Zavrieť

Porady

Faktúra s DPH nezaevidovana

Chcem sa spytat ako postupovat pri takomto pripade:
V novembri sme vystavili fakturu s dph, ktora isla uz aj do danoveho priznania. Ale druha strana tuto fakturu nema zaevidovanu, lebo sa stratila. treba im vystavit novu fakturu na tu istu sumu. Mame podat opravne DPH a ponizit, ale storno faktury v tomto stvrtroku, ktorou sa dph ponizi a zaroven novu fakturu, ktorou sa dph zase o tu ciastku navysi?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zuzanask Pozri príspevok
    Chcem sa spytat ako postupovat pri takomto pripade:
    V novembri sme vystavili fakturu s dph, ktora isla uz aj do danoveho priznania. Ale druha strana tuto fakturu nema zaevidovanu, lebo sa stratila. treba im vystavit novu fakturu na tu istu sumu. Mame podat opravne DPH a ponizit, ale storno faktury v tomto stvrtroku, ktorou sa dph ponizi a zaroven novu fakturu, ktorou sa dph zase o tu ciastku navysi?
    Treba im vystaviť OPIS faktúry. Vy zo svojou evidenciou a priznaním DPH nebudete robiť nič /Vy ste mali daňovú povinnosť v novembri/ a oni si DPH odpočítajú teraz v marci, resp. za 1.Q.2008. Čo sa týka ich nákladov budú riešiť podľa toho či PÚ alebo JÚ.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    zuzanask Pozri príspevok
    Chcem sa spytat ako postupovat pri takomto pripade:
    V novembri sme vystavili fakturu s dph, ktora isla uz aj do danoveho priznania. Ale druha strana tuto fakturu nema zaevidovanu, lebo sa stratila. treba im vystavit novu fakturu na tu istu sumu. Mame podat opravne DPH a ponizit, ale storno faktury v tomto stvrtroku, ktorou sa dph ponizi a zaroven novu fakturu, ktorou sa dph zase o tu ciastku navysi?
    Domnievam sa, že dovávateľ vystavil faktúru oprávnene. (bola dodávka tovaru, služby ...)
    Ak odberateľ nemá faktúru zaevidovanú problém je na strane odberateľa.
    Dodávateľ v rámci inventarizácie na konci roku si odsúhlasuje svoje pohľadávky (a v rámci inventarizácie sa mohlo na danú chybu prísť a odberateľ by bol dostal opis faktúry)
    Odberateľ hádam vedel, že nastalo plnenie (prijal službu, tovar ) .Nechýbala mu faktúra ?
    Podľa mňa ak bola fakturácia oprávnená, nič neopravujete ako dodávateľ. Odberateľovi doručite faktúru pôvodnú. Dph si môžu uplatniť v mesiaci, v ktorom bola fa doručená. Plnenie (tovar, služby .... patria do r.2007).

    zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

    zuzanask
    co v tom pripade ak odberatel je mesacny platca dph a od novembra uz vystavil tri danove priznania. Aj tak si to moze uplatnit v najblizsom obdobi?

    zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

    zuzanask
    este ma zaujima akoje to v pripade stornovania faktury, z ktorej sa uplatnovalo DPH. Storno faktury prebehne o 4 mesiace neskor napriklad. Vystavim to minusom a dph sa odpocita?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    zuzanask Pozri príspevok
    este ma zaujima akoje to v pripade stornovania faktury, z ktorej sa uplatnovalo DPH. Storno faktury prebehne o 4 mesiace neskor napriklad. Vystavim to minusom a dph sa odpocita?
    Vystavuje sa dobropis /nie storno / faktúry. Dobropis sa vystavuje mínusom, ale v prípadoch určených k tomu v zákone:
    § 25 Oprava základu dane
    1/ Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
    b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
    c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.




    P.s. z môjho pohľadu "storno faktúry" ani neexistuje. Vždy ide o dobropis a nemôže sa vykonať len tak, lebo chceme zmeniť doklad /bez ohľadu na DPH/. Buď účtovný prípad nastal alebo z nejakého podloženého dôvodu nenastal...
    Alena Šimová
    zákon predsa hovorí, že DPH si môže uplatniť vtedy, keď dôjde k splneniu dodávky tovaru alebo služby alebo v nasledujúcom období, ak do podania daňového priznania má daňový doklad. Ak ho nemá, uplatní ho v období, kedy doklad dostane.

    Sosa je offline (nepripojený) Sosa

    Sosa
    Mali sme prezentáciu výrobkov a pri krátkodobom prenájme som zaúčtovala náš výdavkový pokladničný doklad - úhradu za uvedený prenájom. Na tomto výdavkovom pokladničnom doklade som si uplatnila DPH na vstupe. Fa za prejnájom som síce obdržala ale nezaevidovala v účtovníctve. DPH je uplatnená v apríli a ja zbytočne zavediem do účtovníctva FA v decembri. Bude stačiť, ak priložím došlú FA k uvedenému výdavkovému pokladničnému dokladu?

    atka4 je offline (nepripojený) atka4

    atka4
    Sosa Pozri príspevok
    Mali sme prezentáciu výrobkov a pri krátkodobom prenájme som zaúčtovala náš výdavkový pokladničný doklad - úhradu za uvedený prenájom. Na tomto výdavkovom pokladničnom doklade som si uplatnila DPH na vstupe. Fa za prejnájom som síce obdržala ale nezaevidovala v účtovníctve. DPH je uplatnená v apríli a ja zbytočne zavediem do účtovníctva FA v decembri. Bude stačiť, ak priložím došlú FA k uvedenému výdavkovému pokladničnému dokladu?
    Ak vami obdržaná faktúra od dodávateľa k vašej platbe je s plnením - dodaním služby - prenájmu v apríli, tak stačí priložiť k pokl. dokl.

    (Na základe čoho sa uplnil odpočet pri výd.pokl. doklade - tam predsa tá faktúra mala byť už vtedy. Alebo bol iný daň doklad ? - zmluva....
    Ak to teda dátumovo súhlasí, tak je nutné faktúru k pokl. dokladu doložiť-najme ak pri ňom nie je iný daň doklad.
    Ak to teda súhlasí, Fa netreba dávať do dec.)

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ak si na pokladnicnom doklade uctovala naklady a DPH, fakturu len priloz. Nie je to sice uctovnicky celkom spravne, ale je to lepsie riesenie, ako uctovat fakturu a potom vydavkovy doklad ako uhradu tejto faktury. Zvlast ak sa to tyka aprila minuleho roku.

    tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

    tinka111
    Ahojte,
    prosim ako mam postupovat ak som teraz dostala do ruk fakturu z minuleho roka, ktora nebola zaevidovana v uctovnictve?? Mozem ju teraz zauctovat ako ovplyvnujucu dan z prijmu? Ak ano s akym datumom? A narok na odpocet DPH je, ak ano taktiez v ktorom obdobi? Prosim poradte - este som sa s tym nestretla a nerada by som to domotat...
    Alena Šimová
    tinka111 Pozri príspevok
    Ahojte,
    prosim ako mam postupovat ak som teraz dostala do ruk fakturu z minuleho roka, ktora nebola zaevidovana v uctovnictve?? Mozem ju teraz zauctovat ako ovplyvnujucu dan z prijmu? Ak ano s akym datumom? A narok na odpocet DPH je, ak ano taktiez v ktorom obdobi? Prosim poradte - este som sa s tym nestretla a nerada by som to domotat...
    neviem, v akej sústave účtuješ. Ak je to jednoduché účtovníctvo, výdavok ovplyvňujúci základ je v období, kedy sa zaplatí. Ak je to podvojné účtovníctvo, náklad patrí do obdobia, ktorého sa týka. Teda teraz nesmie ovplyvniť základ dane. Je možné podať dodatočné daňové priznanie na daň z príjmu. Nárok na odpočet DPH je v tomto prípade v období, kedy dostaneš faktúru. Podľa novely zákona o dani z pridanej hodnoty môžeš DPH odpočítať do konca tohto roku.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    tinka111 Pozri príspevok
    Ahojte,
    prosim ako mam postupovat ak som teraz dostala do ruk fakturu z minuleho roka, ktora nebola zaevidovana v uctovnictve?? Mozem ju teraz zauctovat ako ovplyvnujucu dan z prijmu? Ak ano s akym datumom? A narok na odpocet DPH je, ak ano taktiez v ktorom obdobi? Prosim poradte - este som sa s tym nestretla a nerada by som to domotat...
    Alena Šimová Pozri príspevok
    neviem, v akej sústave účtuješ. Ak je to jednoduché účtovníctvo, výdavok ovplyvňujúci základ je v období, kedy sa zaplatí. Ak je to podvojné účtovníctvo, náklad patrí do obdobia, ktorého sa týka. Teda teraz nesmie ovplyvniť základ dane. Je možné podať dodatočné daňové priznanie na daň z príjmu. Nárok na odpočet DPH je v tomto prípade v období, kedy dostaneš faktúru. Podľa novely zákona o dani z pridanej hodnoty môžeš DPH odpočítať do konca tohto roku.

    Ak právo na odpočet vzniklo v minulom roku , nedá sa uplatniť ustanovenie o uplatnení odpočtu do konca tohoto roka. V tomto prípade sa právo na odpočet musí uplatniť v období, v ktorom doklad (faktúru) dostane.
    Alena Šimová
    Milan Benka Pozri príspevok
    Ak právo na odpočet vzniklo v minulom roku , nedá sa uplatniť ustanovenie o uplatnení odpočtu do konca tohoto roka. V tomto prípade sa právo na odpočet musí uplatniť v období, v ktorom doklad (faktúru) dostane.
    ospravedlňujem sa, toto mi uniklo

    tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

    tinka111
    Dakujem, cize kedze uctujem v PU dam si to do vydavkov neovplyvnujucich zaklad dane (kedze minuly rok opravovat nejdem nakolko som ho neuctovala ja ale predchodkyna) a faktura mi dosla v maji (aj v maji bola uhradena) cize DPH si uplatnim v maji. Tak?
    Alena Šimová
    tinka111 Pozri príspevok
    Dakujem, cize kedze uctujem v PU dam si to do vydavkov neovplyvnujucich zaklad dane (kedze minuly rok opravovat nejdem nakolko som ho neuctovala ja ale predchodkyna) a faktura mi dosla v maji (aj v maji bola uhradena) cize DPH si uplatnim v maji. Tak?
    presne, ešte upresním, ak je to významná čiastka, neúčtuje sa na účet nákladov, ale na účty 428 alebo 429.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.