Zavrieť

Porady

Dôchodca a živnosť

Mili poradaci, prosim vas o radu. Potrebujem sa trochu zorientovat v problematike, zivnostnik a dochodca zaroven. Poberatel starobneho dochodku rozmysla nad zalozenim zivnosti na rekonstrukciu nehnutelnosti, ktore vlastni a nasledne po rekonstrukcii ich odpreda. Chcela by som vediet, ake povinnosti mu zo zalozenia zivnosti vyplyvaju. Musi si ako poberatel starobneho dochodku platit socialne poistenie a aj zdravotne poistenie? Moze mat popri dochodku aj prijem zo zivnosti, nepride o dochodok? Vopred vam vsetkym velmi pekne dakujem za rady. A este jedna otazka ma napadla. Keby potom predal nehnutelnost a prijem z predaja by bol cca. 5 mil., musel by sa registrovat ako platca DPH? Tak to je dufam vsetko, co by som pre zaciatok potrebovala vediet. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Aj dôchodca živnosntník musí platiť fondy. O dôchodok nepríde. Ak by mal príjem nad cca 5 mil., tak by sa musel zaregistrovať ako platca DPH, alebo ukončiť živnosť a nemusel by byť platcom DPH.

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    danka28 Pozri príspevok
    Mili poradaci, prosim vas o radu. Potrebujem sa trochu zorientovat v problematike, zivnostnik a dochodca zaroven. Poberatel starobneho dochodku rozmysla nad zalozenim zivnosti na rekonstrukciu nehnutelnosti, ktore vlastni a nasledne po rekonstrukcii ich odpreda. Chcela by som vediet, ake povinnosti mu zo zalozenia zivnosti vyplyvaju. Musi si ako poberatel starobneho dochodku platit socialne poistenie a aj zdravotne poistenie? Moze mat popri dochodku aj prijem zo zivnosti, nepride o dochodok? Vopred vam vsetkym velmi pekne dakujem za rady. A este jedna otazka ma napadla. Keby potom predal nehnutelnost a prijem z predaja by bol cca. 5 mil., musel by sa registrovat ako platca DPH? Tak to je dufam vsetko, co by som pre zaciatok potrebovala vediet. Dakujem.
    Živnostník s priznaným starobným dôchodkom, resp. s predčasným st.dôchodkom, v prvý rok podnikania platí ako ostatní začínajúci podnikatelia len odvody do zdrav.poisťovne z min. VZ.
    Podľa DP bude v nasledujúcom roku od 1.7. platiť:
    1.ak príjem neprekročí stanovenú hranicu pre daný rok, platí naďalej len zdravotné poistenie
    2.ak príjem prekročí stanovenú hranicu, platí
    zdrav.poistenie 14%
    nemocenské poistenie 4,4 %
    dôchodkové poistenie /resp.aj starobné dôch.sporenie/ 18 % /resp.9+9%/
    Invalidné poistenie, úrazové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné, - NEPLATÍ
    rezervný fond solidarity - platí 4,75% platí
    Naposledy upravil Petra29 : 23.03.08 at 05:30 Dôvod: oprava

    Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

    Petra29
    m.hladka Pozri príspevok
    Aj dôchodca živnosntník musí platiť fondy. O dôchodok nepríde. Ak by mal príjem nad cca 5 mil., tak by sa musel zaregistrovať ako platca DPH, alebo ukončiť živnosť a nemusel by byť platcom DPH.
    Myslím si, že tu treba posúdiť, či by išlo o predaj nehnuteľnosti v rámci podnikateľskej činnosti alebo mimo nej.
    Podľa zákona 222/2004 §4 ods.9
    Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Petra29 Pozri príspevok
    Myslím si, že tu treba posúdiť, či by išlo o predaj nehnuteľnosti v rámci podnikateľskej činnosti alebo mimo nej.
    Podľa zákona 222/2004 §4 ods.9
    Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
    Na začiatku je povedané, že v rámci podnikania.

    Dôchodca a živnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.