Zavrieť

Porady

poistenie v nezamestnanosti

prosim poradte, zamestnanec si naviac dobrovolne platil poistenie v nezam. so SP, je to odpocitatelne zo zakladu dane v DP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    feap1 je offline (nepripojený) feap1

    feap1
    ako si môže zamestnanec dobrovoľne platiť poistenie v nezamestn.? Zamestnávateľ mu ich automaticky strhne

    lea77777 je offline (nepripojený) lea77777

    lea77777
    tiez som prekvapena, ale platil si. normalne do SP, mam vypisy z uctu a neviem, ci mu to mozem dat do DP...na zac roka mal zivnost, ale tu skoncil v marci, dobrovolne si ale plati PvN od maja do oktobra, kedy uz nemal zivnost len bol zamestnany.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    toto poistenie je odpočítatelné od základu dane (tiež som si uplatnovala nem.+dôch. poistenie, ale v roč.zúčtovaní), nevadí, že to mal súbežne so zamestnaním.

    lea77777 je offline (nepripojený) lea77777

    lea77777
    prosim, tak mi este poradte, kam to zapisat do DP...logicky, by som to dala do riadku 34, ale potom mi udaje nebudu sediet z potvrdenim o zdanitelnej mzde. Je to ok? mate s tym skusenost?

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Mám pred sebou DP typ A, tam by som to dala do riadku 33 "úhrn povinného poistného",
    ty robíš asi B.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    brčko Pozri príspevok
    toto poistenie je odpočítatelné od základu dane (tiež som si uplatnovala nem.+dôch. poistenie, ale v roč.zúčtovaní), nevadí, že to mal súbežne so zamestnaním.
    § 5 ods. 8 zákona o dani z príjmov: "Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. ..."

    V tomto § sa hovorí o povinnom poistení, takže poistné platené dobrovoľne asi nie je odpočitateľné od daňového základu.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    Llívia Pozri príspevok
    § 5 ods. 8 zákona o dani z príjmov: "Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. ..."

    V tomto § sa hovorí o povinnom poistení, takže poistné platené dobrovoľne asi nie je odpočitateľné od daňového základu.
    Ak sa zamestnanec prihlási na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, toto poistenie je už potom povinný pre sociálnu poisťovňu platiť povinne. Takto obsahovú náplň povinného poistenia vykladá daňové riaditeľstvo. Z tohto pohľadu je nárok na uplatnenie.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Mária.K. Pozri príspevok
    Ak sa zamestnanec prihlási na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, toto poistenie je už potom povinný pre sociálnu poisťovňu platiť povinne. Takto obsahovú náplň povinného poistenia vykladá daňové riaditeľstvo. Z tohto pohľadu je nárok na uplatnenie.
    Mohol by si dať na ten výklad odkaz?

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť daňovník s príjmami podľa § 5
    alebo § 6 zákona o dani z príjmov :

    Poistné podľa zákona č. 461/2003 Z. z.o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov,
    ktoré je povinná platiť dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane(čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 zákona o dani z príjmov odpočítava od zdaniteľných príjmov a pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa zahŕňa do daňových výdavkov podľa § 19 zákona o dani z príjmov. Rovnako sa postupuje aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup podľa § 6 ods. 9 a 10 zákona o dani z príjmov.

    Zdroj : Finančný spravodajca 2/2004

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.