Zavrieť

Porady

Prosím o pomoc - prenajímanie bytu

Chcel by som sa spýtať na konkrétnu situáciu, lebo aj napriek obsiahlemu vysvetleniu k téme, v tom mám nejak zmätok.

Prvá otázka: Keď chcem prenajímať byt, musím v každom prípade oznámiť na DÚ?

Druhá otázka: v prípade, že nájomca platí mesačne 6.000,-Sk, výdavky na byt (nájomné + inkaso) sú 3.500,-Sk, musím dávať daňové priznanie? ak áno, vedel by mi niekto poradiť výpočet (odpočítateľné položky a tak...)? Za ochotu vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    stkk Pozri príspevok
    Chcel by som sa spýtať na konkrétnu situáciu, lebo aj napriek obsiahlemu vysvetleniu k téme, v tom mám nejak zmätok.

    Prvá otázka: Keď chcem prenajímať byt, musím v každom prípade oznámiť na DÚ? Áno, ak začneš prenajímať byt musíš to oznámiť DÚ.

    Druhá otázka: v prípade, že nájomca platí mesačne 6.000,-Sk, výdavky na byt (nájomné + inkaso) sú 3.500,-Sk, musím dávať daňové priznanie? ak áno, vedel by mi niekto poradiť výpočet (odpočítateľné položky a tak...)? Za ochotu vopred ďakujem.
    Ak tvoj príjem z prenájmu presiahne sumu, do ktorej je príjem oslobodený (t.č. 24 900,- Sk), si povinný podať DP. Z uvedeného vyplýva, že pri príjme 72.000,- Sk/rok si povinný podať DP.

    Enyma je offline (nepripojený) Enyma

    Enyma
    A ak príležitostne prenajmem v rodinnom dome napr. 2 izby so sociálnym zariadením pre turistov, je to tiež povinné nahlásiť na daňový úrad ?
    Vždy si urobím daňové priznanie aj keď napr. príjem za rok mám 14 900,-Sk.

    enyma

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Enyma Pozri príspevok
    A ak príležitostne prenajmem v rodinnom dome napr. 2 izby so sociálnym zariadením pre turistov, je to tiež povinné nahlásiť na daňový úrad ?
    Vždy si urobím daňové priznanie aj keď napr. príjem za rok mám 14 900,-Sk.

    enyma
    Áno nahlásiť na DÚ je potrebné (prenajímaš za odplatu), nezáleží na výške príjmu.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Evanka Pozri príspevok
    Áno nahlásiť na DÚ je potrebné (prenajímaš za odplatu), nezáleží na výške príjmu.
    Prepáč Evi, ja s tebou nesúhlasím. Ak FO prenajíma časť nehnuteľnosti, časť bytu alebo nebytového priestoru, nevzťahuje sa na takúto FO povinnosť registrácie na DU. Povinnosť registrácie vzniká len v tom prípade, ak prenajíma samostatnú bytovú jednotku(byt) alebo napr. časť rodinného domu, ktorý je samostatnou bytovou jednotkou.
    Pre Enymu: Ak po oslobodení je príjem z prenájmu 0, DP sa nepodáva.
    Naposledy upravil Marína : 31.03.08 at 09:50

    Prosím o pomoc - prenajímanie bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.