Zavrieť

Porady

výpovedná doba - sankcia

Čaute,

chcela by som vás poprosiť o radu ohľadne nedodržania výpovednej doby zo strany zamestnanca. § 62 Zákonníka práce hovorí,že v prípade, že zamestnanec nedodrží dovjmesačnú dobu, zamestnávateľ má právo na zrážku vo výške priemerného zárobku. Podmienkou je, že to musí mať ukotvené aj v pracovnej zmluve. Čo v prípade, že zamestnanec odrobí 10 dní a odíde bez dodržania výpovednej doby a v zmluve má zakotvené, že v prípade jej nedodržania mu môže zamestnávteľ urobiť zrážku. Názor jedného právnika bol, že aj keď to má v zmluve, zamestnávateľ keď s ním neuzatvorí dohodu o zrážke, môže to vymáhať iba súdnou cestou. Tak na čo slúži vôbec § 62?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Miri82 Pozri príspevok
    Čaute,

    chcela by som vás poprosiť o radu ohľadne nedodržania výpovednej doby zo strany zamestnanca. § 62 Zákonníka práce hovorí,že v prípade, že zamestnanec nedodrží dovjmesačnú dobu, zamestnávateľ má právo na zrážku vo výške priemerného zárobku. Podmienkou je, že to musí mať ukotvené aj v pracovnej zmluve. Čo v prípade, že zamestnanec odrobí 10 dní a odíde bez dodržania výpovednej doby a v zmluve má zakotvené, že v prípade jej nedodržania mu môže zamestnávteľ urobiť zrážku. Názor jedného právnika bol, že aj keď to má v zmluve, zamestnávateľ keď s ním neuzatvorí dohodu o zrážke, môže to vymáhať iba súdnou cestou. Tak na čo slúži vôbec § 62?
    Presne na to, že zamestnáv. má nárok na peňažnú náhradu. Dohoda o zrážke v tomto prípade nie je potrebná, pretože tá náhrada je už dohodnutá-uvedená v PZ.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Miri82 Pozri príspevok
    Čaute,

    chcela by som vás poprosiť o radu ohľadne nedodržania výpovednej doby zo strany zamestnanca. § 62 Zákonníka práce hovorí,že v prípade, že zamestnanec nedodrží dovjmesačnú dobu, zamestnávateľ má právo na zrážku vo výške priemerného zárobku. Podmienkou je, že to musí mať ukotvené aj v pracovnej zmluve. Čo v prípade, že zamestnanec odrobí 10 dní a odíde bez dodržania výpovednej doby a v zmluve má zakotvené, že v prípade jej nedodržania mu môže zamestnávteľ urobiť zrážku. Názor jedného právnika bol, že aj keď to má v zmluve, zamestnávateľ keď s ním neuzatvorí dohodu o zrážke, môže to vymáhať iba súdnou cestou. Tak na čo slúži vôbec § 62?
    Potrebujem si upresniť jednu vec:

    Čo to znamená, že odrobí 10 dní? 10 dní v rámci výpovednej doby, alebo 10 dní od začiatku pracovného pomeru?

    Aj v rámci pracovnej zmluvy možno dohodnúť zrážku zo mzdy. Dohoda o zrážke nemusí byť samostatnou zmluvou, dôležité je, aby s dohodou súhlasili obe strany. Keďže PZ podpisujú obe strany, môžu si v nej dohodnúť čokoľvek, čo neodporuje zákonom. Takže ak je sankcia dohodnutá v PZ, môže si ju zamestnávateľ strhnúť zo mzdy zamestnanca.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Tweety Pozri príspevok
    Presne na to, že zamestnáv. má nárok na peňažnú náhradu. Dohoda o zrážke v tomto prípade nie je potrebná, pretože tá náhrada je už dohodnutá-uvedená v PZ.
    Zase si mala rýchlejšie prsty??

    Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

    Miri82
    Tweety a Chobot, ďakujem Vám za odpoveď. Aj ja sa prikláňam k Vášmu názoru, ale pomýlilo ma vyjadrenie právnika, ktorý by mal podávať správne informácie.A čo sa týka tých 10 dní bližšie -zamestnanec je zamestnanýna dobu neurčitú. V mesiaci marec odpracuje 10 dní, potom doručí výpoveď a od vtedy už do práce nechodí. Zamestnávateľ sa mu rozhodne urobiť zrážku - no určite to nebude vo výške priemerného mesačného zárobku. Tak sa rozhodne mu zraziť aspoň takú čiastku, aby mal zachové 60% životného minima.Bude zamestnávateľ postupovať správne?

    Miri82 je offline (nepripojený) Miri82

    Miri82
    Miri82 Pozri príspevok
    Tweety a Chobot, ďakujem Vám za odpoveď. Aj ja sa prikláňam k Vášmu názoru, ale pomýlilo ma vyjadrenie právnika, ktorý by mal podávať správne informácie.A čo sa týka tých 10 dní bližšie -zamestnanec je zamestnanýna dobu neurčitú. V mesiaci marec odpracuje 10 dní, potom doručí výpoveď a od vtedy už do práce nechodí. Zamestnávateľ sa mu rozhodne urobiť zrážku - no určite to nebude vo výške priemerného mesačného zárobku. Tak sa rozhodne mu zraziť aspoň takú čiastku, aby mal zachové 60% životného minima.Bude zamestnávateľ postupovať správne?
    Halooo, odpovie a pomôže mi niekto?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Miri82 Pozri príspevok
    Tweety a Chobot, ďakujem Vám za odpoveď. Aj ja sa prikláňam k Vášmu názoru, ale pomýlilo ma vyjadrenie právnika, ktorý by mal podávať správne informácie.A čo sa týka tých 10 dní bližšie -zamestnanec je zamestnanýna dobu neurčitú. V mesiaci marec odpracuje 10 dní, potom doručí výpoveď a od vtedy už do práce nechodí. Zamestnávateľ sa mu rozhodne urobiť zrážku - no určite to nebude vo výške priemerného mesačného zárobku. Tak sa rozhodne mu zraziť aspoň takú čiastku, aby mal zachové 60% životného minima.Bude zamestnávateľ postupovať správne?
    haló, haló,... nárok má, ale ak si ho neuplatní v plnej výške zo spomínaných dôvodov, bude to aj tak v poriadku.

    výpovedná doba - sankcia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.