Zavrieť

Porady

Príloha a materská

Fyzická osoba podáva DP A. Prílohy prikladá potvrdenie od zamestnávateľa, rodný list. Musí priložiť aj potvrdenie, že je na materskej a poberá rodičovský príspevok ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AdrianaA Pozri príspevok
    Fyzická osoba podáva DP A. Prílohy prikladá potvrdenie od zamestnávateľa, rodný list. Musí priložiť aj potvrdenie, že je na materskej a poberá rodičovský príspevok ?
    Rodný list? zrejme je na RD, ak poberá rodičovský príspevok, ale ani to potvrdenie nie je potrebné priložiť.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Rodný list sme priložili, ale pracovníčka DU chce ešte aj potvdenie zo soc.poist., že je na materkej. Ešte sa chcem spýtať - materská vyplácaná prvý pol rok sa uvádza do priznania a zdaňuje ?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AdrianaA Pozri príspevok
    Rodný list sme priložili, ale pracovníčka DU chce ešte aj potvdenie zo soc.poist., že je na materkej. Ešte sa chcem spýtať - materská vyplácaná prvý pol rok sa uvádza do priznania a zdaňuje ?
    Nie, neuvádza sa do príjmov daňovníka.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Počujte ja som z toho na nervy. Takéto otázky sa pýtam preto, lebo sa mi vrátila klientka z DU, ktorej som robila DP A. Správkyňa od nej chcela to potvrdenie zo soc. poist., že je na materkej a okrem toho jej povedala, že tam nemá zahrnutý príjem za prvý pol rok, čo dostávala materskú.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AdrianaA Pozri príspevok
    Počujte ja som z toho na nervy. Takéto otázky sa pýtam preto, lebo sa mi vrátila klientka z DU, ktorej som robila DP A. Správkyňa od nej chcela to potvrdenie zo soc. poist., že je na materkej a okrem toho jej povedala, že tam nemá zahrnutý príjem za prvý pol rok, čo dostávala materskú.
    Príjem z MD sa počíta len vtedy, ak si na ňu uplatňuje NČ manžel.

    Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

    Lubica H
    výška vyplatenej materskej a tým aj potvrdenie o jej vyplatení zo sociálky je dôležité, ak si manžel uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku (resp. ten z rodičov, ktorý nie je poberateľom, si uplatňuje odpočítateľnú položku na toho, ktorý poberateľom je) a manželka nemá žiadne iné alebo minimálne príjmy - t.j. odpočítateľná položka na manželku musí byť upravená (ponížená) o sumu materskej, ktorá bola za daný rok vyplatená.

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Ja to všetko takto viem, len klientka mi teraz neverí, že som jej zle spravila priznanie. Materská - prvý polrok sa považzje za nemocenskú dávku a tá je od dane oslobodená. Takže nemá čo robiť v daňovom priznaní. Iné je to v prípade, keď si chce manžel uplatniť na manželku jej nezdaniteľnú čiastku.
    Okrem toho k priznaniu som od jakživa prikladala len potvrdenia od zamestnávateľov, prípadne rodný list, ale nikdy potvrdenia z úradov práce a zo sociálnej poiťovne. Tak asi klientku pošlem naspäť alebo to pošlem poštou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.