Zavrieť

Porady

S.r.o. a konateľ

potrebovala by som poradit manzel zalozil s.r.o .Ma sa vo svojej spolocnosti zamestnat ako zamestnanec na trvali pomer ,dohodu ,alebo si ma otvorit zivnost (ale podnikal by v rovnakej cinnosti ako spolocnost).Co by pre neho bolo najvyhodnejsie ,aby nemal vysoke odvody?
Usporiadat
Daxis Daxis

Daxis je offline (nepripojený) Daxis

Ahoj. Pokiaľ chce platiť čo najmenej do štátnej kasy, je jedno elegantné riešenie (a hlavne legálne). Zaeviduje sa v poisťovniach ako dobrovoľne nezamestnaná osoba (samoplatca) a bude odvádzať povinné platby z minimálnej mzdy. Pre s.r.o. bude vykonávať činnosti z pozície konateľa bez nároku na finančné ohodnotenie. Nebude si dávať plat, ale aby mal aj nejaký príjem, musí na služobné účely používať súkromné vozidlo a preplácať si cestovné (kilometrovné, náhrady za PHM a stravné) - cesťáky si samozrejme musí písať, aby bolo podľačoho účtovať. Mne to takto funguje a daňový úrad mi na to nič nenamietal, mám to odkonzultované aj s právnikom.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
renka104 Pozri príspevok
potrebovala by som poradit manzel zalozil s.r.o .Ma sa vo svojej spolocnosti zamestnat ako zamestnanec na trvali pomer ,dohodu ,alebo si ma otvorit zivnost (ale podnikal by v rovnakej cinnosti ako spolocnost).Co by pre neho bolo najvyhodnejsie ,aby nemal vysoke odvody?
Daxis Pozri príspevok
Ahoj. Pokiaľ chce platiť čo najmenej do štátnej kasy, je jedno elegantné riešenie (a hlavne legálne). Zaeviduje sa v poisťovniach ako dobrovoľne nezamestnaná osoba (samoplatca) a bude odvádzať povinné platby z minimálnej mzdy. Pre s.r.o. bude vykonávať činnosti z pozície konateľa bez nároku na finančné ohodnotenie. Nebude si dávať plat, ale aby mal aj nejaký príjem, musí na služobné účely používať súkromné vozidlo a preplácať si cestovné (kilometrovné, náhrady za PHM a stravné) - cesťáky si samozrejme musí písať, aby bolo podľačoho účtovať. Mne to takto funguje a daňový úrad mi na to nič nenamietal, mám to odkonzultované aj s právnikom.
Riešenie čo ponúka Daxis je naozaj elegantné.

Osobne ale túto problematiku by som vnímal trošku v širšom kontexte. A to zdôvodu neskoršieho dopadu platenia minimálnych odvodov na dôchodkové zabezpečenie.

Treba pouvažovať či manžel je už v preddôchodkovom veku alebo "ešte má čas" nad dôchodkom si lámať hlavu.

Zivnosť nie je potrebná, ako bolo písané vyššie. Konateľ je menovaný zakladateľsko listinou, a teda nepotebuje pracovno-právny vzťah k spoločnosti na to aby mohol vykonávať funkciu konateľa. Na druhej strane, ak nie je z iného titulu zdravotne poistený (zamestnanie v inej firme, szčo...) tak bude povinný platiť zdravotné poistenie. Či ako samoplatiteľ alebo cez svoju s.r.o. Totiž platby samoplatiteľa nie sú nákladom spoločnosti. Ale keby si každý mesiac vyplácal konateľskú odmenu, tak odvodová povinnosť je iba voči zdravotnej poisťovni (do SP sa neplatí nič). A samozrejme daň, ktorú si môže na konci roka podaním DP vyžiadať späť (uplatní si nezdaniteľnú čiastku, ktorú z konateľskej odmeny nemôže, nakoľko nejedná sa o prac.pravny vzťah).

Preto si treba zvážiť pre a proti.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 16.04.08 at 09:51
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

smith Pozri príspevok
A samozrejme daň, ktorú si môže na konci roka podaním DP vyžiadať späť (uplatní si nezdaniteľnú čiastku, ktorú z konateľskej odmeny nemôže, nakoľko nejedná sa o prac.pravny vzťah).

Preto si treba zvážiť pre a proti.
Aj v jeho prípade, je možné uplatniť si nezdaniteľnú čiastku počas obdobia poberania odmeny u platiteľa dane.
0 0
renka104 renka104

renka104 je offline (nepripojený) renka104

manzel ma do dochodku daleko takze nad tym este neuvazuje ,zatial si plati zdravotnu poistku ako samoplatca.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Denda Pozri príspevok
Aj v jeho prípade, je možné uplatniť si nezdaniteľnú čiastku počas obdobia poberania odmeny u platiteľa dane.
Ďakujem za opravu. Takže podpísať vyhlásenie a keď odmena je do NČ sa daň neplatí.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Má zmysel platiť odvody z min.mzdy ako konateľ s.r.o. keď už mám splnenú podmienku odpracovania 15 rokov?Tak či tak budem mať rovnaký min.dochodok .Alebo sa mýlim?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
pivko Pozri príspevok
Má zmysel platiť odvody z min.mzdy ako konateľ s.r.o. keď už mám splnenú podmienku odpracovania 15 rokov?Tak či tak budem mať rovnaký min.dochodok .Alebo sa mýlim?
Podľa veku máš do dôchodku ešte dobrých 20 rokov. Ak sa nemýlim, tak dôchodok sa vypočítava z vymeriavacích základov za posledných 20 rokov pred dôchodkom. Nebudeš platiť, nebudeš mať vymeriavacie základy.

Ak sa mýlim opravte ma.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
smith Pozri príspevok
Podľa veku máš do dôchodku ešte dobrých 20 rokov. Ak sa nemýlim, tak dôchodok sa vypočítava z vymeriavacích základov za posledných 20 rokov pred dôchodkom. Nebudeš platiť, nebudeš mať vymeriavacie základy.

Ak sa mýlim opravte ma.
Je to naozaj tak?potvrdí to ešte niekto?
Vopred ďakujem.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
pivko Pozri príspevok
Je to naozaj tak?potvrdí to ešte niekto?
Vopred ďakujem.
Tak že nikto nemá iný názor?Tak to som z toho
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
pivko Pozri príspevok
Tak že nikto nemá iný názor?Tak to som z toho
potvrdzujem, čo napísal Zolee
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Ohladom toho platenia odvodov ja som skor zastanca, aby si clovek na ten dochodok nasetril sam, a ten "dochodok" bude neporovnatelne lepsi, ako ked to bude davat do toho "deraveho kybla", kde sa to vsetko straca. Cize v tomto pripade radsej nebyt zamestnany vo svojej spolocnosti, platit si len zdravotne a odkladat si na dochodok sam, t.j. nejake investovanie, sporenie, zivotne poistenie, atd...
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
robin78 Pozri príspevok
Ohladom toho platenia odvodov ja som skor zastanca, aby si clovek na ten dochodok nasetril sam, a ten "dochodok" bude neporovnatelne lepsi, ako ked to bude davat do toho "deraveho kybla", kde sa to vsetko straca. Cize v tomto pripade radsej nebyt zamestnany vo svojej spolocnosti, platit si len zdravotne a odkladat si na dochodok sam, t.j. nejake investovanie, sporenie, zivotne poistenie, atd...
to by bolo všetko pekné, keby každý bol iniciatívny v podnikaní, pretože nie každý má na to "bunky", ako sa hovorí, a nie každý má aj možností... a tých "ale" by bolo...

a niekto je aj rád zamestnaný
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

cactus Pozri príspevok
to by bolo všetko pekné, keby každý bol iniciatívny v podnikaní, pretože nie každý má na to "bunky", ako sa hovorí, a nie každý má aj možností... a tých "ale" by bolo...

a niekto je aj rád zamestnaný
suhlasim, zamestnanci proste nemaju sancu sa z tych odvodov nejako vykrutit a sporit si sami... ale tu v teme sa renka104 rozhoduje, ze ci sa zamestnat vo vlastnej sro, alebo nie, takze ked je moznost volby tak prakticky niet z coho vyberat
Naposledy upravil robin78 : 25.04.08 at 07:44
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Tak že ešte raz
Mám do dochodku cca 20 rokov
Pretanem teraz platiť odvody do soc.poisťovne
Doteraz mám odpracovaných cca 20 rokov - odvody vačsinou z min.mzdy
Dostanem nejaký dochodok???Alebo nedostanem nič???
Aky by bol rozdiel cca v tom čo dostanem/ak dostanem/ ak neplatím ,alebo ak platím???/samozrejme že dnes ,lebo asi nikto nevie aké budú dochodky o 20 rokov/
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Prosím Vás o radu:

Prednášajúci nám na jednej prednáške povedal, že od roku 2005 musí mať konateľ s sro-čkou uzavretý pracovno-právny vzťah. Prosím o radu, podľa ktorého § a zákona to takto má byť. Určite sa na to bude pýtať na skúške.

Ďakujem Vám za radu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nesúhlasím. Konateľ nemusí mať s s.r.o. uzatvorený pracovno-právny vzťah.

Ale ak pre s.r.o. vykonáva prácu inú, ako len výkon funkcie konateľa, tak samozrejme ak ide o závislú prácu a nie je súčasne spoločníkom danej s.r.o., má mať v súlade so Zákonníkom práce uzatvorený PP vzťah - pracovný pomer, prípadne niektorú z dohôd o práci mimo PP.
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Ďakujem za radu, konateľ je súčasne aj spoločníkom s.r.o.
Podľa prednášajúceho musí byť konateľ v prac. pomere kvôli odvodom do SP.

Už som si myslela, že som v prípade konateľov pochybila ja. Našťastie, mýlne informácie má tento prednášajúci.
Teda aj toto je jedným z príkladov, čo nás učia na VŠ. Ja som, našťastie, externistka, ale čo potom denní študenti? Naozaj je na mieste otázka : "Čo Vás v tej škole učia" s malou úpravou "kto Vás v tej škole učí".
Samozrejme, česť výnimkam.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prednášateľ je zrejme (citovo) naviazaný na Sociálnu poisťovňu. Len a len z úcty ku konkurencií sa ďalej vyjadrovať nebudem.
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

ostáva mi len súhlasiť.

Janette
0 0
avipe avipe

avipe je offline (nepripojený) avipe

Chcela by som ešte jednu doplňujúcu otázku, keby ako konateľ dostával mesačne odmenu konateľa, mohol by používať firemné auto prípadne mobilný telefón?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať