Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca a starobné poistenie po novom

Od 1. 1. 2008 platí nový zákon o sociálnom poistení. Ja som od februára 2008 invalidná dôchodkyňa (nad 71%). Nepracujem. Predtým som bola čiastočná ID (65%), a to od decembra 2005. V zákone som sa dočítala, že štát už neplatí za invalidov starobné poistenie. Znamená to v praxi, že keď pôjdem do starobného dôchodku, nedostanem nič? Teraz mám 34 rokov, 5 rokov som študovala na VŠ a 9 rokov mám odrobených. Čo mi poradíte? Mám sa prihlásiť ako dobrovoľne poistená FO? Alebe existuje iné riešenie? Vopred ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Doplním Andreja, aj keď ako píše, čo bude platiť o 34 rokov si nikto netrúfne povedať.
    Podľa dnes platného zákona, štát síce starobné poistenie neplatí, ale doba poberania ID sa počíta do doby dôchodkového poistenia pre starobný dôchodok. Dobrovoľné starobné poistenie v tomto prípade v súčasnosti sú vyhodené peniaze.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    A ja doplním Andreja aj Janku s tým, že v súčasnosti platí aj § 79a citovaného zákona, ktorý presne znie:
    Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.

    Čiže v ľudskej reči, ak by aj po 34 rokoch platil tento paragraf, nemôže SP priznať starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok z nižšieho POMB, než z ktorého bol vypočítaný ID. Ale platnosť tohto paragrafu predpokladám určite nebude taká stabilná, aby vydržal 34 rokov (už raz v zákone bol od 1.1.2004 do 31.7.2006), teraz je tam od 1.1.2008 znova. Uvidíme o rok-dva....

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    ajobs Pozri príspevok
    A ja doplním Andreja aj Janku s tým, že v súčasnosti platí aj § 79a citovaného zákona, ktorý presne znie:
    Suma starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku poistenca, ktorý poberá alebo poberal invalidný dôchodok, sa nesmie určiť z nižšieho priemerného osobného mzdového bodu, než z ktorého sa určila suma invalidného dôchodku.

    Čiže v ľudskej reči, ak by aj po 34 rokoch platil tento paragraf, nemôže SP priznať starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok z nižšieho POMB, než z ktorého bol vypočítaný ID. Ale platnosť tohto paragrafu predpokladám určite nebude taká stabilná, aby vydržal 34 rokov (už raz v zákone bol od 1.1.2004 do 31.7.2006), teraz je tam od 1.1.2008 znova. Uvidíme o rok-dva....
    A ja doplním Andreja, Janku a Tóna, že vďaka § 79a súčasne platného zákona je invalidovi úplne zbytočné dobrovoľne si platiť dôchodkové poistenie, či popri invalidite platiť odvody v nejakom zamestnaní na kratší úväzok, veď teta Tomanová sa pomocou § 79a tak pekne postarala o invalidov. Invalidov najmä z radov (spolu)občanov, ktorí si tak radi od 18-tich vybavia invaliditu a najmä tak radi tvrdo pracujú.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    endrju Pozri príspevok
    Ľudia, nebláznite. Veď ste tými "34 rokmi" už teraz posunuli dôchodkový vek k 69ke.
    Zatiaľ sa podľa demografických štatistík nepredpokladá taký posun okolo roku 2035. Aj keď jeden nikdy nevie. Možno sa nám nejakým zázrakom dovtedy zmení veková štruktúra obyvateľstva tak, že budeme iba "zírať".
    Tak tomu sa hovorí "dokonalé opisovanie". Janka napísala, že po 34 rokoch, a ja som to opísal ako školák na základnej škole. Opravujem teda 34 rokov na (predpokladaných) 31 rokov. Čiže do 65 rokov veku - Česi už začali....

    Invalidný dôchodca a starobné poistenie po novom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.