Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra a DPH

Zdravím,
ak SZČO, kvartálny plátca dph, vystaví zálohovú faktúru na 400.000,- Sk, ale príde mu len čiastočná úhrada 200.000,- Sk, tak má vystaviť ostrú faktúru na tých prijatých 200.000,- a z toho odviesť dph?
Dík
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Pukluš Pozri príspevok
Zdravím,
ak SZČO, kvartálny plátca dph, vystaví zálohovú faktúru na 400.000,- Sk, ale príde mu len čiastočná úhrada 200.000,- Sk, tak má vystaviť ostrú faktúru na tých prijatých 200.000,- a z toho odviesť dph?
Dík
Vystavená faktúra nebude "ostrá". Ale stále zálohová, len na účely odvodu DPH z prijatej platby vo výške 200 tisíc.

"Ostrá" faktúra sa má vystaviť až po ukončení dodania, v ktorom budú zohladnené zálohové platby.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Pukluš Pozri príspevok
Zdravím,
ak SZČO, kvartálny plátca dph, vystaví zálohovú faktúru na 400.000,- Sk, ale príde mu len čiastočná úhrada 200.000,- Sk, tak má vystaviť ostrú faktúru na tých prijatých 200.000,- a z toho odviesť dph?
Dík
Zjednodušene:

Zálohová fa - taká, ktorou žiadate úhradu nejakej sumy vopred -na tovar alebo služby; je to zal. fa pred dodávkou, pred prijatím platby;neobsahuje daň -( u Vás zal.fa na 400.000,-)

Zálohová fa daňová - vystavuje sa pre účely Dph - je to fa, ktorá je vystavená k prijatej zálohe, ak sa ešte nevystavuje ostrá fa (vo Vašom prípade to bude 168.067,20 + 31.932,80; z tejto ZFD odvádzate Dph )

Vyšlá "ostrá" fa - je to konečná vyúčtovacia fa po ukončení dodávky za celé poskytnuté plnenie. V tejto fa sa odpočítajú hodnoty zo zálohovej fa daňovej a výsledná suma je už len rozdiel, ktorý treba doplatiť a Dph sa odvádza už tiež len vo výške rozdielu dane.
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

neviem ako mám uhradiť faktúru ak: zálohová na 26042,-, úhrada 5000,-. zostatok zálohovej 21042, prijatá ostrá 26042, odpočet zálohy 5000 zostatok 21042, čo bolo uhradené pokladňou, čiže ostrá uhradená, ale v zálohovej mi stále visí 21042 a neviem ako uhradiť môžem cez ID zaúčtovaním 3595/395 ? alebo ako by to bolo najsprávnejšie? ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

yvica Pozri príspevok
neviem ako mám uhradiť faktúru ak: zálohová na 26042,-, úhrada 5000,-. zostatok zálohovej 21042, prijatá ostrá 26042, odpočet zálohy 5000 zostatok 21042, čo bolo uhradené pokladňou, čiže ostrá uhradená, ale v zálohovej mi stále visí 21042 a neviem ako uhradiť môžem cez ID zaúčtovaním 3595/395 ? alebo ako by to bolo najsprávnejšie? ďakujem
Účtovala si aj ZF? Tie predsa neúčtujeme.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

cez id - v pohode sa dá likvidovať takýto prípad z predkontáciou "bez"=bez zaúčtovania, ak je pzf tiež z predkontáciou "bez"
0 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

neúčtovala len je zaevidovaná, ale ostala mi tam vysieť suma ktorá bola uhradená už z ostrej.
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Dobrý deň,
zákazníkovi som vystavil zálohovú faktúru na tovar v plnej výške. Prišla úhrada na účet, ale nastal problém, tovar mu budem posielať až v júli. Zákazníkovi to nevadí, nechce vrátiť platbu späť, že počká na tovar.
Mám teda vystaviť v deň prijatia platby zálohovú fa daňovú a ostrú faktúru až v júli, v deň odoslania tovaru?
Vďaka.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

calimero1 Pozri príspevok
Dobrý deň,
zákazníkovi som vystavil zálohovú faktúru na tovar v plnej výške. Prišla úhrada na účet, ale nastal problém, tovar mu budem posielať až v júli. Zákazníkovi to nevadí, nechce vrátiť platbu späť, že počká na tovar.
Mám teda vystaviť v deň prijatia platby zálohovú fa daňovú a ostrú faktúru až v júli, v deň odoslania tovaru?
Vďaka.
AK si platiteľom dph, tak áno, do 15 dní od dátumu prijatia zálohy vystavíš doklad k prijatej zálohe. Tzv.ostrú potom vystavíš až keď budeš dodávať tovar.
§19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
0 0
calimero1 calimero1

calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Áno, som platiteľ DPH. Ešte ma napadla jedna vec. Štandardne to robievam tak, že zákazník uhradí nedaňovú zálohovú faktúru v plnej výške a v deň, keď mi prídu peniaze na účet, vystavím ostrú faktúru a pošlem mu ju aj s tovarom. Niekedy však nestihnem tovar poslať v deň prijatia platby (a vystavenia ostrej faktúry), ale odošlem ho až na ďalší deň. Je to problém?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

calimero1 Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Áno, som platiteľ DPH. Ešte ma napadla jedna vec. Štandardne to robievam tak, že zákazník uhradí nedaňovú zálohovú faktúru v plnej výške a v deň, keď mi prídu peniaze na účet, vystavím ostrú faktúru a pošlem mu ju aj s tovarom. Niekedy však nestihnem tovar poslať v deň prijatia platby (a vystavenia ostrej faktúry), ale odošlem ho až na ďalší deň. Je to problém?
Nie, nie je, na vystavenie faktúry máš 15 dní. V rámci jedného mesiaca stačí vystaviť jednú faktúru, kde deň dodania je deň prijatia zálohy.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať. SZČO vystavil zálohovú faktúru, ale už aj s vyčíslenou DPH, je to OK? Kedy dať túto faktúru do DPH? Až keď bude uhradená? Alebo tým, že už ju vystavil s DPH, tak ju tam treba dať? Ďakujem
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Na zálohovej faktúre môže byť vyčíslená DPH len informatívne. DPH sa uplatňuje len na "ostrej" faktúre.
0 0
lenka.ba lenka.ba

lenka.ba je offline (nepripojený) lenka.ba

čiže ked ju uhradia, tak treba vystaviť ostrú faktúru s dátumom dodania úhrady zálohy a až potom DPH dať aj do DPH výkazu... pochopila som ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenka.ba Pozri príspevok
čiže ked ju uhradia, tak treba vystaviť ostrú faktúru s dátumom dodania úhrady zálohy a až potom DPH dať aj do DPH výkazu... pochopila som ?
AK ZF úhradia , ak je platiteľom dph, do 15 dní vystavíš faktúru k prijatej platbe a odvedieš daň.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zo zálohovej fa musí byť jednoznačné, že na nej uvedená DPH je len informatívna. Podľa mňa tam nemá vôbec byť uvedená - len brutto čiastka k úhrade, max. s poznámkou, že suma zahrňuje v sebe aj výšku DPH, ale to už bymalo byť skôr zrejmé zo zmluvy, objednávky, cenníka.
Dosť často sa mi pri kontrolách stáva, že nájdem ZF zaúčtovanú aj s nárokom na odpočítanie DPH - chyba.
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

Zdravím, prosím o radu s mojím problémom. Zakáznikovi som vystavila v júli zálohovú faktúru za tovar vo výške 1100€. Dňa 24.07.2012 mi prišla len časť z nej na bankový účet - 500€. Dnes je 15. deň od prijatia platby ak dobre počítam, ale tovar mi príde až zajtra. Takže musím dnes vystaviť faktúru k prišlej zálohe 500€ a zajtra potom vystaviť znova faktúru, ktorá pôjde s tovarom a bude tam DPH už len z rozdielu, teda zo sumy 600€. Ešte nikdy som faktúru k prijatej zálohe nemusela vystavovať, tak mi nie je jasné ako sa táto faktúra vlastne bude volať. Mám ju zaradiť ku klasickým odoslaným faktúram, ktoré vystavujem za tovar? Alebo k zálohovým faktúram len na tejto bude vyčíslené DPH a aj pôjde do daňového priznania? Vopred veľmi ďakujem za rady, lebo neviem ako na to
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

11MON04 Pozri príspevok
Zdravím, prosím o radu s mojím problémom. Zakáznikovi som vystavila v júli zálohovú faktúru za tovar vo výške 1100€. Dňa 24.07.2012 mi prišla len časť z nej na bankový účet - 500€. Dnes je 15. deň od prijatia platby ak dobre počítam, ale tovar mi príde až zajtra. Takže musím dnes vystaviť faktúru k prišlej zálohe 500€ a zajtra potom vystaviť znova faktúru, ktorá pôjde s tovarom a bude tam DPH už len z rozdielu, teda zo sumy 600€. Ešte nikdy som faktúru k prijatej zálohe nemusela vystavovať, tak mi nie je jasné ako sa táto faktúra vlastne bude volať. Mám ju zaradiť ku klasickým odoslaným faktúram, ktoré vystavujem za tovar? Alebo k zálohovým faktúram len na tejto bude vyčíslené DPH a aj pôjde do daňového priznania? Vopred veľmi ďakujem za rady, lebo neviem ako na to
Urobíš faktúru k prijatej platbe s rozpisom dph. Potom vystavíš samotnú faktúru k dodaniu tovaru, tam odpočítať prijatú zálohu a vyrovnáš aj dph. Obidve faktúry vstupujú do dph.
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

Ale môžem tieto faktúry obidve zaradiť ku klasickým odoslaných faktúra teda? Včera som napriklad vystavila odoslanú faktúru za tovar č. 25 a dnes teda vystavím odoslanú faktúru č. 26 a tam len bude napísané niečo také, že fakturujem k prijatej platbe a bude tam rozpísaná dph? Možno zvláštna otázka, ale neviem si tú faktúru predstaviť, lebo som s ňou doteraz nestretla.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

11MON04 Pozri príspevok
Ale môžem tieto faktúry obidve zaradiť ku klasickým odoslaných faktúra teda? Včera som napriklad vystavila odoslanú faktúru za tovar č. 25 a dnes teda vystavím odoslanú faktúru č. 26 a tam len bude napísané niečo také, že fakturujem k prijatej platbe a bude tam rozpísaná dph? Možno zvláštna otázka, ale neviem si tú faktúru predstaviť, lebo som s ňou doteraz nestretla.
Áno, zaradíš ich ku klasickým faktúram,. A tú faktúru z prijatej platby som napísala, že bude s rozpisom dph.
0 0
11MON04 11MON04

11MON04 je offline (nepripojený) 11MON04

Tak potom už mi to je jasné, nevedela som hlavne kam takúto faktúru zaradiť. Ďakujem za pomoc.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať