Zavrieť

Porady

Kratší pracovný čas

Dobrý deň, dňa 01.02.2008 k nám nastúpila zamestnankyňa do hlavného pracovného pomeru 40 hod./týždeň, 8 hod./deň. Ale teraz by chcela pracovať iba na polovičný úväzok 20 hod./týždeň. Stačí urobiť dodatok k PZ o tejto zmene a znížení mzdy napr. k 01.04.2008? A ako je to s dovolenkou? Už si jeden deň vybrala, nakoľko má odbrobených 21 prac. dní, musí si vyčerpať aj ten zvyšok, čo jej prislúcha za dva mesiace 1.2.-31.03., t.j. ?
Prosím o pomoc, je to pre mňa úplne nová situácia. Vopred ďakujem.
Usporiadat
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

gjana Pozri príspevok
Dobrý deň, dňa 01.02.2008 k nám nastúpila zamestnankyňa do hlavného pracovného pomeru 40 hod./týždeň, 8 hod./deň. Ale teraz by chcela pracovať iba na polovičný úväzok 20 hod./týždeň. Stačí urobiť dodatok k PZ o tejto zmene a znížení mzdy napr. k 01.04.2008? Ano stačí urobiť zmenu PZ ktorú podpíšu obe strany A ako je to s dovolenkou? Už si jeden deň vybrala, nakoľko má odbrobených 21 prac. dní, musí si vyčerpať aj ten zvyšok, čo jej prislúcha za dva mesiace 1.2.-31.03., t.j. ? Nemusí si vyčerpať dovolenku. Ona nekončí PP len mení podmienky zmluvy. Bude mať nárok na ten istý počet dní dovolenky
Prosím o pomoc, je to pre mňa úplne nová situácia. Vopred ďakujem.

odpoveď v texte
0 0
veronika2308 veronika2308

veronika2308 je offline (nepripojený) veronika2308

Počet dni dovolenky sa nemení. Zostáva rovnaký akurát pri 8hodinovom pracovnom dni má deň dovolenky 8 hodín a pri 4 hodinovom pracovnom dni má deň dovolenky 4 hodiny.
0 0
gjana gjana

gjana je offline (nepripojený) gjana

Ďakujem pekne.
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Chceme zamestnať 2 pracovníčky na TPP. No hodiny im mesačné nevychádzajú na plný pracovný úväzok. Pracujú nasledovne:
Pon.-Štvr. -6h.
Piatok -11h.
Sobota - 12h.
Nedeľa - 7h
To spolu za týždeň 52h. Potom majú týždeň voľno. Takže pracujú 2 týždne do mesiaca čiže 14 dní. Neviem na aký úväzok im vyhotoviť pracovnú zmluvu, pretože plný to nie je a polovičný tiež / si myslím/. Mzdu im chceme dať 8000,- Sk mesačne. Môžete poradiť? Ďakujem
0 0
astensova astensova

astensova je offline (nepripojený) astensova

Môžete poradiť? Ďakujem
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Skús si to prepočítať - vychádza to 2/3 úväzok.
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
astensova Pozri príspevok
Chceme zamestnať 2 pracovníčky na TPP. No hodiny im mesačné nevychádzajú na plný pracovný úväzok. Pracujú nasledovne:
Pon.-Štvr. -6h.
Piatok -11h.
Sobota - 12h.
Nedeľa - 7h
To spolu za týždeň 52h. Potom majú týždeň voľno. Takže pracujú 2 týždne do mesiaca čiže 14 dní. Neviem na aký úväzok im vyhotoviť pracovnú zmluvu, pretože plný to nie je a polovičný tiež / si myslím/. Mzdu im chceme dať 8000,- Sk mesačne. Môžete poradiť? Ďakujem
Či už im dáš 1/2 úväzok, alebo ako píše Stina 2/3 úväzok, prečítaj si potom §87 Zákonníka práce o nerovnomernom rozvrhnutí pracovného času...
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Dobrý deň. Prečítala som si veľa príspevkov ohľadom kratšieho prac. času a niečo z toho som aj pochopila, ale zmiatla ma informácia, ktorá je v zákone a to že zamestnancovi na kratší prac. čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu prac. času. Ja sa len chcem uistiť ak má niekto kratší prac. čas napr. 8 hod/ týždeň a má hod mzdu menšiu ako zákonom stanovený min. základ napr. 1,50 € patrí mu doplatok do min. nároku a to do výšky 1,698 €? Jednoducho povedané môže mať uzatvorený kratší prac. čas na málo hodín, ale min mzda na hod. musí byť podľa zákona dodržaná? Pýtam sa to preto, lebo mi program na mzdy dáva ten doplatok. ďakujem
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

Zuzka2510 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prečítala som si veľa príspevkov ohľadom kratšieho prac. času a niečo z toho som aj pochopila, ale zmiatla ma informácia, ktorá je v zákone a to že zamestnancovi na kratší prac. čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu prac. času. Ja sa len chcem uistiť ak má niekto kratší prac. čas napr. 8 hod/ týždeň a má hod mzdu menšiu ako zákonom stanovený min. základ napr. 1,50 € patrí mu doplatok do min. nároku a to do výšky 1,698 €? Jednoducho povedané môže mať uzatvorený kratší prac. čas na málo hodín, ale min mzda na hod. musí byť podľa zákona dodržaná? Pýtam sa to preto, lebo mi program na mzdy dáva ten doplatok. ďakujem
Samozrejme, ze zakonom stanovenu hodinovu mzdu musis dodrzat, bez ohladu na pracovny uvazok a pocet odpracovanych hodin, jednoducho na 1 hod nesmie byt mzda nizsia ako zo zakona minimalna.
0 0
Zuzka2510 Zuzka2510

Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

Ďakujem pekne
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Od 1.1.2010 máme predavačku, ktorá bude pracovať na hodiny denne polovičný pracovný úväzok, môžeme jej dať plať z minimálnej mzdy 307,70 EUR? A ako je to potom s odvodami tiež sú polovičné??
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Predavačke patrí vyššia mzda ako je minimálna mzda - nepatrí do 1. stupňa náročnosti práce.
A vymer.základom do fondov bude jej mzda zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Ak niekto má zmluvu na 1/2 prac.úväzok má nárok na daňový bonus i rodinné prídavky v plnej čiastke?
Ja si myslím, že áno, len som si nie istá.Týka sa to synovca a ja mu neviem presne povedať.
Pracuje na 1/2 úväzku pretože má rod.problémy.
Myslím si, že má nárok na "normálnu" dovolenku/ 4 hod./
a všetko tak ako aj iný zamestnanec akurát s prihliadnutím na skrátený úväzok.
Mám pravdu?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

plavčík Pozri príspevok
Ak niekto má zmluvu na 1/2 prac.úväzok má nárok na daňový bonus i rodinné prídavky v plnej čiastke?
Ja si myslím, že áno, len som si nie istá.Týka sa to synovca a ja mu neviem presne povedať.
Pracuje na 1/2 úväzku pretože má rod.problémy.
Myslím si, že má nárok na "normálnu" dovolenku/ 4 hod./
a všetko tak ako aj iný zamestnanec akurát s prihliadnutím na skrátený úväzok.
Mám pravdu?
Máš. Na DB nie je podstatné na aký PP pracuje, ale jeho výška príjmu, ak ju splňa, nárok naň má .
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

plavčík Pozri príspevok
Ak niekto má zmluvu na 1/2 prac.úväzok má nárok na daňový bonus i rodinné prídavky v plnej čiastke?
Ja si myslím, že áno, len som si nie istá.Týka sa to synovca a ja mu neviem presne povedať.
Pracuje na 1/2 úväzku pretože má rod.problémy.
Myslím si, že má nárok na "normálnu" dovolenku/ 4 hod./
a všetko tak ako aj iný zamestnanec akurát s prihliadnutím na skrátený úväzok.
Mám pravdu?
Len doplním, vyplatenie rodinných prídavkov nezáleží od príjmu, ani od toho, či je poberateľ zamestnaný.
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Aj ja mám otázku!
Mám ponuku pracovať na skrátený pracovný čas. Robiť papiere v menšej firme iba niekoľko hodín (necelých 20 hodín) do týždňa. Dohodli sme sa na sume 200 eur, ale teraz neviem, či mi musí dať minimálnu mzdu, alebo nie?
Aký druh zmluvy je lepší, klasický PP alebo dohoda. Pri dohode sa neplatia odvody, iba zrážková daň. Pri práci na polovičný úväzok sú odvody riadne ako pri práci na celý úväzok?
Naposledy upravil nikula : 12.01.10 at 07:13
0 0
nikula nikula

nikula je offline (nepripojený) nikula

Poradí mi niekto???
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Mali by Ti dať minimálnu mzdu zodpovedajúcu kratšiemu prac.času a ešte prihliadať aj na stupeň náročnosti práce.
Pokiaľ nie si zamestnaná a nie si SZČO, brala by som radšej PP a nie dohodu.
V prípade PP = VZ bude mzda za kratší prac. čas do ZP a SP.

Prikladám Ti link na minim.mzdu :
http://www.porada.sk/t125859-minim-m...bulka-xls.html
0 0
silmol silmol

silmol je offline (nepripojený) silmol

Chcela by som si overiť takú vec, že keď zamestnanec nastúpi do zamestnania, ale má len 42,5 hod.mesačný pracovný čas a za toto obdobie má minimálnu mzdu-táto mzda sa kráti ako alikvótna čiastka alebo aj za 42,5 hod.mesačne sa dostáva plná minimálna mzda?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

silmol Pozri príspevok
Chcela by som si overiť takú vec, že keď zamestnanec nastúpi do zamestnania, ale má len 42,5 hod.mesačný pracovný čas a za toto obdobie má minimálnu mzdu-táto mzda sa kráti ako alikvótna čiastka alebo aj za 42,5 hod.mesačne sa dostáva plná minimálna mzda?
min.mzda sa prepočítava podľa výšky pracovného úväzku
0 0
Načítať ďalšie