Zavrieť

Porady

Účtovné odpisy

Dobrý deň ako mám vypočítať účtovné odpisy osobného auta. Skupina 1., doba odp. 4 roky, len neviem ako mám vypočítať účtovné odpisy. Prosím skúste mi našepkať. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mertinkova Pozri príspevok
    Dobrý deň ako mám vypočítať účtovné odpisy osobného auta. Skupina 1., doba odp. 4 roky, len neviem ako mám vypočítať účtovné odpisy. Prosím skúste mi našepkať. Dakujem
    Podľa toho, o aké odpisovanie ide, či o rovnomerné, alebo zrýchlené.

    mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

    mertinkova
    VC je 225000, dátum zaradenie 12.10.2007, dala som to rovnomerným odpisovaním, čiže ročný daňový odpis bude 56 250,- od roku 2007 do roku 2010. Dúfam, že som to urobila správne, len na to potrebujem účtovné odpisy a tie neviem.

    Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

    Lubica H
    je rozdiel medzi účtovným odpisom a daňovým. osobné auto môžeš účtovne odpisovať aj 10 rokov alebo len 2 roky - účtovný odpis by mal zohľadňovať skutočnú dobu používania. tj vzniká nesúlad medzi daňovým a účtovným odpisom. daňový je daný zákonom, účtovný si stanovuje podnikateľ sám, na základe určitého odhadu, predpokladu (najlepšie vychádzať zo smernice, kde sa stanovia účtovné doby pre odpisovanie rôzneho majetku), v akej miere sa bude používať daný majetok.

    v tvojom prípade: ak je VC 225.000 a auto je zaradené v 10/2007 a chceš ho účtovne odpisovať 4 roky, tak v roku 2007 by som si uplatnila účtovný odpis 14.064 /(225.000/4.12).3/ - je to zaokrúhlené na celé koruny. v prvom a v poslednom roku vznikne rozdiel medzi účtovným a daňovým odpisom.
    Naposledy upravil Lubica H : 27.03.08 at 11:57

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mertinkova Pozri príspevok
    VC je 225000, dátum zaradenie 12.10.2007, dala som to rovnomerným odpisovaním, čiže ročný daňový odpis bude 56 250,- od roku 2007 do roku 2010. Dúfam, že som to urobila správne, len na to potrebujem účtovné odpisy a tie neviem.
    Účtovný 56250/12*3( 3 mes. použív.)

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    mertinkova Pozri príspevok
    Čiže účtovať to mám 56 250,- 551/082
    a 14 065,- ?
    Nie, nie.
    Účtuješ o účtovných odpisoch 14 065,- 551/082
    O daňových odpisoch neúčtuješ, iba ich uvádzaš v DP. (str.4, Tab. B)
    Ak DO > UO (56250-14065=42185) rozdiel uvedieš v r.250 DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.