Zavrieť

Porady

Odpis HIM pri používaní?

Zdravím všetkých! Mám to dosť nasúrno, takže prosím o odpoveď či môžem zahrnúť do hmotného inves.majetku - teda vlastne ani nie zahrnúť ako odpisovať už tento rok, budovu ktorá sa síce už používa (skladové priestory), ale nie je ešte celkom dokončená. Pomaly sa bude v r.2008 ešte dokončovať. Ďakujem za hociaké odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

    abcd.kates
    Prepáčte zabudla som pridať že ide len o drobnú stavbu - nebude potrebná kolaudácia. (pretože podnikateľ už má väčšie sklad.priestory, len túto malú budovu ešte dostaval kôli málo priestorom).

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Budova, u ktorej nie je povolený vklad do katastra a ktorá nie je skolaudovaná, nespĺňa podmienky pre uvedenie do užívania a teda ani pre zaradenie do dlhodobého majetku v zmysle § 33 ods. 1 Postupov PÚ (ale rovnaké podmienky platia aj pre JÚ). Z účtovného hľadiska sa opotrebenie budovy počas užívania pred zaradením do majetku premietne vo forme opravných položiek (§ 18 PPÚ), nie vo forme odpisov. Z daňového hľadiska sa na nedokončenú budovu nemôžu uplatniť žiadne daňové odpisy ani opravné položky.
    P.S.
    Po doplnení otázky - ani u drobnej stavby nie je možné uplatniť žiadne odpisy pred jej uvedením do užívania. Ak nie je potrebná kolaudácia, potrebný je aspoň zaraďovací protokol.

    abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

    abcd.kates
    Jasné ďakujem. Ja vediem len JÚ.
    A ešte prosím jednu otázočku. Pozemok na ktorom sú budovy postavené patrí podnikateľovi. Dočítala som sa že pozemky sa neodpisujú len sa zaradia do HIM. Ako to potom bude v knihe HIM ? Každý rok bude mať ten pozemok tú istú zostatkovú cenu ?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Ano pozemok bude mať každý rok tú istú zostatkovú cenu, ktorá sa rovná obstarávacej cene.

    Odpis HIM pri používaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.