Zavrieť

Porady

Nárok na stravné má každý daňovník ?!

Zase to stravné ! Som z toho úplne popletený. Podľa mňa každá SZČO má nárok za každý odpracovaný deň v roku najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre pásmo 5 až 12 hod. podľa osobot. predpisu. Toto je citát zo zákona č. 595/2003 Z.z.
Prečítajte si § 19 ods. 2 písm. p
Hovoríme o účtovaní výdavkov za rok 2007 ! Prosím potvrďte mi môj názor alebo vyvráťte. Diky. PALO
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

súhlasím, pokiaľ máš v r. 2007 zakúpené stravovacie poukážky alebo doklad o odbere stravy z reštaurač.zariadenia.
Nemôžeš si to zahrnúť do nákladov bez preukázania dokladu

--------
Veronika
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
abcd.kates Pozri príspevok
Zase to stravné ! Som z toho úplne popletený. Podľa mňa každá SZČO má nárok za každý odpracovaný deň v roku najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre pásmo 5 až 12 hod. podľa osobot. predpisu. Toto je citát zo zákona č. 595/2003 Z.z.
Prečítajte si § 19 ods. 2 písm. p
Hovoríme o účtovaní výdavkov za rok 2007 ! Prosím potvrďte mi môj názor alebo vyvráťte. Diky. PALO
Ano vzniká právo, len na uplatnenie vo výdavkoch treba vydokladovať buď zakúpenými stravnými lístkami, alebo s blokmi z reštaurácie.
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
Chcem sa ešte uistiť. Ale keď SZČO má časté služobné cesty mimo svojho bydliska, resp. mimo svojej prevádzky - mesta, tak nemusí to zdokladovať stravnými poukážkami alebo bločkami z reštauráčneho zariadenia. Môže si vtedy spraviť cestovný príkaz - vyúčtovanie
stravného?
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

Takže bez nákupu strav. lístkov nemôžem odpisovať výdavky na stravné.
No dobre, a čo stravné cez cestovný príkaz ? Podnikateľ jazdí asi 18x do práce vzdialenej 90km a späť domov. Okrem toho asi 8 krát na iné služ. cesty ako napr. nákup materiálu, dopyt po práci, prac. rozhovor atď. Čo v takomto prípade môže na každý deň odpísať 89,.Sk ???
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
abcd.kates Pozri príspevok
Takže bez nákupu strav. lístkov nemôžem odpisovať výdavky na stravné.
No dobre, a čo stravné cez cestovný príkaz ? Podnikateľ jazdí asi 18x do práce vzdialenej 90km a späť domov. Okrem toho asi 8 krát na iné služ. cesty ako napr. nákup materiálu, dopyt po práci, prac. rozhovor atď. Čo v takomto prípade môže na každý deň odpísať 89,.Sk ???
Môže ak má riadne vystavené cestovné príkazy a vyúčtovania prac.ciest. Sadzby stravného v SR od 5-12 h 89,-Sk, 12-18 hod 135,-Sk, nad 18 hod. 208,- Sk.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
abcd.kates Pozri príspevok
Takže bez nákupu strav. lístkov nemôžem odpisovať výdavky na stravné.
No dobre, a čo stravné cez cestovný príkaz ? Podnikateľ jazdí asi 18x do práce vzdialenej 90km a späť domov. Okrem toho asi 8 krát na iné služ. cesty ako napr. nákup materiálu, dopyt po práci, prac. rozhovor atď. Čo v takomto prípade môže na každý deň odpísať 89,.Sk ???
Cesta do "práce" a späť domov sa nepovažuje za služobnú cestu.

Prosím ťa definuj čo rozumieš pod pojmom do práce. Podnikateľ sídlo podnikania má svoj trvalý pobyt. Miesto výkonu práce môže byť prevádzka, kancelária.... Alebo je to "živnostník" v inej firme, teda pracuje len pre jednu firmu, a len na oko je podnikateľom (z núdze).
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

smith Pozri príspevok
Cesta do "práce" a späť domov sa nepovažuje za služobnú cestu.

Prosím ťa definuj čo rozumieš pod pojmom do práce. Podnikateľ sídlo podnikania má svoj trvalý pobyt. Miesto výkonu práce môže byť prevádzka, kancelária.... Alebo je to "živnostník" v inej firme, teda pracuje len pre jednu firmu, a len na oko je podnikateľom (z núdze).
Podnikateľ má ako sídlo trvalý pobyt. Aby sme sa rozumeli - je zámočník, počas roka má dohodu (vlastne ako zákazky) s viacerými firmami do ktorých sa dopravuje vlastným vozidlom ktoré zaradil do podnik. majetku a zaplatil aj daň na MV. No stane sa že skoro celý rok pracuje len pre jednu firmu - dokiaľ má platnú dohodu a dokiaľ si nenájde vhodnejšie (lepšie zaplatenú) prácu. Prosím poraď smith. PALO
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
abcd.kates Pozri príspevok
Podnikateľ má ako sídlo trvalý pobyt. Aby sme sa rozumeli - je zámočník, počas roka má dohodu (vlastne ako zákazky) s viacerými firmami do ktorých sa dopravuje vlastným vozidlom ktoré zaradil do podnik. majetku a zaplatil aj daň na MV. No stane sa že skoro celý rok pracuje len pre jednu firmu - dokiaľ má platnú dohodu a dokiaľ si nenájde vhodnejšie (lepšie zaplatenú) prácu. PALO
Ak celý rok pracuje pre jednu firmu používa ich nástroje? Má pevne stanovený čas od - do čo musí stráviť na "pracovisku"? Vykonáva prácu podľa pokynov "zamestnávateľa" - odberateľa?
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

smith Pozri príspevok
Ak celý rok pracuje pre jednu firmu používa ich nástroje? Má pevne stanovený čas od - do čo musí stráviť na "pracovisku"? Vykonáva prácu podľa pokynov "zamestnávateľa" - odberateľa?
Nástroje má svoje - zaradené v hmotnom inves. majetku.Robí od - do ako mu to presne vyhovuje ale väčšinou od ráno do večera, pretože je platený od hodinovky a tak sa mu to oplatí. Každý mesiac fakturuje za prácu podľa odprac. hodín.
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

Haló Smith - si tam ? Prepáč, ale potrebujem to dosť súrne, lebo ak to mám zle, môžem prepisovať celý rok, a 31.3. sa už blíži Prosím
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
abcd.kates Pozri príspevok
Haló Smith - si tam ? Prepáč, ale potrebujem to dosť súrne, lebo ak to mám zle, môžem prepisovať celý rok, a 31.3. sa už blíži Prosím
Nechcem ťa dotknúť, ale

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

Držme sa Etikety.

P.S. Mňa súri ešte asi 40 daňových priznaní, pomôžeš?
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 20.03.08 at 16:39
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
smith Pozri príspevok
Ak celý rok pracuje pre jednu firmu používa ich nástroje? Má pevne stanovený čas od - do čo musí stráviť na "pracovisku"? Vykonáva prácu podľa pokynov "zamestnávateľa" - odberateľa?
Smith mal na mysli, že sa táto práca javí skôr ako závislá činnosť a nie ako podnikateľská, na čo si treba dať pozor.

Čo sa týka tých ciest z miesta podnikania /trv.bydlisko/ za klientom môže to byť pracovná cesta, ale musia byť k tomu cest.príkazy.
0 0
abcd.kates abcd.kates

abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

Prepáč Smith neuvedomila som si že som sa vlastne obrátila iba na teba. Chcela som len vedieť viac , čo konkrétne máš na mysli a čo sleduješ tými otázkami. Ešte raz sa ospravedlňujem tebe a aj ostatným poraďákom.
0 0
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
Keď daňovník kupuje stravenky, na faktúre má okrem ceny straveniek účtovaný aj poplatok. Je tento poplatok (spolu s DPH - ak je neplatca DPH) daňovo uznaný výdavok?
0 0
mgm mgm

mgm je offline (nepripojený) mgm

živnostník
EvaB. Pozri príspevok
Keď daňovník kupuje stravenky, na faktúre má okrem ceny straveniek účtovaný aj poplatok. Je tento poplatok (spolu s DPH - ak je neplatca DPH) daňovo uznaný výdavok?
Tieto poplatky idú do prev. réžie
Naposledy upravil mgm : 25.03.08 at 06:33
0 0
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
Ďakujem.
0 0
Richard417 Richard417

Richard417 je offline (nepripojený) Richard417

totálne hlúpy slovenský zákon. Prečo by som mal dokladovať, že jem? Prečo musí na tom zarábať iná osoba, napr.predajcovia str.lístkov, alebo reštaurácie? Ja si môžem kúpiť stravu aj v potravinách. nestačilo by zaúčtovať zákonný nárok?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Richard417 Pozri príspevok
totálne hlúpy slovenský zákon. Prečo by som mal dokladovať, že jem? Prečo musí na tom zarábať iná osoba, napr.predajcovia str.lístkov, alebo reštaurácie? Ja si môžem kúpiť stravu aj v potravinách. nestačilo by zaúčtovať zákonný nárok?
Bohužiaľ, nestačilo. Svoj príspevok musíš smerovať do parlamentu.
Ešte doplním, že ak si kúpiš vopred stravovacie poukážky, môžeš si za ne kúpiť stravu aj v potravinách.

------
Veronika
Naposledy upravil veronikasad : 25.03.08 at 17:59
0 0
Dobroslava Dobroslava

Dobroslava je offline (nepripojený) Dobroslava

smith Pozri príspevok
Ano vzniká právo, len na uplatnenie vo výdavkoch treba vydokladovať buď zakúpenými stravnými lístkami, alebo s blokmi z reštaurácie.
SZČO mala zakúpené stravné lístky až v auguste 2007. Predpokladám, že spätne si ich nemôže uplatniť, aj keď evidentne dochádzala každý deň za prácou. Je toto správny postup?
Každý mesiac vyhotoví cestovný príkaz, kde si uplatní len kilometre, ale nie stravné? Takisto si uplatní základnú náhradu 6,20 ?
Stravné teda nemôže uplatňovať, pokiaľ nemá doklad z reštauračného zariadenia, alebo stravný lístok, aj keď každý deň pracoval mimo svojho trvalého bydliska? Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dobroslava Pozri príspevok
SZČO mala zakúpené stravné lístky až v auguste 2007. Predpokladám, že spätne si ich nemôže uplatniť, aj keď evidentne dochádzala každý deň za prácou. Je toto správny postup?
Každý mesiac vyhotoví cestovný príkaz, kde si uplatní len kilometre, ale nie stravné? Takisto si uplatní základnú náhradu 6,20 ?
Stravné teda nemôže uplatňovať, pokiaľ nemá doklad z reštauračného zariadenia, alebo stravný lístok, aj keď každý deň pracoval mimo svojho trvalého bydliska? Ďakujem.
Stravné spätne nie, ale jej výkon práce je mimo miesta trvalého bydliska - jedná sa o pracovnú cestu, SZČO si môže uplatniť stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách, ak pracovná cesta trvá viac ako 5 hod. denne /vypisuje pritom "cesťáky"/

-------
Veronika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať