Zavrieť

Porady

Stravné lístky

Pekný deň prajem.Chcem sa len opýtať ako je to so SZČO a stravnými lístkami.Môže si dať do výdavkov 55% z ceny,ktorú za ne zaplatil?Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    SZČO si môže dať do nákladov cenu stravného v hodnote stravného od 5-12 hodín a to 89,- SK za každý odpracovaný deň,teda ak má stravný lístok
    hodnotu 100 SK, tak 11 SK bude výdavok neovplyvňujúci základ dane

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Len dodám, že spätne kupované str.lístky sa nedajú uplatniť ako daňový výdavok. Teda v novembri si nemôžem kupovať lístky za január toho istého roka.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    pridávam zo stránky www.drsr.sk:


    Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. nákupom obedových lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia), to znamená, že nejde o uplatnenie paušálnych náhrad
    .................

    Napriek skutočnosti, že podľa § 19 ods.2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p. umožňuje fyzickým osobám zahrnúť do výdavkov aj náklady na stravovanie, z hľadiska zákona o DPH nemožno považovať tieto náklady za náklady na tovary a služby, ktoré fyzická osoba prijala na účely svojho podnikania. Na základe uvedeného fyzickej osobe, platiteľovi dane v zmysle § 49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie

    Michelle22 je offline (nepripojený) Michelle22

    Michelle22
    Ďakujem. Lístky si kúpil v novembri a to v hodnote cca25.000,- ak som to správne pochopila.Výpočítam mu pracovné dni len do konca roka, a to v hodnote jeden lístok 89,-. ????

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Michelle22 Pozri príspevok
    Ďakujem. Lístky si kúpil v novembri a to v hodnote cca25.000,- ak som to správne pochopila.Výpočítam mu pracovné dni len do konca roka, a to v hodnote jeden lístok 89,-. ????


    Maximálne 89,- Sk z hodnoty SL.

    zlatka.b je offline (nepripojený) zlatka.b

    zlatka.b
    ako daňový výdavok je max. 89,- sk za každý odpracovaný deň, pričom nárok vzniká za deň, ak pracuje viac ako 4 hodiny. Nedávno na školení nám prezentovali názor, že živnostník by mal dokázať, že pracoval nejakým výkazom, pracovným diárom, a pod. Inak daňový úrad nemusí uznať každý pracovný deň ako odpracovaný.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Michelle22 Pozri príspevok
    Čo s tými ostatnými lístkami, dám ich do roku 2008?


    Prejdú Ti do r. 2008 ako ceniny a do výdavkov ich budeš dávať za odpracované dni tak, ako si dávala v r. 2007.
    Monika Kováčová
    A ako je to vlastne s tými stravnými lístkami ? Myslím u podnikateľov? Stále tomu nerozumiem, akokoľvek hľadám...

    EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

    Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac EvaB.
    smith Pozri príspevok
    Len dodám, že spätne kupované str.lístky sa nedajú uplatniť ako daňový výdavok. Teda v novembri si nemôžem kupovať lístky za január toho istého roka.
    Takže z faktúry za stravenky vystavenej 6. decembra na 18 kusov straveniek (lebo 18 dní odpracoval SZČO v decembri) môžem dať do výdavkov ovplyvňujúcich ZD len max. 13 straveniek (rátam, že pracoval aj cez víkend)?
    Prečo sa nedajú uplatniť spätne kupované stravenky? Na základe len zdravého rozumu, že ak nemám stravenku sa nenajem, alebo je to v nejakom predpise?

    A ešte ma zaujíma, čo s tými stravenkami, ktoré som akože neminula? Prejdú mi do ďalšieho roka a zaúčtujem ich na základe vnútorného účtovného dokladu do VOZD?
    Ďakujem.

    zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

    zuzu247
    Ahojky, nie som si istá, či nie som , ale ako si môže uplatniť stravné, keď SZČO pracuje mimo SR? (občasné montáže) Ď.

    cactus je offline (nepripojený) cactus

    nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac cactus
    zuzu247 Pozri príspevok
    Ahojky, nie som si istá, či nie som , ale ako si môže uplatniť stravné, keď SZČO pracuje mimo SR? (občasné montáže) Ď.
    uplatní si náhrady - stravné - diéty podľa krajiny, v ktorej pracuje

    zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

    zuzu247
    Ďakujem za odpoveď, už som z toho niekedy taká domotovidlovená, že už ani neviem ako sa volám. (občas)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.