Zavrieť

Porady

SZCO, prvy rok podnikania, dobrovolne odody socialka - danovo uznatelny vydavok?

Ahojte,

2007 som mala prvy rok zivnost a dobrovolne som platila odvody na socialne poistenie. Su tieto odvody danovym vydavkom alebo nie?

Dakujeeeem :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bibo99 je offline (nepripojený) bibo99

    bibo99
    Su dobrovolne odvody do SP danovym vydavkom v akejkolvek vyske, nie je tam nejaky limit? Napr. odvody platene z vymeriavacieho zakladu na urovni min. mzdy? Ja si platim uz druhy rok ako SZCO dobrovolne odvody do SP pricom som si sam stanovil vymeriavaci zaklad vo vyske 10.000,- Sk. Su aj takto platene odvody danovym vydavkom v plnej miere?

    Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

    Antonia1
    bibo99 Pozri príspevok
    Su dobrovolne odvody do SP danovym vydavkom v akejkolvek vyske, nie je tam nejaky limit? Napr. odvody platene z vymeriavacieho zakladu na urovni min. mzdy? Ja si platim uz druhy rok ako SZCO dobrovolne odvody do SP pricom som si sam stanovil vymeriavaci zaklad vo vyske 10.000,- Sk. Su aj takto platene odvody danovym vydavkom v plnej miere?
    Áno

    Sasha je offline (nepripojený) Sasha

    Sasha
    Prosím Vás, nevie mi niekto poradiť v ktorom zákone a podľa ktorého paragrafu je to definované? Celý deň sa hrabem v zákonoch, ale nikde som nenašla dobrovolné poistné... Je to len §19 - daňové výdavky? Potrebovala by som to dosť súrne zistiť. Vopred ďakujem!

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Zákon č. 461/2003 o soc. poistení
    § 23 .
    Vznik a zánik nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, vznik a zánik dôchodkového poistenia dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby a vznik a zánik poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti


    Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti vzniká nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti odo dňa prihlásenia sa na tieto poistenia, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z týchto poistení, najskôr odo dňa podania odhlášky.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    To, že poistné a príspevky hradené daňovníkom s príjmami podľa § 6 sú daňovým výdavkom, je uvedené v § 19 ods.3 písm. i) ZDP. Slovné spojenie "poistné a príspevky" je legislatívna skratka, ktorá je definovaná v § 5 ods.7 písm. e) ZDP. Oficiálny výklad MFSR je taký, že dobrovoľne zaplatené poistné je daňovým výdavkom, lebo napriek
    tomu, že sa na jeho platenie daňovník prihlásil dobrovoľne, po podaní prihlášky na dobrovoľné poistenie musí toto poistné platiť povinne až dovtedy, kým dobrovoľné poistenie trvá (takže samotné platby sú už povinné a zo strany Sociálnej poisťovne vymáhateľné).

    SZCO, prvy rok podnikania, dobrovolne odody socialka - danovo uznatelny vydavok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.