Zavrieť

Porady

Hotovostna faktura

Prosim vedel by mi niekto poradit, ci je hotovostna faktura danovym dokladom?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ahojte poraďáci,

    môžem uplatniť odpočet DPH z hotovostnej faktúry vystavenej a uhradenej cez ERP, ktorej celková čiastka vrátane DPH presahuje 50 tis. SK ? Alebo mám žiadať dodávateľa o vystavenie "riadnej" faktúry a doklad z ERP považovať len za úhradu tejto faktúry ?

    Hotovostná faktúra splňa všetky náležitosti daňového dokladu.
    Ďakujem za radu.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ak vystavený doklad splna náležitosti podľa § 71 zákona o DPH nie je žiadny problém. Zámerne som nepoužil slová "danový doklad" pretože tento termín nie je spomínaný v zákonoch.
    Ešte čo je to hotovostná faktúra vystavená cez ERP?
    Ak je to len bloček, tak nesplna náležitosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ekopo Pozri príspevok
    Ak vystavený doklad splna náležitosti podľa § 71 zákona o DPH nie je žiadny problém. Zámerne som nepoužil slová "danový doklad" pretože tento termín nie je spomínaný v zákonoch.
    Ešte čo je to hotovostná faktúra vystavená cez ERP?
    Ak je to len bloček, tak nesplna náležitosti.
    Je to bloček z ERP, ktorý má názov hotovostná faktúra /je to za cigarety, dealer si nevšimol celkovú cenu a predavačka to uhradila/. Sú tam identifikačnú údaje dodávateľa aj odberateľa. Chýba však doklad o úhrade /príjmový doklad/, je tam kod pokladnice.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Tak zostáva len vystaviť doklad, napr. s názvom dodací list, tak aby splňal všetky náležitosti podľa § 71 zákona o DPH. Bloček z ERP je vlastne doklad o úhrade.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ekopo Pozri príspevok
    Tak zostáva len vystaviť doklad, napr. s názvom dodací list, tak aby splňal všetky náležitosti podľa § 71 zákona o DPH. Bloček z ERP je vlastne doklad o úhrade.
    Nie som si istá, či je to doklad z ERP, ak sú tam údaje aj odberateľa....Niektoré firmy taj vystavujú faktúry, aby sa vyhli príjmovým dokladom.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    evina Pozri príspevok
    Nie som si istá, či je to doklad z ERP, ak sú tam údaje aj odberateľa....Niektoré firmy taj vystavujú faktúry, aby sa vyhli príjmovým dokladom.
    citujem § 71 zák. o DPH:

    (5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

    stále je to podľa mňa doklad z ERP keby tam bolo uvedené aj číslo topánok kupujúceho , alebo nie? Podmienka je suma a nie označenie odberatela.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ekopo Pozri príspevok
    citujem § 71 zák. o DPH:

    (5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

    stále je to podľa mňa doklad z ERP keby tam bolo uvedené aj číslo topánok kupujúceho , alebo nie? Podmienka je suma a nie označenie odberatela.
    Jasné, nemyslela som to tak....Vychádzalo som z toho, že poznám také doklady a nie sú to presne bloky z ERP a dajú sa uznať ako faktúra ....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ekopo Pozri príspevok
    citujem § 71 zák. o DPH:

    (5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

    stále je to podľa mňa doklad z ERP keby tam bolo uvedené aj číslo topánok kupujúceho , alebo nie? Podmienka je suma a nie označenie odberatela.
    súhlasím s tebou, tvrdím to isté. Len dealer na mňa pozerá akosi divne, vraj také doklady vystavuje bežne.
    Dodací list mi na vyžiadanie poslal, splňa všetky náležitosti, takže to bude OK.

    Ďakujem za rady.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Aj ja poznám tie doklady, sú to doklady z počítačových pokladní.
    Počítačové pokladne sú postavené vlastne na úroveň ERP. Ja by som to povedzme uznal aj ako FA, ale ten odstavec v zákone hovorí podľa mňa jasnou rečou o sume 50.000,- a doklade vystaveným cez ERP. Ten doklad mimochodom obsahuje aj registračný kód pokladne. Čiže......je to ERP

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    ekopo Pozri príspevok
    Aj ja poznám tie doklady, sú to doklady z počítačových pokladní.
    Počítačové pokladne sú postavené vlastne na úroveň ERP. Ja by som to povedzme uznal aj ako FA, ale ten odstavec v zákone hovorí podľa mňa jasnou rečou o sume 50.000,- a doklade vystaveným cez ERP. Ten doklad mimochodom obsahuje aj registračný kód pokladne. Čiže......je to ERP
    No je to taký malý bombónik zas... ale nechcem mudrovať lebo taký doklad treba samozrejme vidieť k správnemu rozhodnutiu...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    evina Pozri príspevok
    No je to taký malý bombónik zas... ale nechcem mudrovať lebo taký doklad treba samozrejme vidieť k správnemu rozhodnutiu...
    Ak máš fax, pošli mi prosím ss číslo, pošlem ti ho ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.