Zavrieť

Porady

Z doby neurčitej na určitú?!

Dobrý deň! Šéf mi dnes priniesol tlačivo vypracované právnikom!!!!, podľa ktorého sa mení našim zamestnancom doba neurčitá na dobu určitú, a to spätne odo dňa nástupu do práce! Pôvodná pracovná zmluva sa robila hneď na dobu neurčitú, takže ja to jemne povedane nepovažujem za dobrý nápad. Moja otázka teda znie: Smie sa doba neurčitá zmeniť na určitú? Ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    KatarinaB20 Pozri príspevok
    Dobrý deň! Šéf mi dnes priniesol tlačivo vypracované právnikom!!!!, podľa ktorého sa mení našim zamestnancom doba neurčitá na dobu určitú, a to spätne odo dňa nástupu do práce! Pôvodná pracovná zmluva sa robila hneď na dobu neurčitú, takže ja to jemne povedane nepovažujem za dobrý nápad. Moja otázka teda znie: Smie sa doba neurčitá zmeniť na určitú? Ďakujem!!!
    Tak to asi nie, PZ sa spätne meniť nedá. Dajú sa v nej robiť len zmeny podmienok podľa § 54 ZP, ale na to je potrebný súhlas zamestnanca.

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    hm, zrejme má v pláne radikalne zredukovat počet zamestnancov.. tiez by som nic nepodpisovala a najlepsie by bolo, aby ste sa zachovali kolektivne...

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Ak už sú podpísané zmluvy na dobu neurčitú tak zamestnancov nemôžete nútiť ich nanovo podpísať. Právnik si asi neuvedomil, že ak by vznikol spor, tak zamestnanci majú k dispozícii pôvodnú zmluvu na neurčito a mohli by tvrdiť že to poddpisovali pod nátlakom
    Ak by tam nebolo uvedené, že tlačivo doniesol právnik, brala by som to za nevedomosť ZP. Takto som sa len zamyslela, že o čo vlastne ide??? Opačne som to robila už viac krát (z doby určitej na dobu neurčitú), ale aj to písomne!, ako Dohodu o zmene pracovných podmienok § 54 ZP.

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    a ako viete, ze tie nove zmluvy urcite vypracoval pravnik?
    nie je to len bu bu bu na Vás? viete, ono niekedy ked sa spomenie slovo pravnik, znie to ako zaklinadlo a hned vsetko podpisujeme... ale aj (ne)schopny pravnik sa moze zamotat sam, alebo iných do problemov..

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Zamestnancov určite nemôžte nútiť podpísať iné (pre nich teraz nevýhodné) zmluvy. Zamestnávateľ má asi dajaké nie príliš čisté úmysly.
    Ak by zamestnanci podali podanie na súd , určite by vyhrali.

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK
    v podstate pojem "odstupne" by vlastne mohol zaniknut, nakolko kazdy, ci uz podnik (a to nehovoriac o velkych kolosoch), alebo firmicka by v pripade nadbytku zamestnancov preformulovala zmluvy z doby neurcitej na urcitu a bolo by..., ake jednoduche..
    zamestnavatel asi nema velmi rad cistu hru, no len aby niektori horlivci nezacali s podpisovanim zmluv..i ked s najvacsou pravdepodobnostou neplatnych.

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    aktaK Pozri príspevok
    v podstate pojem "odstupne" by vlastne mohol zaniknut, nakolko kazdy, ci uz podnik (a to nehovoriac o velkych kolosoch), alebo firmicka by v pripade nadbytku zamestnancov preformulovala zmluvy z doby neurcitej na urcitu a bolo by..., ake jednoduche..
    zamestnavatel asi nema velmi rad cistu hru, no len aby niektori horlivci nezacali s podpisovanim zmluv..i ked s najvacsou pravdepodobnostou neplatnych.
    Súhlasím, v tomto prípade sa jedná o viditeľný podvod. Zamestnávateľ sa chystá prepúšťať a takýmto spôsobom chce ušetriť na odstupnom. Takéto zmluvy zásadne nepodpisovať. A kde je povedané, že právnik hrá čistú hru.

    jales je offline (nepripojený) jales

    jales
    Ja som sa s tým už v zamestnaní tiež stretla. Majiteľ dal u nás zamestnancom na výber buď podpíšu takúto dohodu o zmene z doby neurčitej na určitú alebo ich prepustí pre nadbytočnosť (nemal problém im dať aj odstupné). Boli ľudia, čo to pospísali a boli aj takí, ktorí radšej odišli. Mne to bolo veľmi proti srsti urobiť túto zmenu, ale ako zamestnanec som tiež nemala na výber. Tým, čo podpísali už poamaly končí 3 ročná zmluva na dobu určitú. Uvidíme s čím príde majiteľ, keď im to skončí. Ináč som sa vtedy napísala veľmi veľa dotazov na túto tému. Veľa z nich bolo bez odozvy. A nakoniec mi z toho vyšlo, čo nie je zakázané je dovolené a keďže zmluva je dvojstranný akt, ak to podpíšu obe strany je to platné.

    Z doby neurčitej na určitú?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.