatilo manželke tiež podať DP a vyžiadať zrážkovú daň (vychádzam z toho, že jej príjem zrejme bol nižší ako NČ ak manžel si ju uplatňuje vo svojom DP).

    benča je offline (nepripojený) benča

    benča
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Áno ráta sa to do príjmu manželky, a zrejme by sa oplatilo manželke tiež podať DP a vyžiadať zrážkovú daň (vychádzam z toho, že jej príjem zrejme bol nižší ako NČ ak manžel si ju uplatňuje vo svojom DP).

    takze manzelka sa rozhodla ze by si podala aj ona DP za seba. Viete mi kuriatka poradit ako na to?!....ked jej NC si uplatnil jej manzel. Mam tam uviest len ten prijem kde bola zraz.dan alebo vsetko dokopy? Nemala som este takyto pripad tak som nejak mimo....

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    benča Pozri príspevok
    takze manzelka sa rozhodla ze by si podala aj ona DP za seba. Viete mi kuriatka poradit ako na to?!....ked jej NC si uplatnil jej manzel. Mam tam uviest len ten prijem kde bola zraz.dan alebo vsetko dokopy? Nemala som este takyto pripad tak som nejak mimo....
    Nezdaniteľná ČZD na manželku ktorú si uplatňuje manžel výpočet:
    98496 - všetky príjmy manželky (aj prípadná PN, materské)

    DP manželky:
    príjem - poistné (ak mala) = ZD - 98496 = ZD na výpočet dane
    vypočítaš daň
    zaplatená daň - vypočítaná daň = preplatok

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    benča Pozri príspevok
    uplatnujem pre nu celych 98496,-....?
    Áno ona vo svojom DP si uplatní na seba celú NČ. A manžel si uplatní na ňu iba rozdiel NČ a jej príjmu.

    volovskav je offline (nepripojený) volovskav

    volovskav
    ahojte poraďáci. mám tiež jednu otázku k téme "daň vyberaná zrážkou". možem si dať vrátiť zrážkovú daň z úrokov z pss, alebo zo sporiaceho účtu, ak pracujem v zahraničí ako zamestnanec?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    alenad Pozri príspevok
    Prosím o radu.
    Robím DP typu B a váham, čo s potvrdeniami o príjmoch zo závislej činnosti.
    Mám také, kde je len daň vyberaná zrážkou ( § 43), také kde je zrážaná podľa § 35 ( riadok 05), alebo kombinácia oboch. Usúdila som, že do DP musím dať len tie, ktoré sú podľa §35. Ostatné len keď budem chcieť a ja nechcem, nakoľko mi takéto príjmy zdvíhajú daňový základ a následne znižujú nezdaniteľnú časť na daňovníka. Poraďte, či konám správne.
    Prepočítať ako radí Katy a R. Potvrdenie kde je daň vyberaná zrážkou sa môže zísť pri výpočte preddavkov na daň, ktorá sa bude platiť v polovičnej výške, resp. ak je tých potvrdení viac ako uvádzaš možno ani nebude treba platiť preddavok ak príjmy zo zváslej činosti budú tvoriť viac ako 50% z celkových príjmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.