Zavrieť

Porady

Úroky z investície do nehnuteľnosti

ahojky,

môžem si do odpočtov pri DP zahrnúť úroky z pôžičky - investícia do nehnuteľnosti, napísanú a vydokladovanú v banke na konkrétnu nehnuteľnosť - byt, ktorý prenajímam? Nie je to však hypo, má teda o niečo vyšší úrok.
Ono mi to totiž vychádza ako preplatok cca. 15 000,- ktoré by mi následne vrátili.

Dakujem, príjemný deň.
Lucia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Alena Šimová
    Úroky z úveru do zaradenia nejdú do obstarania, ibaže by sa tak účtovná jednotka rozhodla - viď postupy účtovania.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Alena Šimová Pozri príspevok
    Úroky z úveru do zaradenia nejdú do obstarania, ibaže by sa tak účtovná jednotka rozhodla - viď postupy účtovania.
    Vyzerá to tak, že luciali vystupuje ako fyzická osoba. Ale ani tak sa to nemôže dať do nákladov.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    lucilali Pozri príspevok
    ahojky,

    môžem si do odpočtov pri DP zahrnúť úroky z pôžičky - investícia do nehnuteľnosti, napísanú a vydokladovanú v banke na konkrétnu nehnuteľnosť - byt, ktorý prenajímam? Nie je to však hypo, má teda o niečo vyšší úrok.
    Ono mi to totiž vychádza ako preplatok cca. 15 000,- ktoré by mi následne vrátili.

    Dakujem, príjemný deň.
    Lucia
    Otázky sú nejasne položené. (Odpočet je pri DPH).

    Ak prenaímate nehnuteľnosť 6/3. Získali ste úver, nie však hypotekárny, ale možno úver vo forme pôžičky: termínová požička (má charakter ako investičný úver, ale i charak. prev.), ďale môže ísť o revolvingový úver (z krátkodobého úveru sa stáva dlhý), alebo klasický spotrebný úver.

    Pozrite sa do zmluvy, na čo je konknkrétny úver, ak priamo súvisí s touto investíciou a vieme ho konkrétne k nej priradiť, potom je možné úroky z úveru daˇť ako daňové výdavky.

    Ak ste FO a pri prenájme uplatňujete par. 6/11-skutočné výdavky, musíte mať zaradenú nehnuteľnosť v OM, potom všetky výdavky s ňou súvisiace-opravy, údržbu je možné dať do výdavkov, ako i úroky z úveru, odpisy.

    Ak však uplatňujete paušálne výdavky, potom úroky z úveru do ZD nevstupujú, sú súčasťou týchto 40% pauš. výdavkou.

    lucilali je offline (nepripojený) lucilali

    lucilali
    ahojky,

    dakujem za odpovede a ospravedlnujem sa za nejasnosti. Som FO, byt je v mojom OV a mam ho v prenajme, riadne nahlaseny a zdaneny. Uctovnik mi vsak pri DP odmietol vlozit uroky z pozicky do odpoctov, nakolko si "nebol isty" lebo tato pozicka ma vyssi urok ako klasicka hypoteka, tj preto mi vychadzal preplatok a tvrdil, ze sa v tom az tak nevyzna.

    Co sa tyka pozicky, je to Investicia do nehnutelnosti, ako som pisala, do toho bytu, ktory prenajimam, viaze sa to priamo v zmluve s bankou. Splatka je tam cca. 3 500,- Sk mesacne, urok z toho je cca. 1 200,- mesacne.

    Tak mozem podat opravne DP a uviest to tam? Nedostanem pokutu?
    dakujem
    L
    Alena Šimová
    Chcem sa opýtať, klient - fyzická osoba podnikateľ - kúpil nehnuteľnosť, má ju zapísanú na katastri. Aby zaplatil nehnuteľnosť, zobral si úver z banky. Táto ho však nenazvala investičný úver, ale termínovaný úver - je na 8 rokov. Je tam však napísané, presne na aký účel je úver. Tento úver mu ani na účet neprišiel, banka ho poslala rovno na účet predávajúceho. Úrok z úveru sme zaúčtovali do výdavkov. Nemôže byť s tým problém?
    Bohuzial odpovedat neviem, ale mam podobny problem. Kupujem byt na hypoteku ako fyzicka osoba, ale zaroven mam aj zivnost na prenajom nehnutelnosti. Je mozne aby som ako fyzicka osoba poskytol do prenajmu sebe (podnikatelovi) tuto nehnutelnost ?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    spectacularo Pozri príspevok
    Bohuzial odpovedat neviem, ale mam podobny problem. Kupujem byt na hypoteku ako fyzicka osoba, ale zaroven mam aj zivnost na prenajom nehnutelnosti. Je mozne aby som ako fyzicka osoba poskytol do prenajmu sebe (podnikatelovi) tuto nehnutelnost ?
    Nie je to možné. Sám so sebou nemôžeš uzatvoriť nájomnú zmluvu.

    Úroky z investície do nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.