Zavrieť

Porady

Írsko - príjem oslobodený od dane

Zdravím všetkých pripojených poraďákov!
Moja prosba o pomoc:
Kamarátka pracovala 4 mesiace v Írsku. Dostala potvrdenie o príjme P45 , na ktorom je vypočítaná výška príjmu 8 212,41 Eur a odvody - poistné zamestnanec 379,86 Eur. Daň je nulová. V kolónke "Tax" je 0. Na Slovensku nemala žiadne príjmy. Musí podať daňové priznanie aj keď v Írsku žiadnu daň neplatila? Vychádza mi to tak, že nedosiahla taký príjem, z ktorého by bola odvádzaná daň.
Fakt neviem, čo urobiť. Prosím poraďte.
Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    m.marcela Pozri príspevok
    Zdravím všetkých pripojených poraďákov!
    Moja prosba o pomoc:
    Kamarátka pracovala 4 mesiace v Írsku. Dostala potvrdenie o príjme P45 , na ktorom je vypočítaná výška príjmu 8 212,41 Eur a odvody - poistné zamestnanec 379,86 Eur. Daň je nulová. V kolónke "Tax" je 0. Na Slovensku nemala žiadne príjmy. Musí podať daňové priznanie aj keď v Írsku žiadnu daň neplatila? Vychádza mi to tak, že nedosiahla taký príjem, z ktorého by bola odvádzaná daň.
    Fakt neviem, čo urobiť. Prosím poraďte.
    Vďaka
    Áno, musí. Na Slovensku zdaňuje celosvetové príjmy...

    lea77777 je offline (nepripojený) lea77777

    lea77777
    Ano a dan z prijmu v Irska (aj ked ten bol v Irsku oslobodeny, lebo nedosiahol potrebnu vysku)) musi na SR doplatit.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Dobrý večer
    dostalo sa mi na stôl teraz DP z Irska
    poprosím Vás veľmi o kontrolu či som to vypočítala správne
    vyšla mi daň skoro 100.000,- asi manželku daň. porazí a preto Vás prosím o odobrenie alebo radu
    Hrubá mzda 19.678,35x33,781 priem. roč. kurz eura 664.742,- Sk
    Odvody zapl. v Irsku 467,43 x 33,781 15.790,- Sk
    Daň 415,67 x 33,7981 14.041,- Sk
    A DP
    r. 32 664.742
    r. 33 15.790
    r. 34 648.952
    r. 36 648.952
    r. 37 57.878
    r. 43 57.878
    r. 44 591.074
    r. 45 112.304
    r. 49 648.952
    r. 50 14.041
    r. 51 100,00
    r. 52 112.304
    r. 53 14.041
    r. 54 98.263
    r. 56 98.263

    Za pokiaľ možno skorú odpoveď vopred ďakujem
    prajem príjemný večer
    Anika

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Máš to správne vypočítané. Ešte r.64 = 98263
    Odvody máš správnu sumu? K príjmom sa mi zdajú nízke, aj keď priznávam, neviem aké sú odvody v Írskej republike. Ak prepočítavaš kurzom €, nepredpokladám, že ide o Severné Írsko. Tam by to bolo v pohode, príjmu by boli vyňaté.
    Naposledy upravil Marína : 17.07.08 at 18:21

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Tie odvody sú naozaj také nízke
    ja som ich nasčítavala z pások a aj na decembrovej poslednej páske je nasčítané PRSI in the Emp. 467,43 EUR
    aj premňa je to hrozitánska suma neviem či by mu nepomohlo vybaviť potvrdenie o daň. domicile v Írsku ak by mu ho vydali mal by po probléme nevieš môže oń požiadať žije tam už od októbra
    2006 ale trvalý pobyt a manž. a deti má tu -žije tam určite viac ako 183 dní ročne a ani v blízkej budúcnosti sa neplánuje vrátiť
    vďaka za tvoj vzácny čas
    príjemný večer
    Anika

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Podľa mňa to také jednoduché nebude. Stály byt síce má v IR aj v SR, stredisko svojich životných zájmov však má v SR.
    V tejto téme http://www.porada.sk/t73607-rezident...-kriterii.html som to podrobne popísala.
    Je tam jeden preklep, ktorý nemôžem opraviť, pretože je to úvodný príspevok. Uvádzam opravenú vetu:
    - ak má osoba stály byt v SR aj ČR a stredisko životných záujmov v SR, je rezidentom ČR SR

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Ja viem samozrejme máš pravdu ide o to či to nestojí za tých skoro 100.000 aspoň za pokus, alebo by si radila nech to nerieši ?
    že je to bez šance ?
    vďaka za reakciu, čas a energiu
    Anika

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Asi mu to potvrdenie vydajú, keby však požiadal DU v SR, tiež mu ho vydajú a podľa údajov, ktoré si uviedla, je podľa môjho skromného názoru daňovníkom s neobmedzenou povinnosťou v SR.

    martina 11 je offline (nepripojený) martina 11

    martina 11
    stále sa tu neuviedlo ktoré irsko to je, pretože ak je to v eur tak je to možno to írsko kde je uplatnované vyňatie príjmov.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    martina 11 Pozri príspevok
    stále sa tu neuviedlo ktoré irsko to je, pretože ak je to v eur tak je to možno to írsko kde je uplatnované vyňatie príjmov.
    Nuž, Írsko, kde platia eurá, je Írska republika a ak sa nemýlim, s ňou máme uzatvorenú zmluvu o započítaní dani, nie o vyňatí. (365/2000)
    Iné Írsko podľa mňa nie je, potom už len Veľká Británia .

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Súhlasím, s Írskom platí metóda započítanie dane.
    Presnejšie Veľká Británia = Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Tu platí vyňatie príjmov.

    Tinika je offline (nepripojený) Tinika

    Tinika
    Dobrý deň, mám pred sebou potvrdenie P21 z írska, je to od Office of the Revenue Commissioners, asi dačo ako du alebo fin. úrad. Problém je v tom, že tam nevidím nikde odvody.
    Je tam:

    Income: 16 933,01 EUR
    Taxable Income: 16 933, 01 EUR
    Charged as follows: 16 933,01 x 0,20 = 3 386,60 EUR - to je daň
    Tax Due: 3 386,60 EUR

    Potom je tam také že:
    Plus: Tax Retained by you (See Panel 5 overleaf for a breakdown): 0
    Adjustemnts (see panel 7B overleaf for a breakdown): 1 151,29 EUR - v paneli 7B je napísané Refunds Recieved - self 1151,29.
    Gross Tax Payable: 4 537,89 EUR ( 3386,6+1151,29)

    LESS: Tax Credits: 3 386,60 EUR
    Taxes Deducted: 1 151,29 EUR
    Adjuestments: 4 537,89 EUR

    Na druhej strane sú vypísané firmy, v kt. robila a tam príjem jednotlivo a tiež self - to asi daň, ktoré bola zrazená preddavkovo.
    Z čoho mi vyplýva, že y 3 386,60 EUR čo vyšlo v DP už zaplatila 1 151,29 a teda doplatiť trebalo 2 235,31 EUR. Čo nechápem že prečo je tam spočítaná ta daň na 4 537,89 EUR. A fakt neviem odkiaľ dostať odvody, keďže od zamestnávateľov nemá potvrdenie. Prosím o pomoc, asi je to neprehľadné, ak treba doplním.

    1. SELF

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.