Zavrieť

Porady

neuhradená splátka leasingu

Prosím, vedel by mi niekto poradiť s finančným leasingom?
Učtovanie,počas celého roka mám asi v poriadku,len nie som si istá, čo na konci roka.
Splátky platíme štvrťročne . Posledná bola splatná 15.11.2007 a v nej je zahrnuté aj
nájomné za január 2008,preto spravím úpravu nákladov ku dňu uzávierky 31.12.2007
Preúčtujem čiatku pripadajúcu na január na 381. Tak by som urobila ,keby bola splátka splatná 15.11.2007 zaplatená,lenže nebola a teraz neviem čo s tým. Mám dať na 381 všetko? To znamená nielen čiastku pripadajúcu na január ,ale celú nezaplatenu?
A čo s odpismi? Nemá na ne vplyv nezaplatená splátka? Prikladám moju prípravu na účtovanie,ak by niekto chcel pozrieť,myslím že je to v poriadku,dosť som sa s tým natrápila. ďakujem vopred
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lenka44 Pozri príspevok
    Prosím, vedel by mi niekto poradiť s finančným leasingom?
    Učtovanie,počas celého roka mám asi v poriadku,len nie som si istá, čo na konci roka.
    Splátky platíme štvrťročne . Posledná bola splatná 15.11.2007 a v nej je zahrnuté aj
    nájomné za január 2008,preto spravím úpravu nákladov ku dňu uzávierky 31.12.2007
    Preúčtujem čiatku pripadajúcu na január na 381. Tak by som urobila ,keby bola splátka splatná 15.11.2007 zaplatená,lenže nebola a teraz neviem čo s tým. Mám dať na 381 všetko? To znamená nielen čiastku pripadajúcu na január ,ale celú nezaplatenu?
    A čo s odpismi? Nemá na ne vplyv nezaplatená splátka? Prikladám moju prípravu na účtovanie,ak by niekto chcel pozrieť,myslím že je to v poriadku,dosť som sa s tým natrápila. ďakujem vopred
    Leasing do nákladov účtuješ podľa predpisu splátkového kalendára, a nie podľa úhrady. Úhrada je iba vysporiadanie záväzku voči leasingovej spoločnosti.
    Na odpis nezaplatenie splátky nemá vplyv. Tú poslednú splátku si rozdelila správne cez časové rozlíšenie.

    lenka44 je offline (nepripojený) lenka44

    lenka44
    Ďakujem za ochotu.
    Neviem či si si pozrel moj excel v prilohe a z neho si posudil to spravne zaučtovanie? Lebo tam je preučtovaná len čiastka pripadajúca na január/2008. A nejde mi do hlavy ako to je s tymi nezaplatenými čiastkami za 11,12/2007, ved je to vlastne ako nájom a ten sa dáva do nákladov len ked sa zaplatí,alebo to tak nie je? Netreba dať na 381 celú splátku?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    lenka44 Pozri príspevok
    Ďakujem za ochotu.
    Neviem či si si pozrel moj excel v prilohe a z neho si posudil to spravne zaučtovanie? Lebo tam je preučtovaná len čiastka pripadajúca na január/2008. A nejde mi do hlavy ako to je s tymi nezaplatenými čiastkami za 11,12/2007, ved je to vlastne ako nájom a ten sa dáva do nákladov len ked sa zaplatí,alebo to tak nie je? Netreba dať na 381 celú splátku?
    Nezaplatený nájom je pripočitateľnou položkou vtedy ak sa vypláca fyzickej osobe.

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Ked si urobím predpis na úhradu, ale nezaplatím, záväzok sa mi zníži, ale v skutočnosti som ho nezaplatila, takže vo výkazoch potom bude nesprávny výsledok, čo s tým? Diki. Aďa

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Adula Pozri príspevok
    Ked si urobím predpis na úhradu, ale nezaplatím, záväzok sa mi zníži, ale v skutočnosti som ho nezaplatila, takže vo výkazoch potom bude nesprávny výsledok, čo s tým? Diki. Aďa
    Nemáš pravdu.

    V deň splatnosti dohodnutých platieb podľa splátkového kalendára účtuješ takto:
    splatný finančný náklad (finančná prirážka, úrok podľa ZoDP §19/3/o) 562/474,
    DPH z istiny + DPH z fin. činnosti 343/474 (ak to nie je osobný automobil M1),
    príp. poistné (ak je v spl. kal.) 568/474.

    To znamená, že záväzok sa Ti zvýši a tak je to správne.
    Záväzok znížíš až úhradou 474/221.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Adula Pozri príspevok
    Ked si urobím predpis na úhradu, ale nezaplatím, záväzok sa mi zníži, ale v skutočnosti som ho nezaplatila, takže vo výkazoch potom bude nesprávny výsledok, čo s tým? Diki. Aďa
    Tým, že zaúčtuješ jeho predpis , účtuješ o samotnom vzniku záväzku, ktorý, ak ho neúhradíš, ostáva záväzkom.

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Už som si našla chybu, zle som mala nastavené, že pri predpise som si znížila záväzok. Diki moc za ochotu pomôcť. Ada

    Adula je offline (nepripojený) Adula

    Adula
    Neviete náhodou, lízingové splátky sa uhrádzajú mesiac dopredu, ako je to pri autoúvere, lebo pri tom mi to skorej vychádza, že mesiac dozadu. Jedná sa mi úroky - časové rozlíšenie.Diki. Ada

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.