Zavrieť

Porady

Leasing N1 a JU

Prosím o pomoc. Určite to už máte za sebou a mne to už ani nepali a hlavne neviem, čo s leasigom aj keĎ som prečítala všetku dostupnú literatúru.

Takže podnikateľ si zaobstaral ojazdený automobil kategórie N1 na leasing. Je platcom DPH a účtuje v JU.
Obstarávacia cena leasingu - istina je 245 000 s DPH a 205 882,0 bez DPH
Predmet leasingu prevzal 06.04.2004.
Zaplatil prvú zvýšenú splátku vo výške 98 000,- s DPH - zúčtovala som
- 82 352,9 Sk ako výdaj NZD a 15 647,10 do DPH s tým, že som si DPH uplatnila.
- spracovateľský poplatok - celkom 4 664,80 - bez DPH 3920, - ako VPZD - do prevádzkovej réžie.
Mesačne k 7. platí splátku 8 994,- Sk
základ dane 7558,00
DPH - 1436,0
základ dane tvorí istina a úrok + havarijné poistenie 1774,70.
Viem, že si uplatním odpis počítaný ako 205 882 :36=5 718,90 mesačne
cez uzávierkové operácie 5718,90*9=51470, Sk.
Ale neviem to dotiahnuť ďalej. Teda, ako účtovať mesačné splátky a ako počítať rozdiel. Prosím dobré duše o pomoc, lebo neviem preto spraviť daňové priznanie.
Ďakujem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Helenah je offline (nepripojený) Helenah

    Helenah
    Neviem,či som ťa dobre pochopila ale: splátka istiny by nemala byť výdavok ovplyvňujúci DZ,úrok a poistky áno /prevádzková réžia/.Zatiaľ toľko.Príjemný deň.

    Helenah je offline (nepripojený) Helenah

    Helenah
    Lucy, neviem čo chceš prepočítavať. Na auto si vystavíš kartu HM a budeš tam viesť OC, odpisy a ZC.Okrem toho by si mala mať v knihe pohľadávok zaevidovanú pohľadávku voči leasingovej spoločnosti, ktorá sa ti každou splátkou istiny bude znižovať.Upresni čo ti nesedí alebo čo vlastne máš v úmysle robiť.

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    Dobre,to že si dám auto na kartu majetku mi je jasné, teda budem ho mať vo Výkaze v zostatkovej hodnote.

    Uplatním si odpisy - v uzávierkových operáciách,
    Havarijné poistenie dám priamo do nákladov- prevádzková réžia
    Uroky - si prepočítam rovnomerne - na dobu trvania zmluvy.Tak?

    gulas je offline (nepripojený) gulas

    gulas
    Lucy
    Prosím o pomoc. Určite to už máte za sebou a mne to už ani nepali a hlavne neviem, čo s leasigom aj keĎ som prečítala všetku dostupnú literatúru.

    Takže podnikateľ si zaobstaral ojazdený automobil kategórie N1 na leasing. Je platcom DPH a účtuje v JU.
    Obstarávacia cena leasingu - istina je 245 000 s DPH a 205 882,0 bez DPH
    Predmet leasingu prevzal 06.04.2004.
    Zaplatil prvú zvýšenú splátku vo výške 98 000,- s DPH - zúčtovala som
    - 82 352,9 Sk ako výdaj NZD a 15 647,10 do DPH s tým, že som si DPH uplatnila.
    - spracovateľský poplatok - celkom 4 664,80 - bez DPH 3920, - ako VPZD - do prevádzkovej réžie.
    Mesačne k 7. platí splátku 8 994,- Sk
    základ dane 7558,00
    DPH - 1436,0
    základ dane tvorí istina a úrok + havarijné poistenie 1774,70.
    Viem, že si uplatním odpis počítaný ako 205 882 :36=5 718,90 mesačne
    cez uzávierkové operácie 5718,90*9=51470, Sk.
    Ale neviem to dotiahnuť ďalej. Teda, ako účtovať mesačné splátky a ako počítať rozdiel. Prosím dobré duše o pomoc, lebo neviem preto spraviť daňové priznanie.
    Ďakujem vopred.
    Ahoj LUCY
    v splatke mas istinu, urok a haarijne
    z tohoto celku istinu das ako VNZD a zaroven to zauctujes ako splatku zavazku voci leasingovej spolocnosti a urok a poistne das ako vydaj ovplyvnujuci zaklad dane a zauctujes kazdy mesiac podla splatkoveho kalendara (casovo nic nerozlisujes) do prevadzkovej rezie zvysok mas spravne

    Helenah je offline (nepripojený) Helenah

    Helenah
    Ako som ti už napísala, úrok účtuješ priamo do prevádzkovej réžie a od r. 2004 sa nič časovo nerozlišuje a neprepočítava. Ahoj

    Lucy je offline (nepripojený) Lucy

    Lucy
    No a ja si tu lámem hlavu, už mi to nepáli. Ale predsa len sa mi zdá, že musím rozlíšiť, úrok od 7.12.04 do 06.01.05. Alebo nie?

    A ešte zaevidujem záväzok voči leasingovej spoločnosti, teda sumu splátok, koľko musím ešte zaplatiť. A akú pohľadávku si mala na mysli?

    A nevadí, že splátky - istinu a úrok+ HP platím len 2 roky a tretí rok platím len havarijné poistné?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.