Zavrieť

Porady

Naklady-vydavky -dan z predaja nehnutelnosti

Prosim Vas. Je takyto pripad: zdedila som dom v r. 2005. V r. 2007 som ho predala za 1 000 000,-. Nemala som s nim ziadne vydavky. V r. 2007 som predala uplne iny pozemok za 100 000,-. V r. 2007 som kupila pozemok za 1 000 000,-. Z tohto mi vychadza: Prijmy do DP oddielu 8 , r. 2 - 2 000 000,- Vydavky 100 000,-. Na pozemku, co som kupila, staviam dom. A od stavebnej firmy mam fakturu do r. 2007 vo vyske 1000 000,-. Mozem si tento vydavok uplatnit a dat ho do r. 2 vydavky?
Bude moje danove priznanie tym padom vyzerat: Prijmy z prevodu vlastnickeho prava : 2 000 000,- Vydavky: 1100 000,- ??? Mozem si tam uplatnit tie vydavky od stavebnej firmy, ktora mi este len stavia dom? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Dievča nebláznite (v dobrom)

    Poďme k dedičstvu:
    1. predam dom. Pýtame sa prvú otázku. Je pre mňa príjem z predaja oslobodený od dane podľa par. 9?
    - ak mám v dome TP min. pod dobu 2 rokov bezprostredne pred predajom, je pre mňa príjem od dane oslobodený (zdedila som kedy? 1/2005 a predala 12/2007, tu by ohlo ísť o oslobodenie, dôležité sú dátumy nadobudnutia vlastnícky práv. Môžem zdediť 12/2005 a predám 1/2007. Lehoty sú rôzne)
    - ak nemám TP, od príjme z predaja je oslobodený splnením 5 ročnej doby vlastníctva-túto nesplňate.

    2. ďalej máme problém. (Zadanie je formulované veľmi v skratke)
    - zdedili ste dom v priamom rade alebo nepriamom?
    Tu poznáme tiež oslobodenia podľa par. 9/c a to:
    Príjem z predaja nehnnuteľností nadobudnutej dedením je od dane oslobodený, ak som ho zdedila v priamom rade (starý otec-otec-vnučka-priamy rad) (brat-brat-nepriamy rad). Zdedila som po starom otcovi tento dom, a ak mal starý otec vlastníctvo k nehnuteľnosti 5 rokov, je pre mňa tento príjem z predaja oslobodený.

    - ak starý otec nemal dom vo vlastníctve 5 rokov, potom budem zdaňovať podľa par. 8/1/b. A tu bude pre mňa výdavkom v súvislosti z predajom nehnuteľnosti (par.5): cena podľa par. 25 zákona o účtovníctve, ktorou je cena ROC, cena stanovená znalcom za nehnuteľnosť.

    2. Predaj pozemku:
    - ak som bola vlastníčkou min. 5 rokov vzťahuje sa na mňa oslobodenie od dane. Ak som nebola vlastníčkou viac ako 5 rokov, zdaňujem 8/1/b, pričom si ako výdavok uplatním kúpnu cenu za pozeok (kúpila som ho za 50 tis. Sk a predávam ho za 100 is. Sk. Rozdiel P-V= 100-50-poplatky spojené s uzatvorením kúpnej zmluvy, poplatky notárovi.....)

    3. Neviem, prečo uvádzate príjem 2 mil. Sk, keď ste kúpili ďalší pozemok za 1 mil. Sk, to nie je Váš príjem.

    Odporúčam Vám zaplatiť si nejakého daňového poradcu, pretože chcete daniť i gate

    Naklady-vydavky -dan z predaja nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.