Zavrieť

Porady

Predaj bytu a dan z prijmu

Dobry den, chcem predat byt a nechcem zaplatit dan z prijmu kedze byt nemam este 5 rokov a nemam tam nahlasene ani trvale bydlisko. Vie mi niekto poradit ci je mozne byt predat a neplatit dan? Ak ano, tak ako sa to da. Vacsina ludi ho bude chciet na hypoteku... Vopred dakujem.
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Výška dane závisí od toho aký bude rozdiel medzi cenou nadobúdacou a predajnou. Daň zaplatíš z rozdielu príjem mínus výdaj. Ak napr. predajná cena sa bude rovnať cene nadobúdacej, základ dane bude 0.
Ak nehnuteľnosť bola nadobudnutá dedením(postupným dedením) v priamom rade, do 5 rokov sa započítava aj doba vlastníctva poručiteľa(ov).
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Keď nesplňaš podmienky v zákone dane na oslobodenie, tak asi nijak.
0 0
pacalo pacalo

pacalo je offline (nepripojený) pacalo

Dakujem, ale byt predam drahsie ako som kupil. To znamena, ze by som musel zaplatit vysoku dan a to ja nechcem. Lebo z miliona by to malo byt asi 190 000 Sk. Chcem vediet akou oficialnou cestou sa to da obist, aby som nemusel dan platit, alebo len minimalnu.
0 0
vojto1 vojto1

vojto1 je offline (nepripojený) vojto1

predaj za co si kupil
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jediná legálna cesta je počkať do 5 rokov od nadobudnutia - a potom daň neplatiť.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

pacalo Pozri príspevok
Dakujem, ale byt predam drahsie ako som kupil. To znamena, ze by som musel zaplatit vysoku dan a to ja nechcem. Lebo z miliona by to malo byt asi 190 000 Sk. Chcem vediet akou oficialnou cestou sa to da obist, aby som nemusel dan platit, alebo len minimalnu.

Ak na niečom zarábame, potom plaťme dane. Ak mám zisk z predaja veci 1 mil Sk, prečo by som nemala zaplatiť daň?
Ja môžem kúpiť byt za účelom bývania, môžem sa rozhodnúť, že ho prenajmem, môžem sa rozhodnúť pre situáciu, ak sa ceny nehnuteľnosti vyšplhajú nahor, predám ho. Mám nejaký cieľ s bytom.

Je moja šikovnosť lacno kúpiť a drahšie predať. A tu potom, nie je fér obchádzať dane a neplatiť ich. Na tom, že kúpim a potom predám sa moc nenarobím, ako pri iných zamestnaniach, kde sa ľudia namakajú (či už fyzicky alebo ako napr. i účtovníci, kt. neustále šprtia), a poctivo platia dane.

Iná situácia je, ak vlastním možno štyri, skoro pať rokov, potom naozaj držať.
0 0
Marian0 Marian0

Marian0 je offline (nepripojený) Marian0

§ 9 Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu ..., ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku ...


Obchodny majetok sa chape obchodny majetok danovnika /tj kupujuceho/ alebo hocikoho /tj aj predavajuceho/?
Inac povedane:
Kupim byt v ktorom uz mam 3 roky trvaly pobyt od cloveka, ktory ho mal v OM. Mesiac po kupe byt so ziskom predam dalej. Budem oslobodeny alebo musel by som cakat na oslobodenie 5 rokov?
0 0
Marian0 Marian0

Marian0 je offline (nepripojený) Marian0

Jasne pisem ze TP je 3 roky,co je viac ako 2.
Tak este raz moja otazka:
1/ A prenajima svoj byt, v ktorom ma sucasne B trvaly pobyt.
A si uplatnuje skutocne vydavky,odpisuje byt a teda ho musi mat zaradeny v OM.
2/A preda byt B.
A oslobodeny nie je pretoze od vyradenie z OM nepresielo 5r.
3/B dalej preda byt C.
B ma trvaly pobyt min. 2 roky v danom byte a zaroven byt nemal nikdy v OM /ten isty byt mal ale v OM predosli majitel A/
Splna alebo nesplana podla (1) a) druhy majitel B pri predaji bytu C 2.podmienku oslobodenia (OM)?
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

Marian0 Pozri príspevok
§ 9 Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu ..., ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku ...


Obchodny majetok sa chape obchodny majetok danovnika /tj kupujuceho/ alebo hocikoho /tj aj predavajuceho/?
Inac povedane:
Kupim byt v ktorom uz mam 3 roky trvaly pobyt od cloveka, ktory ho mal v OM. Mesiac po kupe byt so ziskom predam dalej. Budem oslobodeny alebo musel by som cakat na oslobodenie 5 rokov?
...............
Bude oslobodený. Situácia sa posudzuje podľa toho, či podmienky oslobodenia spĺňa predávajúci. Ak predávajúci mal v byte trvalý pobyt najmenej po dobu 2 rokov bezprostredne pred predajom a zároveň nemal zaradený byt v obchodnom majetku, bude u neho príjem z predaja bytu od dane oslobodený. (Abstrahujem od skutočnosti, že bola uzavretá zmluva o budúcom predaji bytu.)
0 0
M&D M&D

M&D je offline (nepripojený) M&D

Dobry den, rada by som nadviazala na prispevok ohladom platenia dane z nehnutelnosti. Znama chce predat byt cez realitku bond v byte este nemaju s manzelom trvaly pobyt tak dlho aby dan platit nemuseli. Pracovnik v realitke im povedal, ze ak do zmluvy zakomponuju, ze byt predavaju aj so zariadenim mozu obist podmienku platenia dane z nehnutelnosti t.j. ak v zmluve bude figurovat, ze byt sa predava aj vratane zariadenia dan z nehnutelnosti sa platit nemusi. Zda sa mi to veeeeelmi divne no, ale neda sa mi nepodelit sa. Dakujem za Vase prispevky.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

M&D Pozri príspevok
Dobry den, rada by som nadviazala na prispevok ohladom platenia dane z nehnutelnosti. Znama chce predat byt cez realitku bond v byte este nemaju s manzelom trvaly pobyt tak dlho aby dan platit nemuseli. Pracovnik v realitke im povedal, ze ak do zmluvy zakomponuju, ze byt predavaju aj so zariadenim mozu obist podmienku platenia dane z nehnutelnosti t.j. ak v zmluve bude figurovat, ze byt sa predava aj vratane zariadenia dan z nehnutelnosti sa platit nemusi. Zda sa mi to veeeeelmi divne no, ale neda sa mi nepodelit sa. Dakujem za Vase prispevky.
Určite sa nebavili o dani z nehnuteľnosti. Daň z nehnuteľnosti platí vlastník nehnuteľnosti, je to miestna daň, platená obci, v katastre ktorej sa nehnuteľnosť nachádza...
Ak sa bavili o dani z príjmov pri prevode vlastníctva nehnuteľnosti, v ich prípade pri jej predaji, je to nezmysel. Stačí si pozrieť § 9 Zákona o dani z príjmov, žiadnu výnimku v zmysle toho, čo si napísala, tam nenájdeš.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Chcel by som poprosiť o Váš názor:
Ako mám v mojom prípade chápať obchodný majetok súkromného bytu?

Byt vlastním cca 20 rokov
Trvalý pobyt som v ňom mala 7 rokov
Potom som zmenila trvalý pobyt a bezodplatne som ho požičala sestre.
Posledné 3 roky ho prenajímam na zaklade zmluvy o prenájme a preto že to vyžadoval nový zákon prihlásila som sa na DÚ ako platca dane z príjmu z prenájmu nehnuteľnosti. - Daň platím z rozdielu príjmov a nákladov na prevádzku bytu (t.j. len inkaso, odpisy nie sú-už je odpísaný)

Ak by som ho chcela teraz predať bude byt :
1. považovaný ako obchodný majetok a oslobodenie z predaju bude až po 5 rokov od vyradenia
2. alebo to nie je obchodný majetok keď som súkromná osoba a mohla by som uplatnit oslobodenie podľa § 9 ods.1 b) lebo uplynulo 5 rokov od nadobudnutia nehnuteľnosti
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Sukromny majetok je obchodnym majetkom podla § 2 pism. m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu.

Podla mojho nazoru sa z tohto dovodu sa na teba nevztahuje oslobodenie podla § 9, ods. 1 b). To hovori, ze od dane je oslobodeny prijem z predaja nehnutelnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku.

Bolo by som rada, ak by mi niekto potvrdil, ci uvazujem spravne.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Aj ja si myslim, že to oslobodenie v mojom prípade asi neplati aj keď som tam mala trvalý pobyt viac 2 roky a vlastním ho 20 rokov.
Pre dva roky prenájmu bytu budem teraz musieť čakať 5 rokov z predajom bytu alebo zaplatiť daň
Len sa snažim najsť spôsob ako vykľučkovať
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ata/mpfo06.rtf
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás potrebovala by som poradiť. Naša zamestnankyňa predala nehnuteľnosť s pozemkom. Nevlastní to viac ako 5 rokov, nebolo to dedené, čiže mala zaplatiť daň z príjmu z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou. Čo však v prípade ak nemá doklad o kúpe. Je možné nahradiť ho napr. súdnoznaleckým posudkom, ktorý ocenil nehnuteľnosť cenou aká by bola v období keď nehnuteľnosť kupovala? A druhý problém je, že ona tie peniaze dostala 31.12.2007, čiže podľa mňa mala urobiť daňové priznanie za rok 2007. Za rok 2007 podala daňové priznanie ale podala typ A a nie typ B. Je nejaká možnosť, aby tie peniaze zdanila v daňovom priznaní za rok 2008? Nejde o nejakú špekuláciu, vyslovene to bola neznalosť a teraz ochota dať to nejako do poriadku. Za rady vopred ďakujem.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás potrebovala by som poradiť. Naša zamestnankyňa predala nehnuteľnosť s pozemkom. Nevlastní to viac ako 5 rokov, nebolo to dedené, čiže mala zaplatiť daň z príjmu z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou. Čo však v prípade ak nemá doklad o kúpe. Je možné nahradiť ho napr. súdnoznaleckým posudkom, ktorý ocenil nehnuteľnosť cenou aká by bola v období keď nehnuteľnosť kupovala? A druhý problém je, že ona tie peniaze dostala 31.12.2007, čiže podľa mňa mala urobiť daňové priznanie za rok 2007. Za rok 2007 podala daňové priznanie ale podala typ A a nie typ B. Je nejaká možnosť, aby tie peniaze zdanila v daňovom priznaní za rok 2008? Nejde o nejakú špekuláciu, vyslovene to bola neznalosť a teraz ochota dať to nejako do poriadku. Za rady vopred ďakujem.
Ešte na doplnenie : peniaze nabehli 31.12.2007 ale vklad do katastra, ktorým ak som dobre rozumela podľa vyššie pripojeného linku sa nadobúda vlastníctvo nehnuteľnosti , bol urobený až v roku 2008, nemohlo by sa nejako odvolať na to, aby teda ten predaj priznala až v roku 2008?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
jana32 Pozri príspevok
A druhý problém je, že ona tie peniaze dostala 31.12.2007, čiže podľa mňa mala urobiť daňové priznanie za rok 2007. Za rok 2007 podala daňové priznanie ale podala typ A a nie typ B. Je nejaká možnosť, aby tie peniaze zdanila v daňovom priznaní za rok 2008?
§ 8
(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás potrebovala by som poradiť. Naša zamestnankyňa predala nehnuteľnosť s pozemkom. Nevlastní to viac ako 5 rokov, nebolo to dedené, čiže mala zaplatiť daň z príjmu z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou. Čo však v prípade ak nemá doklad o kúpe. Je možné nahradiť ho napr. súdnoznaleckým posudkom, ktorý ocenil nehnuteľnosť cenou aká by bola v období keď nehnuteľnosť kupovala? A druhý problém je, že ona tie peniaze dostala 31.12.2007, čiže podľa mňa mala urobiť daňové priznanie za rok 2007. Za rok 2007 podala daňové priznanie ale podala typ A a nie typ B. Je nejaká možnosť, aby tie peniaze zdanila v daňovom priznaní za rok 2008? Nejde o nejakú špekuláciu, vyslovene to bola neznalosť a teraz ochota dať to nejako do poriadku. Za rady vopred ďakujem.
Rozhodne si mala podať DP za rok 2007. Čo sa týka obstarávacej ceny, keďže tú nehnuteľnosť nezdedila len ju musel nejako obstarať - kúpiť. Ako došlo k nadobudnutiu uvedenej nehnuteľnosti?
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Nehnuteľnosť získala darovaním. Aj keď neviem, či ide v pravom zmysle slova o nehnuteľnosť, lebo ide o rozostavaný dom , čo ale zrejme nič nemení na veci.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať