Zavrieť

Porady

Zdedená nehnuteľnosť a daň z príjmu

Ahojte, potrebovala by som poradiť, ako je to so zdedenou nehnuteľnosťou. Sme traja súrodenci a rodičia vlastnili nehnuteľnosti. Po smrti matky pre 7 rokmi sme zdedili 1/2 nehnuteľností, ktorá sa rozdelila medzi troch súrodencov, druhá polovicu zdedil otec. Po smrti otca sme zdedili zvyšok nehnuteľnosti, t. j. druhú polovicu, a celú otcovu polovicu. Teraz sme sa rozhodli nehnuteľnosti predať. Budeme mať povinnosť zaplatiť daň z príjmu z polovice dedičstva (to čo sme zdedili pred 7 rokmi by malo byť oslobodené od dane), alebo sa započítava vlastníctvo nehnuteľnosti našich rodičov?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ste dedičia v priamom rade, tým pádom vlastníctvo sa spočítava, vaše a otcove.

    Mimka J. je offline (nepripojený) Mimka J.

    Mimka J.
    To znamená, že budeme platiť daň z príjmu po predaji z celej nehnuteľnosti, aj keď sme časť vlastnilli už 7 rokov?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Mimka J. Pozri príspevok
    To znamená, že budeme platiť daň z príjmu po predaji z celej nehnuteľnosti, aj keď sme časť vlastnilli už 7 rokov?
    Daň platiť nebudete. Asi som zle formuloval odpoveď. Otec bol vlastníkom 7 rokov, teda je splnená podmienka na oslobodenie podľa § 9 ZoDP (5 rokov vlastníctva). A toto otcové vlastníctvo sa započítava aj vám, práve preto, že ste dedičia v priamom rade.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Daň platiť nebudete. Asi som zle formuloval odpoveď. Otec bol vlastníkom 7 rokov, teda je splnená podmienka na oslobodenie podľa § 9 ZoDP (5 rokov vlastníctva). A toto otcové vlastníctvo sa započítava aj vám, práve preto, že ste dedičia v priamom rade.
    Mám podobný prípad, predala som nehnuteľnosť zdedenú po manželovi. Ak je príjem z predaja oslobodený od dane, uvádzam túto skutočnosť niekde v daňovom priznaní, alebo s tým netreba robiť nič. Nenašla som totiž na to kolonku v DP typ B.
    Ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Príjmy oslobodené od dane z príjmov sa neuvádzajú v DP.

    Zdedená nehnuteľnosť a daň z príjmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.