Zavrieť

Porady

zahraničná pracovná cesta

Ak zamestnanec ide na zahraničnú pracovnú cestu, má dostať zálohu na túto cestu. Môže sa záloha poskytnúť v Sk a taktiež vyúčtovanie služobnej cesty môže byť v Sk. Ak áno použijem kurz za každý deň iný? Zamestnávateľ nechce vyplácať cesťáky v EUR.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    adriana126 Pozri príspevok
    Ak zamestnanec ide na zahraničnú pracovnú cestu, má dostať zálohu na túto cestu.
    Ak zamestnanec požiada o zálohu, zamestnávateľ ju musí poskytnúť.

    adriana126 Pozri príspevok
    Môže sa záloha poskytnúť v Sk
    Nie, nemôže.

    adriana126 Pozri príspevok
    a taktiež vyúčtovanie služobnej cesty môže byť v Sk.
    Áno, vyúčtovanie už môže byť v SKK.

    adriana126 Pozri príspevok
    Ak áno použijem kurz za každý deň iný? Zamestnávateľ nechce vyplácať cesťáky v EUR.
    Kurz použiješ až pri vyúčtovaní, a to kurz NBS platný v deň vyúčtovania.

    AK nechce vyplácať ZM, tak nech nedáva zálohu a nech po skončení cesty vyplatí nároky v SKK, ak to zamestnancom nevadí.

    neliak je offline (nepripojený) neliak

    neliak
    Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty

    Toto je uvedené v zákone - ja som z toho pochopila, že ked sa jedná o zahraničnú pracovnú cestu, tak preddavok musí byť vždy. Či sa vychádza z iného ustanovenia, kde sa dáva, len ak o to zamestnanec požiada?
    Nevytknú pri kontrole, že nebola poskytnutá záloha vopred?
    Ďakujem veľmi pekne za odpoved

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    neliak Pozri príspevok
    Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty

    Toto je uvedené v zákone - ja som z toho pochopila, že ked sa jedná o zahraničnú pracovnú cestu, tak preddavok musí byť vždy. Či sa vychádza z iného ustanovenia, kde sa dáva, len ak o to zamestnanec požiada?
    Nevytknú pri kontrole, že nebola poskytnutá záloha vopred?
    Ďakujem veľmi pekne za odpoved
    Aj pri tuzemskej aj pri zahraničnej je zamestnávateľ pvinný dať preddavok len ak o to zamestnanec požiada. Pokiaľ zamestnanec nepotrebuje preddavok, nemusí mu dávať.

    Dipmomovka je offline (nepripojený) Dipmomovka

    Dipmomovka
    Zaciatok roka som bola na skoleni o cestovnych nahradach a tam vyslovne skolitelka povedala, ze zamestnavatel musi poskytnut preddavok na zahranicnu cestu a to v inej ako slovenskej mene. Ako je to vsak v praxi? My napriklad nemame valutovu pokladnu. Moze sa to nejako obist bez porusenia zakona?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Dipmomovka Pozri príspevok
    Zaciatok roka som bola na skoleni o cestovnych nahradach a tam vyslovne skolitelka povedala, ze zamestnavatel musi poskytnut preddavok na zahranicnu cestu a to v inej ako slovenskej mene. Ako je to vsak v praxi? My napriklad nemame valutovu pokladnu. Moze sa to nejako obist bez porusenia zakona?
    Síce som to už písal hore, ale nevadí, zopakujem ti to ešte raz.

    V zmysle ZoCN musí zamestnávateľ vyplatiť zálohu len vtedy, ak o ňu zamestnanec požiada. Ak nepožiada, nemusí byť dávaná záloha.

    Pokiaľ však požiada, tak mu treba dať zahraničnú menu. ZoCN neumožňuje dať zálohu v SKK. Vyúčtovanie už môže byť v SKK, pokiaľ s tým súhlasí zamestnanec.

    Aj v praxi je to tak. U všetkých 3 zamestnávateľoch, kde som doteraz pracoval (bankový a poisťovací sektor) sa bežne chodilo na jednodňové pracovné cesty bez zálohy, veď tých pár EUR (či predtým ATS, CZK,...) má každý aj vlastné a následne sa to vyúčtovalo. U dlhších ciest sme už žiadali zálohu.

    MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

    MartinkoK
    dobrý deň,
    prosím Vás o radu, zamestnanec išiel na SC v sobotu, na tento deň má aj potvrdené prebratie tovaru v ČR mal tam zabezpečený nocľah u známeho konateľa našej sro, v nedeľu nejazdil, až v pondelok, kedy sa aj vrátil.
    Môžem mu vypočítať stravné + vreckové aj na tú nedeľu, kedy vlastne nepodal žiaden prac.výkon?

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    MartinkoK Pozri príspevok
    dobrý deň,
    prosím Vás o radu, zamestnanec išiel na SC v sobotu, na tento deň má aj potvrdené prebratie tovaru v ČR mal tam zabezpečený nocľah u známeho konateľa našej sro, v nedeľu nejazdil, až v pondelok, kedy sa aj vrátil.
    Môžem mu vypočítať stravné + vreckové aj na tú nedeľu, kedy vlastne nepodal žiaden prac.výkon?
    Nielenže môžeš, ale aj musíš. Veď on bol na pracovnej ceste aj v nedeľu a musel sa tam stravovať a piť.

    zahraničná pracovná cesta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.