Zavrieť

Porady

Nedaňové odpisy - kam v DP?

Ahojte,
budem robiť prvú UZ podnikateľov a potrebujem poradiť s prvou vecou Máme auto ktoré nevyužívame na podnikateľské účely (obstarané bolo formou zabezpečeného úveru, t.j. mesačne ho splácame), prevzali sme ho do Firmy v septembri. Nakoľko ho nevyužívame, odpisy si dáme ako pripočítaľné položky v DP. Viete mi poradiť do ktorého riadku ich dať? Mám pred sebou vzor DP (ale starého) a pozerám do tej tabuľky pomocných výpočtov, že kam to dat. Neviem ci do r. 12 (ale tam sa nieco splieta s fin.prenajmom a to my nemame) alebo do r. 14? Alebo v casti B do riadku 3? (ale to je tiez o prerusenie, ale my ho jednoducho nevyuzivame na podn.ucely a asi ani nebudeme)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Katarina Vlckova Pozri príspevok
    Ahojte,
    budem robiť prvú UZ podnikateľov a potrebujem poradiť s prvou vecou Máme auto ktoré nevyužívame na podnikateľské účely (obstarané bolo formou zabezpečeného úveru, t.j. mesačne ho splácame), prevzali sme ho do Firmy v septembri. Nakoľko ho nevyužívame, odpisy si dáme ako pripočítaľné položky v DP. Viete mi poradiť do ktorého riadku ich dať? Mám pred sebou vzor DP (ale starého) a pozerám do tej tabuľky pomocných výpočtov, že kam to dat. Neviem ci do r. 12 (ale tam sa nieco splieta s fin.prenajmom a to my nemame) alebo do r. 14? Alebo v casti B do riadku 3? (ale to je tiez o prerusenie, ale my ho jednoducho nevyuzivame na podn.ucely a asi ani nebudeme)
    Neuplatnenie daňových odpisov = prerušenie odpisovania.

    V novom tlačive DP to bude v III.časť - Pomocné výpočty, tabuľka B

    r.1 Daňové odpisy (v tvojom prípade) 0,-
    r.2 Účtovné odpisy X,- (účtovné odpisy je povinnosť účtovať)
    r.3 nezahrnuté v daňových nákladoch z dôvodu prerušenia odpisov (par.22 ods.9) - výška daňovách odpisov nezahrnutých do nákladov.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Prosím Vás,môžete mi vysvetliť nedaňové odpisy?
    Rozumiem tomu tak,že keď si napr.v r.2007 neuplatním odpis povedzme napríklad na automobil (kúpený v r.2007, 400 tis Sk),bude odpis 100 tis. sk pripočitat.položka k základu dane.
    účtovné odpisy zaúčtujem,budú však nedaňové.keďže však v r.2007 neuplatňujem daňové odpisy, uplatním iba 3 roky daňových odpisov (4 roky účtovné odpisy ) alebo piaty rok bude daňový odpis odpočitateľná položka od základu dane?
    Budem strašne vďačná ak mi toto niekto môže vysvetliť.
    Vopred krásne ďakujem

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    erika_H Pozri príspevok
    Prosím Vás,môžete mi vysvetliť nedaňové odpisy?
    Rozumiem tomu tak,že keď si napr.v r.2007 neuplatním odpis povedzme napríklad na automobil (kúpený v r.2007, 400 tis Sk),bude odpis 100 tis. sk pripočitat.položka k základu dane.
    účtovné odpisy zaúčtujem,budú však nedaňové.keďže však v r.2007 neuplatňujem daňové odpisy, uplatním iba 3 roky daňových odpisov (4 roky účtovné odpisy ) alebo piaty rok bude daňový odpis odpočitateľná položka od základu dane?
    Budem strašne vďačná ak mi toto niekto môže vysvetliť.
    Vopred krásne ďakujem
    Účtovné odpisy sú tie o ktorých učtuješ (účet 551)
    Daňové odpisy sú tie, ktoré si uplatňuješ podľa zákona o dani z príjmov. Ak pri niektorom majetku máš prerušené daňové odpisy, tak jasne že tie sa Ti v tom roku nepočítaju. - pozor prerušiť nemôžeš daňové odpisy pri leasingu. (Ale neprídeš o ne, oni čakajú a uplatniš si ich neskôr).
    V DP v oddieli III máš kolonky, kde to všetko vypíšeš : účtovné, daňové (uplatnené) a prerušené.
    Na konci roka porovnáš účtovné odpisy (účet 551) a daňové odpisy.

    Porovnaním účtovných a daňových odpisov dostaneš rozdiel, ktorý:
    ak UO > DO položka pripočítateľná r. 150
    ak UO < DO položka odpočítateľná r. 250

    Ak pri niektorom majetku uplatníš prerušenie daňových odpisov (napr. po 1.roku) v ďalšom roku potom uplatňuješ daňové odpisy ako v druhom roku odpisovania. Inač, odpisovanie môžeš prerušiť aj v prvom roku odpisovania.

    Pri uplatnení prerušenia odpisov (pre zjednodušenie abstrahujme, že máš len
    jeden majetok napr, auto) sa Ti stane to, že v roku prerušenia Ti odpisy v DP vystupujú ako pripočítateľná položka a v roku, keď už je majetok účtovne odpísaný a daňovo si ešte odpis uplatňuješ ako odpočítateľná položka (počkali Ťa)

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Ďakujem Ti veľmi moc moc Azla,presne takto som si to predstavovala,už tomu rozumiem.Krásny deň prajem
    (bodík pošlem neskôr,teraz sa mi nedá,až keď pošlem niekomu inému

    striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

    striebro1
    ja by som potrebovala poradit, ak prerusim danove odpisy v jednoduchom uctovnictve, kam v danovom priznani mam pripocitat uctovne odpisy, ktore som zauctovala ale nechcem uplatnit v danovom priznani???mohol by to byt riadok 40 DPFO typB??? polozky zvysujuce zaklad dane????tj celu vysku uctovnych odpisov dam do riadku 40??? vopred dakujem za odpovede....)))

    Nedaňové odpisy - kam v DP?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.