Zavrieť

Porady

dobrovoľné NP - a PN

dobrý deň poraďáci, je veľa príspevkov o maximálnej materskej. Chcela by som vedieť, či po prihlásení na DNP - maximálny VZ je nárok na ošetrovné z maximálneho VZ, alebo z minimálneho? Celá záležitosť sociálnej poisťovne je pre mňa španielska dedina, a len postupne prichádzam na to, o čo som prišla počas mojich rodičovských dovolenkách.
Naposledy upravil editasara : 21.04.08 at 15:08
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Ak si uplatnuješ nárok na ošetrovné z DNP do 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP, tak výška ošetrovného je minimálna. Až keby si si uplatnovala nárok na ošetrovné od 183-tieho dna (26týždnov x 7dní +1), tak by sa ošetrovné rátalo z maxima, teda z VZ v rozhodujúcom období.

    (len som nepochopila, prečo je v názve témy PN a nie OČR, lebo v prípade PN treba splniť ešte jednu podmienku )
    Naposledy upravil brčko : 21.04.08 at 15:10

    danka1707 je offline (nepripojený) danka1707

    danka1707
    Som nemocensky poistená ako zamestnanec. Momentálne som na PN /problém s kolenom/. Lekár mi do budúcna odporúča operáciu kolena s následnou PN /cca 3 mes./ Chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistiť, aby som poberala max. nemocenskú dávku. Poradíte ??? V terajšom pracovnom pomere som od 1.12.2007.

    danka1707 je offline (nepripojený) danka1707

    danka1707
    do nároku na NP z DNP sa do 270 dní započítava obdobie, akéhokoľvek ukončeného NP . Alebo nie ?? /aj zamestnaneckého/

    danka1707 je offline (nepripojený) danka1707

    danka1707
    ale bolo ukončené, a 1.12.2007 znova začal iný prac.pomer. Alebo v tom nemám jasno ??

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    danka1707 Pozri príspevok
    Som nemocensky poistená ako zamestnanec. Momentálne som na PN /problém s kolenom/. Lekár mi do budúcna odporúča operáciu kolena s následnou PN /cca 3 mes./ Chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistiť, aby som poberala max. nemocenskú dávku. Poradíte ??? V terajšom pracovnom pomere som od 1.12.2007.
    škoda, že si neuviedla trvanie ukončeného nem.poistenia. Od - do, bola by jednoduchšia, jednoznačnejšia a kratšia odpoved.

    Ak nastúpiš na PN a uplatnuješ si nárok z trvajúceho DNP, tak treba splniť podmienku 270dní nem. poistenia v období dvoch rokov pred nástupom na PN. Ak by si teda nastúpila na PN=operáciu napr. 1.6.08, tak sa sleduje obdobie od 1.6.06 do 31.5.08. K samotným dnom DNP sa prirátajú aj dni ukončených nem.poistení, ak spadajú do obdobia dvoch rokov a nekryjú sa s dnami DNP. Ak by si si teda ku dnom DNP prirátala aj dni ukončeného PP (ak ich máš) a spolu splníš podmienku 270dní NP, tak ti vznikne nárok na nemocenské aj z DNP. Ak podmienka 270dní nebude splnená, nárok na nemocenské z DNP ti nevznikne.
    Samotná výška nemocenského z DNP je závislá od toho, či od posledného (u teba asi aj prvého) prihlásenia na DNP uplynie 26týždnov, alebo nie. Ak neuplynie (ale samozrejme 270dní je splnených), tak výška nemocenského z DNP bude rátaná z minimálnej mzdy, teda nemocenské t.č. 148,50Sk na den od štvrtého dna PN. Ak by si si uplatníla nárok na nemocenské z DNP od 183-tieho dna (teda po 26týždnoch), tak by sa rátalo nemocenské z VZ-ov v rozhodujúcom období, teda zjednodušene povedané "zo skutočného VZ".
    TAkže ozaj záleží, či máš ukončené NP s potrebným počtom dní NP. Ak áno a plánuješ operáciu do pol roka, tak stačí, ak sa prihlásiš na DNP aj pár dní pred operáciou a z minim.VZ (ale samozrejme, ak dni z ukončeného NP v posl.dvoch rokoch dosiahnu cca 270dní, resp.viac). Ak však plánuješ operáciu až po pol roku (26týždnoch), tak sa ti oplatí prihlásiť hned z VZ rozdielu mesačného maxima a VZ (HM) zo zamestnania.
    Naposledy upravil brčko : 22.04.08 at 19:09

    dobrovoľné NP - a PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.