Zavrieť

Porady

finančný rabat

Dobrý deň priatelia,

chcela by som sa poradiť, sme platitelia DPH a dodávateľ (platiteľ) nám faktúroval finančný rabat -5% zľava. Ako to posúdim z hľadiska DPH? Na FA je uvedený ZD a DPH. Môžem si uplatniť odpočítanie z DPH?
Prosím poraďte.
DIK
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Wodickova Pozri príspevok
    Dobrý deň priatelia,

    chcela by som sa poradiť, sme platitelia DPH a dodávateľ (platiteľ) nám faktúroval finančný rabat -5% zľava. Ako to posúdim z hľadiska DPH? Na FA je uvedený ZD a DPH. Môžem si uplatniť odpočítanie z DPH?
    Prosím poraďte.
    DIK
    Ano môžeš si uplatniť, resp. musíš. Tento rabat ti znižuje dph na vstupe.

    Wodickova je offline (nepripojený) Wodickova

    Wodickova
    Ďakujem, ale nechcel si povedať, že zvyšuje DPH na vstupe? Ved keď napr. dodávatel fakturoval fin. rabat 5%, kde napr. ZD bol 10000,-, DPH 1900,-, tak do odpočítania dám 1900 Sk. Tým padom to povyší daň na vstupe. Ale možno rozmýšľam zle.
    Aj tak díky.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    smith Pozri príspevok
    Ano môžeš si uplatniť, resp. musíš. Tento rabat ti znižuje dph na vstupe.
    Wodickova Pozri príspevok
    Ďakujem, ale nechcel si povedať, že zvyšuje DPH na vstupe? Ved keď napr. dodávatel fakturoval fin. rabat 5%, kde napr. ZD bol 10000,-, DPH 1900,-, tak do odpočítania dám 1900 Sk. Tým padom to povyší daň na vstupe. Ale možno rozmýšľam zle.
    Aj tak díky.
    Riadne došlé faktúry DPH na vstupe zvyšujú, táto bude znižovať. Rabat je vlastne zľava, tak ti ju dobropisoval.

    tara05 je offline (nepripojený) tara05

    tara05
    Prosím Vás o radu, príde mi dobropis na finančný rabat bez dph, zaúčtujem -56803/-32101a potom na konci roka id preučtujem celu 56803, +56803/648, alebo 602? Finančný rabat je aký výnos? Ďakujem

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    tara05 Pozri príspevok
    Prosím Vás o radu, príde mi dobropis na finančný rabat bez dph, zaúčtujem -56803/-32101a potom na konci roka id preučtujem celu 56803, +56803/648, alebo 602? Finančný rabat je aký výnos? Ďakujem
    K čomu je poskytnutý finančný rabat ?

    Ak by to bol rabat - zľava z ceny tovaru - tak vychádzame z §22, odst. Postupov účtovania v PÚ :

    (6) Súčasťou ocenenia zásob sú zľavy z ceny. Zľava z ceny poskytnutá k už predaným alebo spotrebovaným zásobám sa účtuje ako zníženie nákladov na predané alebo spotrebované zásoby. Za zľavu z ceny sa nepovažuje nepeňažné dodanie iného druhu ako je prijatý tovar, výrobok alebo služba, ktorý sa účtuje podľa § 33 ods. 4 alebo podľa § 78 ods. 4.

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Prosím vás aj ja mám otázku k tomu rabatu. Mám na faktúre vyčíslené nasledovné:

    ZD: 7522,35
    rabat - 902,68
    ZD: 6619,67
    DPH: 1257,70
    Spolu 7877,37

    Ja ten rabat nijako zvlášť neúčtujem, ja zaúčtujem len tú sumu ZD 6619,67, DPH a spolu. Robím správne? Ďakujem

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Lucinka23 Pozri príspevok
    Prosím vás aj ja mám otázku k tomu rabatu. Mám na faktúre vyčíslené nasledovné:

    ZD: 7522,35
    rabat - 902,68
    ZD: 6619,67
    DPH: 1257,70
    Spolu 7877,37

    Ja ten rabat nijako zvlášť neúčtujem, ja zaúčtujem len tú sumu ZD 6619,67, DPH a spolu. Robím správne? Ďakujem
    Áno.

    tara05 je offline (nepripojený) tara05

    tara05
    Prosím Vás o radu, prišla mi faktura, text: finančný rabat, ale tentokrát je to za to, že sme im uhradili fakturu pred dátumom splatnosti, chcem sa opýtať, či je správne učtovať to na 548 mínusom? Sme lekáreň , a mám dva druhy finančných rabatou, jeden je za odber liekov, ked odoberieme nad nejaké množstvo, to určtujem na 504 mínusom? Prosím Vás, ak máte niekto s tým skusenosti, odpíšte mi , ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.